Pożegnanie wybitnej Polki

0

Maria Anna Jarochowska-de Kosko ukończyła studia w Polsce w zakresie nauk ekonomiczno-politycznych i przyrodniczych.

Pracę doktorską zatytułowaną “Kanada kraj i ludzie” obroniła w początkach lat sześćdziesiątych. Przy poparciu konsulatu kanadyjskiego otrzymała stypendium do Kanady, którego nie mogła wykorzystać przez kilka kolejnych lat, ponieważ dostawała odmowę paszportu. W 1965 roku wyjechała do Kanady na prywatne zaproszenie. W połowie lat sześćdziesiątych zawarła małżeństwo ze Stefanem de Kosko. Wykładała na University of Manitoba w Winnipegu i na Université du Québec a Montréal w Montrealu. Od początku swojego pobytu w Kanadzie interesowała się emigracją polską. Po przejściu na emeryturę opublikowała cztery książki poświęcone tematyce emigracyjnej. “Poza gniazdem – wizerunki emigrantki polskiej w Kanadzie w XX wieku” opublikowała w 2006 roku; angielską wersję tej książki pod tytułem “Out of the Nest” w roku 2011.

Obszerna monografia polskiej powojennej emigracji zatytułowana “Diaspora narodziny polskiej imigracji do Kanady w latach 1940 1960” została wydana w 2011 roku, a poszerzona wersja angielskojęzyczna pod tytułem “A Shared History Canada and the Polish Diaspora 1940 1970” w roku 2016.

W roku 2017 ukazały się dwie następne książki. “Powroty zza rzeki Styks” – zbiór pięciu esejów poświęconych emigrantom z terenu Kaszub oraz czterem wybitnym Polakom, którzy zapisali się w historii emigracji do Kanady.

“Stan faktyczny jest niezgodny z prawdą” jest ostatnią opublikowaną książką będącą niezwykle interesującym dokumentem trudnej drogi autorki do emigracji i skomplikowanych meandrów życia w nowym kraju.

Do ostatnich dni swojego życia Maria Jarochowska-de Kosko pisała następną książkę pod tytułem “Ratownicy” o Polakach pomagających rodakom w czasie wojny i w okresie powojennym.

W roku 2015 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej nadanym przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zmarła 29 czerwca 2018 roku w White Rock w Brytyjskiej Kolumbii w wieku 94 lat.

Wywiad z Marią Jarochowska-de Kosko

O Marii Jarochowskiej-de-Kosko na stronie KPK BC

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.