Moja Warszawa (6)

0

Ta wyprawa była czymś zupełnie innym niż wszystkie moje warszawskie doświadczenia. Przyjaciele zabrali mnie poza Warszawę – niedaleko, 15 minut od miasta, abym zobaczyła na własne oczy jak wygląda gigant o nazwie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej. Odbywają się tu różne także międzynarodowe targi, wystawy, kongresy, szkolenia i najróżniejsze ogromne “eventy”, jak to się mówi w dzisiejszych czasach. Co roku jest ich około 30, np. Green Days, Animal Days, Warsaw Industry Week, Centralne Targi Rolnicze, Warsaw Book Show, Warsaw Wine Festival, Warsaw Food Expo, Europejska Wystawa Psów Rasowych i wiele innych.

Fakt, to prawdziwy gigant – 6 hal o powierzchni 100 000 m kw, 15 tysięcy miejsc parkingowych. Numer 1 w Polsce i 19 w Europie, jak podaje Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego za rok 2017.

This slideshow requires JavaScript.

My odwiedzamy odbywające się w dniach 6-8 czerwca ogromne chińskie targi China Homelife. To siódma edycja tej corocznej imprezy. Pierwsze cztery były na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Tegorocznego podsumowania jeszcze nie ma, ale zeszłoroczne liczby są takie: 13 848 gości z 17 krajów europejskich, 60 tysięcy produktów zaprezentowali przedstawiciele 680 firm chińskich z 13 prowincji. Chińscy producenci przyjechali m.in. z 9-milionowego historycznego miasta Hangzhou, które gościło szczyt G20. To stolica jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w Azji portalu Alibaba.

This slideshow requires JavaScript.

Hurtownicy mogą tu kupić wszystko. O imprezie rozmawiam z panem Ryszardem Cetnarskim, prezesem firmy Holidcay Travel, która obsługuje te targi w sensie logistycznym:

Ryszard Cetnarski: Przyjechało tu 2000 sprzedawców chińskich z towarami, które chcą sprzedać. A myśmy zaprosili z Polski i z całej Europy 1700 kupców, którzy będą kupować w hurcie.

Małgorzata P. Bonikowska: Skąd są ci zainteresowani?
R.C.: Kupujący są z Polski z różnych województw, z Białorusi, Ukrainy, z Czech, ze Słowacji i także z Bułgarii i Rumunii.

Pan Ryszard Cetnarski i Dorota Trajda Janicka w Holiday Travel

M.P.B.: I dla Chińczyków to jest najbardziej atrakcyjne miejsce gdzie mogą wystawić swoje produkty i swoje usługi?
R.C.: Tak, bo to jest centrum Europy i w Europie to jedyny tego rodzaju targ, gdzie mogą sprzedać swoje towary. Inne mają w Dubaju, były też w Meksyku. Przylatują samolotami na 4 dni i handlują.

M.P.B.: I Państwa firma zapewnia im wszystko?
R.C.: My im zapewniamy noclegi, transport, wyżywienie, pilotów, tłumaczenia, te wszystkie autokary są nasze.

M.P.B.: A jakie są wyniki – czy Chińczycy są zadowoleni?
R.C.: Organizatorem jest Hindus, który wygrał zlecenie międzynarodowe i organizuje imprezy promocyjne dla sprzedawców chińskich. Chińczycy są bardzo zadowoleni bo każdego roku coraz więcej kupcow polskich i z Europy Środkowej kupuje ich towary.

M.P.B.: Czyli jak chcą dotrzeć na rynki wschodnioeuropejskie, to to jest dla nich właściwe miejsce.
R.C.: Tak, to jest najważniejsze miejsce. Oferowanych jest sześćdziesiąt parę tysięcy różnych produktów. To jest olbrzymia ilość.

M.P.B.: Jak długo Pana firma obsługuje te targi?
R.C.: Od 6 lat. Nasza firma Holiday Travel to biuro podróży, które w tym roku obchodziło 25 lat istnienia.

M.P.B.: A co poza tym jeszcze robicie?
R.C.: Głównie turystykę przyjazdową. Przyjmujemy turystów przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, z Włoch i ze Skandynawii.

M.P.B.:  Czyli to są wycieczki grupowe?
R.C.: Tak, to są grupowe przyjazdy z tamtych krajów.

M.P.B.: A czy Państwo też wysyłają grupy z Polski do innych krajów?
R.C.: Wysyłamy też grupy. Jest u nas dział programujący wyjazdy grupowe i wyjazdy idywidualne tzw. świat a la carte. Mamy specjalny katalog dla ludzi, którzy nie chcą w tłumie jechać chcą podróżować sami. My im wtedy organizujemy willę z basenem, z samochodem, obsługą, kucharzem i klient za to wszystko z przyjemnością płaci.

•••

To nie koniec naszej przygody polsko-chińskiej. Po obejrzeniu tych ogromnych targów jedziemy do niedalekiej Wólki Kosowskiej, gdzie mieści się centrum logistyczne firmy UPS oraz kompleks handlu hurtowego GD POLAND INTERNATIONAL. W tym obiekcie w 6 halach sprzedawane są towary pochodzące z Chin iWietnamu.Dlategomówi się o nim Chińskie Centrum Handlowe. W sumie zajmuje 40 ha. 

Wszędzie napisy w trzech językach – chińskim, wietnamskim i polskim, a okoliczne osiedla zamieszkiwane są przez azjatyckich handlowców (i handlarzy, bo jak poczytałam, nocą odbywa się tam nielegalny handel podróbek firmowych towarów odzieży, perfum. Wiele już było akcji policji i skarbówki. W ostatniej na ponad 60 stoiskach prowizorycznego targowiska skonfiskowano “podróbki” o wartości ok. 10 milionów złotych). Wszędzie mercedesy, audi i inne luksusowe samochody.

This slideshow requires JavaScript.

W życiu nie widziałam sklepów z taką ilością butów były ich setki fasonów. Ceny niesamowicie niskie, ale żeby kupić po takiej niskiej cenie, trzeba kupić 8-10 par…

This slideshow requires JavaScript.

To inny świat, ale barwny i ciekawy.

•••

Warszawskie Złote Tarasy to hipernowoczesna “galeria handlowa”, jak nazywane są wielopoziomowe centra handlowe, w samym centrum, obok Dworca Centralnego. Fakt, że szklana budowla jest imponująca.

This slideshow requires JavaScript.

A mnie szczególnie podobały się toalety na drzwiach każdej kabinki są dwujęzyczne ciekawostki o Polsce, informacje o pisarzach… Piękny pomysł. I toaleta, ślicznie urządzona, dla dzieci. Takie małe, a cieszy. Czysto, ekologicznie i naprawdę ślicznie. XXI wiek…

This slideshow requires JavaScript.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z CYKLU: MOJA WARSZAWA

Moja Warszawa (1)

Moja Warszawa (2)

Moja Warszawa (3)

Moja Warszawa (4)

Moja Warszawa (5)

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.