Rząd proponuje 60 mln euro na rozwój Wileńszczyzny

0

Rząd Litwy proponuje przeznaczyć na rozwój Wileńszczyzny około 60 mln euro środków unijnych. W środę minister spraw wewnętrznych Eimutis Misiunas przedstawił na posiedzeniu rządu program rozwoju społecznego i gospodarczego Litwy południowo- wschodniej.

“Plan zakłada przede wszystkim zmniejszenie różnic rozwoju pomiędzy Wilnem a regionem podstołecznym, zmniejszenie nierówności społecznych, poprawienie sytuacji gospodarczej i zaspokojenie potrzeb wielonarodowego społeczeństwa Wileńszczyzny” – powiedział minister podczas prezentacji programu. Zgodnie z założeniem podstawowym celem programu jest poprawa infrastruktury i sieci usług publicznych, a także przyciągnięcie inwestycji i wzmocnienie potencjału gospodarczego.

Z przyznanych środków ma być stworzony m.in. wspólny dla całego regionu system komunikacji publicznej, zostaną wyremontowane biblioteki, powołanych będzie co najmniej 10 ośrodków wielofunkcyjnych z myślą o działalności edukacyjnej i kulturalnej wśród osób z różnych grup wiekowych i narodowościowych. Mają być przygotowane projekty rozwoju poszczególnych miast i miejscowości.

W ciągu najbliższych tygodni projekt rozwoju Wileńszczyzny będzie omawiany, następnie ma go zatwierdzić rząd.

Litwa kilkakrotnie występowała z inicjatywą uruchomienia specjalnych programów dla rozwoju Wileńszczyzny, gdzie w porównaniu z innymi rejonami kraju panuje większe bezrobocie, niższe są wynagrodzenia, mniej jest inwestycji zagranicznych.

Z inicjatywą powołania Funduszu Wileńszczyzny przed rokiem wystąpili m.in. posłowie partii opozycyjnych. Zgodnie z założeniem “funduszem miałby administrować rząd, by uniezależnić mieszkańców regionu od finansowych decyzji władz lokalnych, od lat pozostających niepodzielnie w rękach Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin”.

Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego w 80 proc. zamieszkanego przez Polaków, przyznaje, że inwestycje w rejonie są potrzebne, ale nie zgadza się z oskarżaniem o tendencyjność władz lokalnych. Jego zdaniem “skandaliczne jest zakładanie pominięcia władzy lokalnej” przy realizacji programów inwestycyjnych.

Z Wilna
Aleksandra Akińczo

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.