Nieruchomości w Polsce

0

Dziś zajmę sie nieco rynkiem nieruchomości w Polsce, co jest o tyle istotne, że jest spora liczba osób wybierajacych się tam na emeruturę, myślących o powrocie do macierzy…

Według dostępnych badań rynku nieruchomości w Polsce, opartych głównie na danych z większych miast: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wroclawia, Gdańska, Poznania, nowe mieszkania od deweloperów drożeją. W kwietniu, ceny w porównaniu do roku ubiegłego wzrosły średnio o 7,5 procent. Według większości przewidywań, ceny w dalszym ciągu mogą pójść w górę.

W oparciu o opinie fachowców, obecny wzrost cen jest najwyższy w ostatnich kilku latach. Na pierwotnym rynku nieruchomości ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 17 procent.

Oczywiście największy wzrost cen zanotowano właśnie w okresie ostatnich dwunastu miesięcy. W okresie 2014-2016 zanotowaliśmy względną stagnację rynku, lecz po tym okresie odnotowujemy nagły wzrost cen za metr kwadratowy. Spowodowane jest to stale rosnącymi kosztami deweloperow: wzrost cent gruntów, wzrost kosztów robocizny oraz materiałów budowlanych. Obecny wzrost cen wydaje się utrzymywać, a więc spodziewana jest na tej podstawie dalsza zwyżka. Powodem zwyżki cen jest także mniejsza niż w ubiegłym roku podaż mieszkań na rynku, stanowiącą obecnie około 6 procent mniej.

Oczywiście, tendencję zwyżkową wykorzystują deweloperzy, którzy windują ceny coraz wyżej, a więc obecny trend może się utrzymać i spowodować ponowne zwyżki cen.

Wzrost cen zaczęto odnotowywać w roku 2015; oczywiście ogromny wpływ na ten trend ma poprawa sytuacji gospodarczej Polski, wzrost gospodarczy spowodowany dobrymi posunięciami rządu, a co za tym idzie najniższy poziom bezrobocia, ciągły wzrost płac oraz niskie stopy procentowe. Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich 8 lat zanotowano wzrost płac o ponad 30 procent. Jedną z form zysku dla inwestorów jest właśnie inwestowanie w nieruchomości: chyba najlepsza i pewna forma inwestycji.

Już obecnie odnotowujemy ogólny deficyt mieszkań – według ekspertów brakuje ich okolo 3 milionów; oczywiście w dalszym ciągu jest brak rąk do pracy, nie mówiąc już o ciągłym wzroście pozostałych kosztów. Wydaje się, że podaż na rynku nowych mieszkań pozostanie na razie bez zmian.

A więc wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że obecne tendencje zwyżkowe w dalszym ciągu mogą się utrzymać.

Trzeba podkreślić, że na wzrost cen wpływ ma również fakt, że wiele sprzedawanych mieszkań nie trafia bezpośrednio do późniejszych właścicieli: wielu inwestorów, podobnie jak w Kanadzie, kupuje mieszkania w celu wynajmu i z tego procederu uczyniło sposób na życie. Ponadto, jak już podkreślałem, jest to znacznie lepsza lokata pieniędzy niż w jakimkolwiek banku: w dalszym ciągu opłaca się wziąć tani kredyt na kupno nowego mieszkania i je wynajmować, niż oszczędzać pieniądze na koncie. Już obecnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest ogromne oraz przekracza wszystkie dotychczasowe rekordy.

Oczywiście na taki stan rzeczy ma wpływ kilka elementów: po pierwsze mamy rekordowo niskie stopy procentowe, a zgodnie z zapowiedzią NBP, stopy nie wzrosną w najbliższych latach. Kredyty są bardzo tanie oraz łatwo dostępne, a wielu Polaków nie boi się takich inwestycji. Ciagły wzrost gospodarczy, poparty ciągłymi nowymi programami rządu, niskie bezrobocie, pewny rynek powodują, że Polacy czują sie bezpiecznie, nie bojąc się zadłużeń. Jedynym zagrożeniem w obecnej sytuacji wydaje się być obawa przed jakimś zagrożeniem zewnętrznym, które mogłoby popsuć obecną dobrą koniunkturę na rynku mieszkaniowym. Obecnie takich zagrożeń nie ma, rynek jest bardzo rozpędzony oraz wydaje się, że taki pozostanie przez najbliższe lata, zwłaszcza że koniunktura gospodarcza dalej się polepsza i są dalsze nadzieje na przyszłość.

A więc na razie jest hossa, choć pesymistów nie brakuje, niektórzy wieszczą nadchodzący koniec i potężny krach na rynku. Oczywiście, wszystko co dobre kiedyś się kończy, co nie oznacza wcale ogromnego spadku cen, lecz jedynie spowolnienie rynku.

Średnia cena w większych miastach na rynku wtórnym utrzymuje się na poziomie 4 tys. zł; natomiast w Warszawie jest okolo 2 razy wyższa. Oczywiście istnieją również bardzo wyśrubowane ceny w znakomitych lokalizacjach, ale to już inna bajka.

Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości.

Nasze porady oraz wycena jest bezpłatna. Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą a transakcję otrzymują Państwo bilet losujący.

Zajmujemy się również kwestią wynajmu nieruchomości. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209- 3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.