“Repolonizacja” banków niepokoi ekspertów

1

To, co polski rząd nazywa “repolonizacją” banków w Polsce, to ukradkowa nacjonalizacja instytucji finansowych, które przejmują państwowe firmy; zdaniem ekonomistów niesie to ze sobą poważne ryzyko makroekonomiczne – pisze w czwartek tygodnik “Economist”.

Brytyjski tygodnik zwraca uwagę, że plan “repolonizacji” banków wpisuje się w szersze aspiracje polskiego rządu, który chciałby zastosować taką strategię “do wszystkiego, od budowy statków po lekarstwa”, a nawet gazet kontrolowanych przez zagraniczne podmioty, jak szwajcarsko- niemiecka grupa Ringier Axel Springer.

“Ale podczas gdy PiS zachwala zalety ekonomicznego patriotyzmu, ekonomiści są bardziej ostrożni” – relacjonuje “Economist”. “PiS-owski model repolonizacji niesie ryzyko(…). Zwiększa kontrolę państwa nad udzielaniem kredytów, co może zostać wykorzystane do finansowania ryzykownych projektów, czego słusznie unikają banki prywatne” – wyjaśnia tygodnik. Premier Mateusz Morawiecki porównuje repolonizację “do odzyskiwania rodzinnych sreber”.

“Obserwatorzy dostrzegają w tym ironię. Jeszcze w 2015 r. Morawiecki był prezesem Banku Zachodniego WBK, który jest kontrolowany przez Santander, hiszpańską grupę bankową” – przypomina “Economist”. Tymczasem konsolidacja polskiego sektora finansowego “w mniej liczne, kontrolowane przez państwo banki może ograniczyć konkurencję, zwiększyć koszty kredytów, a zatem i ceny dla konsumentów” – ostrzega tygodnik.

“Na razie rząd okrzyknął repolonizację sukcesem, a Morawiecki nazwał ją “silnym buforem zabezpieczającym” przed turbulencjami na międzynarodowych rynkach finansowych. A skoro kolejne zagraniczne banki rozważają sprzedaż swych spółek zależnych w Polsce, może dojść do następnych przejęć” – prognozuje “Economist”.

Polska gospodarka jest w dobrej kondycji, bezrobocie niskie, a wzrost solidny, ale rząd, który ma instynkty etatystyczne, polegające na interwencjonizmie i wysokich wydatkach socjalnych, nadal uprawia “patriotyczne mieszanie się” do tej gospodarki – konkluduje “Economist”.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

  1. polskie banki powinny nalezec do Polakow czy tez panstwa polskiego. mozemy miec w Polsce banki zagraniczne jezeli chca u nas zaistniec ale na prawach obcego banku a nie polskiego banku w obcych rekach. brtyjski antypolski economist nie musi sie martwic polskimi kredytami. to juz sprawa bankow polskich jakie ryzyko chca poniesc. skoro Morawiecki pracowal dla WBK to mozna zalozyc ze wie co robi, lol.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.