Stopy procentowe poszły w górę

0

Bank of Canada zgodnie z przewidywaniami podniósł referencyjną stopę procentową o 0,25 proc. do 1,5 proc. Jest to wyraźny sygnał, że kanadyjska ekonomia ma się dobrze.

W czerwcu powstało 32 tys. dodatkowych miejsc pracy, a podniesienie procentów ma również być sposobem walki ze wzrastającą inflacją, która poszła w górę o 2 proc. powyżej planowanego poziomu.

Jest to już druga podwyżka procentów w tym roku, chociaż wielu ekonomistów uważa, że Bank of Canada nie podwyższy ich już więcej ze względu na trwającą wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Możliwe jest nawet obniżenie ponowne stopy procentowej jeżeli sytuacja ekonomiczna ze względu na handel zagraniczny pogorszyłaby się.

Jesteśmy, jak twierdzą ekonomiści, na łasce prezydenta Trumpa.

Bank of Canada wydał także kwartalne uaktualnienie prognoz ekonomicznych, według których można się spodziewać większego wzrostu zarówno w 2019 jak i 2020 roku w porównaniu z tym co przewidywano kwietniu.

Prawdopodobnie w tym wzroście będzie większy udział eksportu i inwestycji biznesowych, natomiast mniejszy ze wydatków Kanadyjczyków. Wydają oni mniej z powodu wyższych procentów, a także ostrzejszych zasad przyznawania pożyczek hipotecznych i kredytów.

Co ta podwyżka oznacza dla Kanadyjczyków? Ci, którzy mają stałe oprocentowanie pożyczek hipotecznych nie odczują żadnych różnic, natomiast osoby, które mają oprocentowania zmienne mogą się spodziewać wyższych opłat. Np. pożyczka hipoteczna na 400 tys. dol. na 25 lat przy oprocentowaniu 2,5 proc. będzie kosztowała o 50 dol. więcej miesięcznie, czyli 600 dol. w roku. Wzrosną także spłaty pożyczek biznesowych, studenckich i linii kredytowych.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.