Walka z przemocą przy użyciu broni palnej

0

Ontario

Rząd Ontario zapowiedział, że torontońska policja otrzyma 25 mln dol. rozłożone na cztery lata na cele walki z przemocą i gangami, a także z użyciem broni palnej.

Premier Doug Ford poinformował, że jest to kwota dodatkowa, poza 76 mln dol., które już wcześniej były obiecane na wsparcie torontońskiej policji.

7,6 mln z kwoty 25 mln zostanie przeznaczone na stworzenie w każdym sądzie specjalnej komórki SWAT, która będzie miała na celu zajmowanie się kryminalistami dopuszczającymi się przemocy przy użyciu broni palnej, którym odmówiono zwolnienia tymczasowego i którzy pozostają za kratami.

Będzie także osobna nowa grupa specjalnych funkcjonariuszy, którzy będą zajmowali się zapewnieniem, że osoby, które są aktualnie na zwolnieniach warunkowych, stosują się do zaleceń i nie wykraczają poza nałożone im przez sąd zalecenia.

Pozostałe 18 mln dolarów ma zostać przeznaczone na finansowanie nowych technik i narzędzi, którymi mogą się posługiwać policjanci w walce z przemocą gangów i broni palnej. Jak powiedział Ford, rząd jednoznacznie chce poinformować przestępców, że rusza zmasowana akcja aby zlikwidować ich działalność i aby nie myśleli, że ulice w naszej prowincji należą do nich.

Ford zwrócił się także do rządu federalnego i do władz w Toronto aby przyłączyły się do akcji i przeznaczyły na nią pieniądze. W reakcji na to mer Toronto John Tory poinformował, że miasto zamierza zaoferować taką samą kwotę, jaką zaoferowała prowincja na okres do końca 2018 roku. Dodał, że jeżeli zostanie wybrany po raz kolejny merem Toronto będzie prosił aby rada miejska przekazała pieniądze jak najszybciej po wyborach municypalnych.

Ford jednakże nie ma zamiaru wspierać apelu mera Johna Tory’ego o zakaz stosowania broni palnej w mieście. Jego zdaniem, ważniejsze jest to aby policja pilnowała ludzi, którzy łamią prawo, natomiast nie zabraniała ludziom, którzy są w porządku i są odpowiedzialnymi właścicielami broni aby mieli ją w swoim posiadaniu.

Jednocześnie Ford wykluczył możliwość ponownej legalizacji kontrowersyjnej praktyki legitymowania na ulicach. Praktyka ta została zdelegalizowana i tak powinno pozostać, jego zdaniem.

Co dokładnie zostanie zrobione i w jaki sposób powinna być realizowana walka z przestępczością będzie uzależnione w dużej mierze od szefa policji, powiedział Ford, jednakże podkreślił, że on uznaje metody starej daty i uważa, że powinno być na ulicach dużo patroli policyjnych aby przestępcy mieli świadomość, że ich działania są kontrolowane i mogą za nie odpowiadać przed sądem.

Ottawa 

Kanadyjskie przepisy dotyczące broni palnej działają ale rząd federalny ma zamiar wziąć pod uwagę wprowadzenie dodatkowych restrykcji w niektórych częściach kraju razem z innymi metodami aby zredukować przemoc przy pomocy broni palnej, powiedział nowo mianowany minister bezpieczeństwa granic i redukcji zorganizowanej przestępczości Bill Blair.

Blair przyznał, że ostatni wzrost przypadków użycia broni, przede wszystkim ostatnio w Toronto, spowodował poczucie, że trzeba coś koniecznie zrobić aby powstrzymać tę falę.

Blair był przez wiele lat szefem policji w Toronto i został wybrany jako poseł do Izby Gmin po raz pierwszy w październiku 2015 roku. Ostatnio został mianowany przez premiera Justina Trudeau na wysokie stanowisko rządowe, a obecnie Trudeau przekazał mu zadanie przeprowadzenia głębokiej analizy w całym rządzie aby stwierdzić jakie dodatkowe kroki należy podjąć aby zapanować nad wzrostem przestępczości z użyciem broni palnej. Jest to temat, który wieloletni szef policji w Toronto znakomicie zna.

Po serii strzelanin w Toronto w zeszłym miesiącu rada miejska Toronto przegłosowała wniosek, w którym zwraca się do rządu federalnego aby pozwolił miastu zakazać sprzedaży broni palnej i prowincji zdelegalizować sprzedaż amunicji w granicach miasta. Również wsparł tę inicjatywę federalny lider NDP Jagmeet Singh.

Blair powtórzył to co mówił rząd poprzednio, że jest gotowy m.in. dać większe uprawnienia gminom w decydowaniu co robić z przestępczością związaną z bronią palną. Zwrócił także uwagę na obecnie już istniejące ustawy, np. ustawę C-71, która proponuje pewne zmiany dotyczące posiadania broni, w tym zwiększone kontrole przeszłości osób, które chcą kupić broń, a także przechowywanie dokumentacji przez sprzedawców i wymaganie od osób kupujących aby najpierw pokazały zezwolenie na używanie broni.

Blair podkreślił jednak, że mimo rozważania szeregu restrykcji trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to żadne rozwiązanie bo trzeba dotrzeć do przyczyn wzrostu przestępczości. Jego zdaniem wiele z obecnie istniejących przepisów działa dobrze. Podkreślił także, że zna wielu odpowiedzialnych właścicieli broni palnej, którzy nie łamią istniejących przepisów.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.