Solaris zaprezentował elektryczny autobus do poboru krwi

0

Pierwszy na świecie elektryczny autobus do poboru krwi zaprezentował wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej Solaris Bus & Coach. Pojazd powstał na bazie Solarisa Urbino 8,9 LE electric.

Spółka z podpoznańskiego Bolechowa poinformowała w czwartek, że dwa tego typu pojazdy zamówiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Solaris Urbino 8,9 LE electric został przystosowany dla potrzeb poboru i przechowywania krwi. Producent wyposażył go w dwa specjalistyczne fotele do poboru krwi, gabinet lekarski, część recepcyjną, a także niewielką część gastronomiczną. Dodatkowo w pojazdach zostały zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED.

Wyposażony w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, autobus zapewnia bezemisyjną eksploatację – również w trakcie pracy ogrzewania, klimatyzacji oraz wszystkich urządzeń pokładowych. Solaris podał, że pojazd spełnia wszystkie standardy i przepisy obowiązujące w Centrach Krwiodawstwa, umożliwia także zdalną transmisję danych do komputerowego systemu Banku Krwi.

Elektryczny ambulans do pobierania krwi został oficjalnie zaprezentowany podczas czerwcowych obchodów 70-lecia istnienia RCKiK w Katowicach. Został także zgłoszony do Urzędu Patentowego jako wynalazek i w chwili obecnej poddawany jest weryfikacji.

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory dostarczył do 32 państw na świecie ponad 16 tys. pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2,3 tys. osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.