Pokrzywa: tak wiele sposobów, by wykorzystać ją dla zdrowia

0

Szanowny Czytelniku,
austriacka zielarka, Maria Treben, autorka bestsellerowej “Apteki Pana Boga” cały rozdział swojej książki poświęciła pokrzywie1. To jej ulubiona roślina. Co dziwne, w artykule tym nie wspomina ani słowem o schorzeniach prostaty i ledwo porusza temat reumatyzmu.

Jej zdaniem pokrzywa to przede wszystkim roślina o właściwościach oczyszczających, o wysokiej zawartości składników mineralnych i żelaza, a zatem wspierająca walkę ze zmęczeniem. Pomaga także zwalczać schorzenia wątroby, zaburzenia krążenia i inne niezliczone dolegliwości (takie jak na przykład guzy, skurcze, rwa kulszowa…).

Maria Treben zalecała przeprowadzanie kuracji detoksykującej co roku wiosną, przez cztery tygodnie, pijąc maksymalnie dwa i pół litra naparu z pokrzywy przez cały dzień.

Ta kuracja ciągle jest aktualna. Ze względu na to, że napar z pokrzywy jest raczej mdły, warto dodać do niego kilka listków mięty lub rumianku dla poprawy smaku. Zobaczysz, jaki się stanie smaczny1.

Jak stosować pokrzywę przeciw wypadaniu włosów? Pokrzywa słynie ze swoich właściwości przyśpieszania porostu włosów i sama Maria Treben twierdziła, że to jej właśnie zawdzięcza swoje mocne, błyszczące i pozbawione łupieżu włosy.

Przepis na naturalny szampon z pokrzywy Aby przygotować szampon pokrzywowy własnej roboty:
• zalej garść suszonych liści pokrzywy 0,5 l wrzącej wody,
• przykryj i pozostaw na noc,
• odcedź, a następnie dodaj do tego 150 g mydła w płynie oraz pół łyżeczki olejku migdałowego.
Wlej mieszankę do butelki i ciesz się własnym szamponem. Wstrząśnij dokładnie przed każdym użyciem, zaś dla większej skuteczności – wmasuj szampon w owłosioną skórę głowy2.

Mały trik: jeszcze lepiej, jeśli dysponujesz olejkiem arganowym lub z pestek moreli. Możesz również dodać około 50 kropli olejku lawendowego lub cedrowego z upraw ekologicznych.

Na prostatę jedz pokrzywy
Tak zwana łagodna hipertrofia prostaty jest to przerost prostaty – znajdującego się pod pęcherzem gruczołu występującego tylko u mężczyzn. Przez gruczoł ten przechodzą moczowody.

Wraz z wiekiem prostata się rozrasta i blokuje przepływ moczu, co wywołuje nieprzyjemne objawy u mężczyzn, takie jak niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza. Tak więc chorzy cierpiący na łagodny przerost prostaty żyją w poczuciu ciągłego parcia na pęcherz bez możliwości ulgi.

Wiele badań wykazało skuteczność korzenia pokrzywy w walce przeciw przerostowi prostaty. Zaś efekty mogą jeszcze lepsze, kiedy korzeń pokrzywy zmiesza się z karłatką niską i pygeum 3.

Prawdą jest jednak, że badania te miały skromny zasięg pod względem liczebności uczestników, zaś niektóre z nich były wręcz prowadzone bez grupy kontrolnej placebo.

Ograniczenia te, wynikające z braku jakichkolwiek korzyści finansowych związanych z pokrzywą, posłużyły jako wątpliwy pretekst podważenia ich wyników. (Skoro pokrzywy nie można opatentować, laboratoria nie są zainteresowane inwestowaniem w te badania). Medycyna konwencjonalna postanowiła zatem zignorować ten naturalny środek.

Nie ma jednak żadnych wątpliwości: badania dowodzą, że pokrzywa i karłatka niska są równie skuteczne w leczeniu łagodnej hipertrofii prostaty co dwie podstawowe substancje aktywne: finasteryd i tamsulozyna. Za wyjątkiem tego, że nie mają skutków ubocznych.

Nawet Światowa Organizacja Zdrowia, Europejska Naukowa Spółdzielnia ds. Ziołolecznictwa (ESCOP) oraz Niemiecka Komisja ds. roślin leczniczych (znana pod nazwą “Komisja E”) uznały działanie korzenia pokrzywy w radzeniu sobie z problemami moczowymi związanymi z rozrostem prostaty.

