Pozdrowienia z Opery Krakowskiej

0
Sezon artystyczny 2017/2018 zakończył się wspaniałym spektaklem Carmina Burana w inscenizacji legendarnego choreografa, Emila Wesołowskiego.

Spektakl muzyczno-baletowy „Carmina Burana” Carla Orffa, którego premiera odbyła się w Operze Krakowskiej 27 kwietnia 2018 r., przygotowali: Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Emil Wesołowski (inscenizacja i choreografia), Bożena Pędziwiatr (scenografia i kostiumy), Dariusz Pawelec (reżyseria światła i projekcie), Jacek Mentel (przygotowanie Chóru) oraz Marek Kluza (przygotowanie Chóru Dziecięcego).

„Carmina Burana” to dzieło oparte na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata. Tylko zgoda na porządek i ład panujący w makrokosmosie pozwoli człowiekowi zachować czystość duszy i żyć zgodnie z naturą.

This slideshow requires JavaScript.

Po spektaklu premierowym spektaklu red. Anna Woźniakowska na portalu Polska Muza napisała: „Emilowi Wesołowskiemu udało się wyczarować widowisko pełne życia, ruchu, tętniące namiętnością, radością samego istnienia”. Słowa uznania popłynęły m.in. w stronę Zespołu Baletu: „(…) kapitalny był balet Opery Krakowskiej nie tylko wydający się fruwać w powietrzu, ale i wzruszający a nawet bawiący (kapitalny Łabędź Federika Casillego). Sądzę, że artyści – mimo olbrzymiego wysiłku jakiego od nich zażądał choreograf – mieli też wiele radości z kontaktu z muzyką Orffa. To wszystko udzieliło się publiczności, która opuszczała teatr rozradowana i z lekkim żalem, że «to tak krótko»”.

Po wakacjach, już we wrześniu kolejne wydarzenia.
Poleć:

O Autorze:

Beata Dżon Ozimek

Publicystka, tłumaczka, autorka scenariuszy (TVP - Etniczne Klimaty 2008-2010), dokumentacji filmowych, asystent reżysera, rzecznik prasowy projektów offowych (np. film „Jan z drzewa”, "Marzenie"),organizatorka, moderatorka spotkań z artystami i myślicielami, jurorka międzynarodowych festiwali filmów niezależnych m.in. w Polsce, Kosowie, Austrii, Niemczech, Turcji. Korespondentka z Wiednia/Austrii dla Przeglądu, Angory; autorka Focusa Historii, GW, innych. Tłumaczka m.in. „Dziewczynki w zielonym sweterku” dla PWN, 2011, historii-kanwy filmu A. Holland, nominowanego do Oscara (2012) „W ciemności”.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.