Stan klęski żywiołowej z powodu suszy

0

Z powodu suszy rząd Litwy w środę ogłosił w całym kraju stan klęski żywiołowej. Pozwoli to litewskim rolnikom otrzymującym wsparcie unijne na uniknięcie sankcji z powodu niewywiązania się z podjętych zobowiązań i ułatwi im negocjacje z producentami.

W ocenie litewskiego ministra rolnictwa Giedriusa Surplysa “deszcze w ciągu ostatnich kilku dni nie wpłynęły znacząco na poprawę sytuacji, gdyż rolnicy już stracili około 30 proc. upraw rolnych”.

“Ucierpiały nie tylko uprawy rolne, ale też sektory mleczny i mięsny” – wskazał minister, zaznaczając, że “ostateczny bilans strat będzie znany pod koniec roku”.

Z powodu niedoboru wody najbardziej ucierpiała południowa część Litwy znajdująca się przy granicy w Polską. Przygraniczne rejony: mariampolski, olicki, łoździejski już przed kilkoma tygodniami ogłosiły u siebie stan klęski żywiołowej. Stan klęski żywiołowej spowodowany suszą ostatni raz na Litwie był ogłoszony w 2006 roku.

Z Wilna
Aleksandra Akińczo

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.