Pierwszy Zielony poseł

0

W czwartek zaprzysiężono w legislaturze ontaryjskiej pierwszego w historii posła ontaryjskiego z Partii Zielonych. Jego hasłem jest próba zmiany prowadzenia polityki prowincji.

49-letni lider Partii Zielonych Mike Schreiner wygrał w wyborach w czerwcu w swoim okręgu w Guelph. Otrzymał 45 procent głosów podczas gdy w 2014 roku w czasie wyborów uzyskał trzecią pozycję. Jest liderem partii od 2009 roku.

W zaprzysiężeniu wzięło udział kilkudziesięciu jego zwolenników i zwracając się do nich powiedział, że ma zamiar uprawiać politykę w inny sposób. Startował obiecując tworzenie miejsc pracy ale przede wszystkim postawienie na pierwszej pozycji ludzi i planety.

Swój sukces przypisał poparciu społecznemu i mimo że jest jedynym posłem swojej partii w legislaturze uważa, że można wiele zrobić patrząc na to w jaki sposób działają inni, pojedynczy posłowie z jego partii wybrani w innych prowincjach.

Urodzony i wychowany na farmie w Kansas, Mike Schreiner przyjechał do Kanady w 1994 roku, kiedy jego żona została profesorem na University of Toronto, a następnie przeniósł się do Guelph kilka lat temu.

Znany jest dobrze w lokalnej społeczności ponieważ ma szereg małych firm zajmujących się dystrybucją organicznej żywności. Obiecywał w czasie kampanii, że doprowadzi do tego, że Ontario w 100 proc. będzie produkowało energię z odnawialnych źródeł. Chce także zamknąć elektrownię atomową w Pickering. Zależy mu również na objęciu ubezpieczeniem OHIP usług dla osób cierpiących na problemy psychiczne, a także na wprowadzeniu podstawowego programu gwarantującego minimalny dochód.

Jak powiedział, w czwartek napisał list do premiera Douga Forda prosząc o spotkanie aby porozmawiać na temat decyzji obecnego premiera by zlikwidować program cap-and-trade. Jego zdaniem jest to nieprzemyślana decyzja ponieważ nie ma żadnej opracowanej alternatywy, a motywacja, jaką podaje Ford, czyli chęć zmniejszenia cen paliw jest krótkoterminowa i nie dociera do sedna przyczyny. Jego zdaniem trzeba uświadamiać ludzi aby kupowali elektryczne pojazdy i by wprowadzać inne źródła energii na masową skalę.

Ontaryjska legislatura spotka się na krótką sesję letnią 11 lipca.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.