O przyjazdach – więcej

0

Z przyjemnością informuję, że od 1 czerwca 2018 moje biuro znajduje się w Mississaudze pod adresem 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416- 414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Oto typowe pytania z mojej elektronicznej skrzynki pocztowej.

Jaką szansę na imigrację do Kanady mają osoby z Polski? Na przykład młodzi ludzie, zaraz po liceum, szkole zawodowej lub po studiach?

W takich sytuacjach – żadnej, a na pewno nie w kategorii ekonomicznej, nie tak, że będą mogły złożyć podanie i przyjechać do Kanady. Przede wszystkim w Kanadzie liczy się edukacja, doświadczenie zawodowe i wiek. Im wyższa edukacja, im więcej doświadczenia zawodowego i im… mniej lat, tym więcej punktów można uzyskać. Natomiast jeśli tego doświadczenia zawodowego nie ma, to szans nie ma również.

Ale – to wcale nie znaczy, że nigdy takich szans nie będzie. Uważam, że młodzi ludzie powinni przyjeżdżać do Kanady na podstawie programu IEC – International Experience Canada (Working Holiday lub Young Professionals). Otrzymując roczne prawo do pracy, można sobie nie tylko wyrobić doświadczenie w pracy, ale również odłożyć fundusze na dalsze studia w Kanadzie, które, jak wiemy, nie tylko dadzą kanadyjską edukację, ale również zapewnią otrzymanie prawa do pracy po ukończeniu szkoły. Wiele osób tak robi: studiuje w Kanadzie, pracuje, a potem decyduje, że chce pozostać na stałe.

eTA – elektroniczny dokument uprawniający do podróży do Kanady

1. Numer paszportu polskiego zawiera litery i cyfry – z przerwą pomiędzy nimi. Czy w kwestionariuszu wpisywać wszystko w jednym ciągu, czy z przerwą po literach, czy tylko wpisywać cyfry a pomijać litery?

Odpowiedź: wpisywać i litery i cyfry, w jednym ciągu, bez przerwy.

2. Jak długo może trwać oczekiwanie na odpowiedź po złożeniu podania o eTA? Czy zawsze jest to około 1 dzień? Odpowiedź: Niektórzy otrzymują odpowiedź prawie natychmiast, inni po kilku godzinach, po kilku dniach, a jeszcze inni po kilku tygodniach. Są takie osoby, które otrzymują e-mail z dodatkowymi instrukcjami, np. proszone są o stworzenia konta i załadowanie dodatkowych dokumentów i wyjaśnień, a mają na to 30 dni. Odpowiedź może przyjść za następne kilka tygodni. Dlatego nie jest wskazane kupowanie biletów lotniczych zanim eTA n nie zostanie przyznana.

3. Czy eTA także jest potrzebna w sytuacji, gdy leci się do innego kraju (np. do USA), a w Kanadzie jest tylko międzylądowanie lub tranzyt?

Odpowiedź: Tak, każdy lecący do Kanady, niezależnie od tego czy jest to kraj docelowy czy tylko tranzyt przez Kanadę, potrzebuje eTA. 4. Czy warto starać się o eTA jeśli ktoś był skazany za jazdę pod wpływem alkoholu? Odpowiedź: Generalnie mówiąc, osoby które mają taki rekord kryminalny, mogą się w ogóle nie kwalifikować na przyjazd do Kanady, więc również na eTA. Ale miałam przypadek, że po przeanalizowaniu dokładnie dokumentów sądowych klienta okazało się, że wprawdzie rzeczywiście był skazany za jazdę pod wpływem alkoholu, ale po dokładnej analizie okazało się, że na warunki kanadyjskie nie jest to wykroczenie, które w Kanadzie byłoby traktowane jako kryminalne (w Polsce jest zero tolerancji odnośnie jazdy pod wpływem alkoholu, natomiast w Kanadzie tylko większaliczba promili podlega pod prawo kryminalne). Dlatego zawsze trzeba porównać kodeks karny obu krajów, aby dokładnie wiedzieć, jak Kanada będzie traktowała wyrok innego kraju.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.