Jeśli masz problemy związane z prostatą, zalecam przetestowanie tej prostej receptury:
• 1,5 g suszonego korzenia pokrzywy zalej 150 ml zimnej wody,
• doprowadź do wrzenia i gotuj przez jedną minutę,
• odstaw na 10 minut.
Pij po filiżance, 3-4 razy dziennie, a Twoja prostata Ci podziękuje.

Dziwna kuracja naszych przodków na zapalenie stawów i reumatyzm
Jeśli chodzi o bóle stawów, od zarania dziejów zarówno w Europie, jak i w medycynie ajurwedyjskiej istnieje tradycyjna kuracja, choć dziś prawie zapomniana, wręcz odrzucana przez współczesną medycynę. Polega ona na stosowaniu okładów ze świeżych liści pokrzywy (parzących) na bolesne miejsca, na około 30 sekund. Skuteczność tej metody potwierdziły stulecia praktykowania… a także grupa naukowców brytyjskich w 2000 r.4

Jak łatwo się zorientować, wrażliwcy nie powinni po nią sięgać, gdyż kuracja jest równie bolesna przy aplikacji, co skuteczna po jej zakończeniu…

Ale istnieje jeszcze bardziej zaskakująca (i skuteczna) kuracja: lecznicze biczowanie się świeżą pokrzywą.

Jest to dosłownie smaganie się pokrzywami!
Zwyczaj ten pochodzi ze starożytności i był powszechnie zalecany przez Nicholasa Culpepera, słynnego brytyjskiego lekarza, żyjącego w pierwszej połowie XVII w.

W praktyce bolesne miejsca na plecach lub stawy biczuje się bukietem świeżych i parzących pokrzyw.

Zaleca się stosowanie drobnych gatunków pokrzywy, takich jak np. Urtica rurens, które bardziej parzą. Swoją skuteczność zawdzięcza histaminie zawartej w parzących włoskach pokrzywy. Wywołuje swędzenie, ale także rozszerzenie naczyń krwionośnych. Pozwala to na lepsze ukrwienie, a zatem i skuteczniejsze leczenie chorego miejsca5.

Takie lecznicze okładanie się pokrzywami powinno trwać około 30 sekund dziennie przez 2 do 7 dni. Nie muszę nawet wspominać, że metody tej bezwzględnie nie wolno stosować u dzieci i kobiet w ciąży.

Jeśli jednak nie masz ochoty biczować się pokrzywami co rano (nietrudno to zrozumieć!), przeprowadzone badanie wykazało, że taki sam efekt możesz uzyskać, stosując zewnętrznie nalewkę pokrzywową, tj. alkohol, którym zalano liście pokrzywy.

W takim przypadku, smaruj chore miejsca tą miksturą kilka razy dziennie lub stosuj w postaci kompresów na rany.

Walka z infekcjami układu moczowego i kamicą nerkową
Jeśli dotyczy Cię jeden z tych dwóch problemów, zalecam picie naparów z pokrzywy, soku pokrzywowego, a nawet nalewki z pokrzywy rozrzedzonej wodą (w proporcji 1:5).

Możesz także przyjmować wyciąg z suszonych liści i kwiatów pokrzywy w postaci suplementu diety, w kapsułkach lub tabletkach musujących. Zalecana dawka to od 300 mg do 700 mg, trzy razy dziennie, popijana dużą szklanką wody.

Możesz także wybrać picie świeżego soku z pokrzyw. Jest on bardzo zagęszczony i pije się go w małych ilościach: od 5 ml do 10 ml, 3 razy dziennie. Do jego przygotowania użyj blendera lub sokowirówki, pamiętając o tym, że ma on bardzo ograniczoną trwałość – tylko kilka godzin. Czasem w sklepach ze zdrową żywnością można nabyć sok z pokrzyw o dłuższej przydatności do spożycia.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) “La Pharmacie du seigneur”, Marie Treben.

2) Recette de Pierre Warren.

3) Pierre Lefrancois et Francoise Ruby “Ortie. Produit de santé naturels”, PasseportSanté.

4) Randall C, Randall H, Dobbs F, Hutton C, Sanders H. “Randomized controlled trial of nettle sting for treatment of base-of-thumb pain”. J R Soc Med. 2000 Jun;93(6):305-9. PMID: 10911825 PMCID: PMC1298033 DOI: 10.1177/014107680009300607

5) Stinging Nettle. Urtica Dioica. Arthirits Foundation.

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.