Ontario popiera Saskatchewan

0

W Nowym Brunszwiku zaplanowana jest konferencja premierów wszystkich prowincji i terytoriów kanadyjskich. Mają oni dyskutować na temat podatku od zanieczyszczeń, tzw. carbon tax, a także o szeregu innych tematów m.in. konflikcie handlowym ze Stanami Zjednoczonymi, służbie zdrowia, a także wycofaniu się firmy Greyhound z obsługi tras w zachodniej Kanadzie oraz konflikcie między Albertą a Kolumbią Brytyjską na temat projektu budowy rurociągu Trans Mountain.

Kwestia podatku od zanieczyszczeń wzbudza duże kontrowersje. Do protestu przeciwko temu podatkowi, jaki skierował do sądu rząd prowincji Saskatchewan, przyłącza się premier Ontario Doug Ford, udzielając w ten sposób poparcia premierowi Scottowi Moe.

Ford stwierdził, że obie prowincje mają dokładnie takie samo stanowisko i użyją wszelkich możliwych sposobów aby podważyć koncepcje Ottawy. Jego zdaniem, jest ona niekorzystna dla rodzin i firm.

W środę premierzy Ontario i Saskatchewan odbyli w tej sprawie spotkanie. Nowo wybrany rząd Ontario Douga Forda likwiduje wprowadzony przez liberałów cap-and-trade.

Narzucona przez rząd federalny opłata od zanieczyszczeń miałaby się rozpocząć na poziomie 20 dol. od tony i wzrosnąć do poziomu 50 dol. do roku 2022. Zdaniem premiera Moe jednolite opłaty kompletnie ignorują zróżnicowaną naturę kanadyjskiej ekonomii. Jest to plan stworzony w Ottawie przez urzędników, mówi premier Moe. Mamy dwie prowincje, które się zgadzają, dwie, które są w sądzie i resztę kraju, która nie jest w stanie wywiązać się z tych propozycji. Z radością witamy poparcie ze strony Ontario.

Premier Nowego Brunszwiku Brian Gallant podkreślił, że jego prowincja zgadza się z planem zasugerowanym przez Ottawę, jednocześnie mając zamiar bardzo dokładnie przyglądać się co robią inne prowincje i będąc gotową do ewentualnych modyfikacji swojego stanowiska.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.