Co dalej z rynkiem?

0

Spowolnienie rynku nieruchomości, które zaczęło się już w roku ubiegłym, nadal było widoczne w pierwszej połowie roku bieżącego. Większość badaczy rynku spodziewa się jednak, że zarówno sprzedający jak i kupujący otrząsną się z obecnego stanu stagnacji. Co prawda wiosenny rynek roku 2018 był “rynkiem, który nigdy nie rozkwitł”, a rynek wiosenny zawsze jest postrzegany jako najbardziej aktywny czas w roku, jednak na horyzoncie pojawia się dawno spodziewana zmiana.

Po niemal 14 miesiącach od interwencji rządu w rynek nieruchomości, powoli widzimy pewne zmiany zainicjowane nowymi przepisami dotyczącymi pożyczek hipotecznych oraz podnoszeniem stóp procentowych. Z tygodnia na tydzień widzimy powolny wzrost cen nieruchomości. Nie widać tego jeszcze w publikowanych statystykach, lecz krótkie porównania z tygodnia na tydzień, wykazują trend wzrostowy.

Tutejszy rynek przypomina bowiem doświadczenia wyniesione z rynku nieruchomości w Kolumbii Brytyjskiej, zwłaszcza w Vancouver i okolicach. Po około dwóch latach stagnacji, ceny w mieście Vancouver zaczynają powoli iść w górę: taka reakcja rynku oczekiwana jest również w Toronto.

Niektórzy eksperci, zwłaszcza od domów droższych, spodziewają się co prawda podwyżek cen, lecz nie przewidują znaczącego wzrostu sprzedaży. Na pewno będzie nacisk na podwyższanie cen, oczywiście na poziomie w granicach do około pięciu procent. Trzeba podkreślić, że w dalszym ciągu rosną koszty, a podaż nieruchomości jest w dalszym ciągu mniejsza niż popyt. Oczywiście domy luksusowe w ostatnim okresie straciły na cenie najwięcej. W kategoriach domów powyżej 4 milionów wartość ta wahała się w granicach 50 procent.

Tu również należy wsłuchać się dokładnie w rynek zatrudnienia: przecież wzrost wynagrodzeń mógłby przynieść efekty w postaci większego zapotrzebowania na droższe domy, jednak takiego wzrostu na rynku raczej nie widzimy. Jeśli chodzi o uśrednione, statystyczne dane, to cena średniego domu w Toronto i okolicach wahała się w granicach niecałych 822 tysięcy dolarów, co stanowiło około 1,9 procent wzrostu ceny. Są to dane za pierwsze półrocze; natomiast w następnych dwóch kwartałach spodziewany jest wzrost cen o dalsze 2,1 procent.

W pewnych okolicach Toronto notowany jest większy kryzys. Dotyczy to głównie Richmond Hill oraz Markham: tu spodziewana jest poprawa sytuacji dopiero w drugiej połowie tego roku. Niektórzy twierdzą, że dopiero gdy zauważymy wzrost cen w północnej części miasta, powyżej autostrady 401, to oznaczać będzie koniec ogólnego kryzysu oraz że ceny zaczną iść w górę wszędzie. W obecnym rynku klienci ze strefy “416”, poszukujący dla swoich rodzin jedynie apartamentów i zauważając, że ceny domów w strefie “905” spadły, zaczną szukać domów lub połówek, lecz ten okres może się szybko skończyć. Trzeba zauważyć, że w północnych okolicach miasta ceny apartamentów podskoczyły ostatnio o około 4 procent, natomiast nieruchomości wolnostojące w granicach 0,3 do 0,7 procent, w zależności od okolicy oraz rodzaju domu.

Oczywiście, z uwagi na poszukiwanie coraz tańszych rynków, bardzo dużo kupujących “wyemigrowało” do terenów dalszych, poza miasto, takich jak Belleville, Kingston, a także Kitchener, Cambridge, St. Catharines, Niagara i okolice,.

W tych właśnie rejonach ceny zaczęły piąć się w górę najbardziej. Dużo klientów przenosi się w te okolice również na emeryturę, poza miasto, gdzie jest spokojniej, bardziej zielono, ciszej.

W miastach takich jak Kitchener, czy London, ceny w ostatnim okresie wzrosły procentowo o liczby dwucyfrowe, w odróżnieniu od jednocyfrowych, w zależności od lokalizacji, w miejscach bliżej miasta.

Przypominam o planowanej nowej inwestycji w pobliżu plaży Wisła. Posiadam właśnie otrzymany cennik oraz plany mieszkań: dobre na inwestycje! Oczywiście reprezentujemy przy zakupie, a także uzyskaniu pożyczki. Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Nasze porady oraz wycena są bezpłatne. Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów!

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo bilet losujący. Zajmujemy się również kwestią wynajmu nieruchomości. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.