Kupno nowej nieruchomości

0

Jeśli kupujecie Państwo nieruchomość: dom lub apartament zupełnie nowy, prosto od dewelopera, przeważnie możecie liczyć na zwrot podatku HST. Natomiast kupując daną nieruchomość z inną osobą na spółkę, musicie wiedzieć o pewnych zawiłościach związanych z tym zwrotem podatku. Mało kto bowiem wie, że w pewnych wypadkach można zostać pozbawionym prawa zwrotu tego podatku.

Otóż cały system jest tak skonstruowany, że jeśli nie spełnimy odpowiednich warunków, zostajemy zdyskwaliikowani do uzyskania zwrotu. Otóż wyjaśniając sprawę od początku – rabat dla kupujących nowe domy, tzw. HST New Housing Rebate daje możliwość kupującym ubiegania się o uzyskanie rabatu, lub częściowego zwrotu podaku HST zapłaconego od ceny zakupu: jak wiemy, wszystkie nowe budynki objęte są tym podatkiem, a jedynie przy zakupie na rynku wtórnym nie płacimy tego podatku.

Ogólnie rzecz biorąc, uzyskiwany rabat można dostać od zupelnie nowych domów czy apartamentów, a nowo kupujący mogą zwrócić się o zwrot wynoszący do 36 procent porcji federalnej podatku HST, która liczona jest od ceny zakupu. Tak więc przykładowo, za nieruchomość, za którą zapłaciliśmy 350 tysięcy dolarów, lub mniej, możemy uzyskać rabat w wysokości do $ 6.300.

Wysokość rabatu od federalnej części podatku HST dla nieruchomości wycenionych w przedziale od 350 tysięcy do 450 tysięcy dolarów, jest proporcjonalnie zmniejszana, natomiast od ceny 450 tysięcy w górę nie obowiązuje w ogóle: a więc przy nieruchomościach droższych nie możemy liczyć na zwrot.

Jeśli chodzi o część podatku prowincyjnego, w Ontario można ubiegać się o rabat wynoszący do 75 procent tego podatku, do maksymalnej kwoty 24 tysięcy dolarów. Sposób ubiegania się o ten rabat jest zapisany w ustawie, pod numerem 254 w tzw. Excise Tax Act. W celu zakwalifikowania się na ten rabat, kupujący muszą spełnić odpowiednie warunki, w zależności od rodzaju zakupionej nieruchomości, a także spełnić odpowiednie warunki zapisane w ustawie.

Natomiast w jednym z podpunktów tego zapisu ustawowego mowa jest o kwalifikujących się osobach, czyli kto odpowiednio będzie kwalifikowany, w zależności od zapisu w umowie z deweloperem. A więc osoba ta musi pozyskiwać nieruchomość w całośći lub części jako podstawowe miejsce zamieszkania, lub jego część z inną osobą tam mającą zamieszkać. Natomiast inny rozdział tej ustawy mówi, że jeśli przedmiotem zakupu jest osobna nieruchomość, należąca do większego budynku, a mają tam zamieszkać dwie lub więcej osób, to w tym momencie wszystkie te osoby traktowane są jako cała grupa nabywców.

Interpretacja całego tego zapisu oraz warunków co do intencji zamieszkania w tej zupełnie nowej nieruchomości była w pewnym momencie przedmiotem zainteresowania oraz analizy sądu kanadyjskiego zajmującego się sprawami podatku, w wytoczonej sprawie. Przedmiotem sprawy był zakup nieruchomości nowego dupleksu, który zawierał zakup dwóch osobnych mieszkań przez dwie osoby, kobietę i mężczyznę. Mimo że tytuł do własności był dokonany na oba nazwiska wspólnie, kobieta była jedynie dodana do aplikacji o pożyczkę hipoteczną, a nie była beneficjentem tej nieruchomości.

Kiedy wystąpiono o rabat w rzeczonym programie za zapłacony podatek HST, obie osoby zostały poinformowane, że nie kwalifikują się na ten zwrot. Prawdą jest, że zarówno cała nieruchomość, jak również pożyczka wykazywały wspólną własność tej nieruchomości. Prawdą jest również, że mężczyzna zakupił oraz zamieszkał w tej nieruchomości, która stanowiła jego podstawowe miejsce zamieszkania. Lecz w związku z faktem, że jak ustawa mówi, odwołuje się do całej grupy osób zakupujących tę nieruchomość, oznacza to, że oboje kupujący musieliby tam zamieszkiwać, a miało być to podstawowe miejsce zamieszkania ich obojga.

Oczywiście mężczyzna spełnił ten warunek, natomiast kobieta nie, będąc jedynie “dopisaną” do pożyczki w banku, w celu spełnienia wymogów akceptacji. Nigdy nie było jej zamiarem zamieszkanie w tej nieruchomości.

W świetle powyższych faktów, sąd orzekł, że niestety z uwagi na ten specyficzny zapis w ustawie, nie mogą uzyskać planowanego zwrotu podatku, gdyż ustawodawca już na wstępie umieścił taki warunek, który nie został w całości spełniony.

Uważam, że jest to dość istotna sprawa, zwłaszcza dla wielu klientów, którzy “dopisują” inne osoby w celach finansowych, aby uzyskać pożyczkę hipoteczną, a takich sytuacji jest sporo. Pamiętajmy o tym, mając na uwadze chęć uzyskania rabatu od zakupu nowej nieruchomości.

Uczestniczymy również przy zakupie tego rodzaju nieruchomości, kupujący w tym wypadku również nie ponoszą żadnych kosztów! Często dla uczestniczących agentów sporządzane są specjalne oferty dla przyprowadzonych klientów. Przypominam o planowanej nowej inwestycji w pobliżu Plazy Wisła – właśnie otrzymałem cennik oraz plany mieszkań. Jest to miejsce dobre na inwestycje! Oczywiście reprezentujemy przy zakupie, a także uzyskaniu pożyczki. Wystawiających nieruchomość do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Nasze porady oraz wycena jest bezpłatna.

Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo bilet losujący.

Zajmujemy się również kwestią wynajmu nieruchomośći. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedazą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647- 209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.