Sędziowie od Francji po Filipiny nawołują Dudę doprzywrócenia sędziów SN i niezależności sądownictwa

6

Sędziowie z całego świata (Botswany, Kanady, Australii, Nepalu, Norwegii…) podpisali list do Andrzeja Dudy, w którym wyrażają głębokie zaniepokojenie usunięciem jednej trzeciej sędziów Sądu Najwyższego. Przypominają prezydentowi podstawowe standardy ONZ dotyczące niezależności sądownictwa.

Międzynarodowa Komisja Prawników (International Commission of Jurists, ICJ) z siedzibą w Genewie to organizacja pozarządowa monitorująca praworządność i przestrzeganie praw człowieka. Jej przedstawiciele wystosowali  list do polskiego prezydenta. Podpisali się pod nim sędziowie m.in. z Południowej Afryki, Nowej Zelandii, Kambodży, Kolumbii, Serbii. Poniżej przedstawiamy pełną listę sygnatariuszy.

W liście do Andrzeja Dudy wyrażają oni głębokie zaniepokojenie faktem usunięcia jednej trzeciej sędziów Sądu Najwyższego w Polsce, a także przyznaniem prezydentowi szerokich uprawnień dotyczących przedłużenia możliwości orzekania przez sędziów, którzy przekroczyli 65. rok życia. Piszą, że stało się to „z naruszeniem prawa międzynarodowego oraz standardów, takich jak prawo do sprawiedliwego procesu”, a także „jest sprzeczne z podstawowymi zasadami praworządności”.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

6 Comments

  1. Kaczyński, Duda i cała ta pisowska banda powinni stanąć przed Trybunałem Stanu !
    Nie ma zgody na łamanie Konstytucji !!!

  2. Niech ci sędziowie pilnują praworządności w swoich krajacj i nie mieszają się do naszego kraju. Polacy sami sobie poradzą i przeprowadzą reformy dobrej zmiany wbrew otumanionej przez media opozycji.

  3. Interesujące. Czy ci sędziowie czytali propozycje zmian w języku oryginału ? Nie wiedziałem, że język polski jest znany w kręgach jurysdykcji Nepalu i Botswany. Czy raczej bazują na pokrętnych tłumaczeniach lewackich massmediów. Konkretnie niech podadzą które to punkty nowej ustawy naruszają prawo międzynarodowe. Argument, że naruszają “ducha trójpodziału władzy” z góry wykluczam jako bełkotliwy.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.