Wszystko o konflikcie Kanada-Arabia Saudyjska

0

W ubiegłym tygodniu ministerstwo spraw zagranicznych Kanady i ambasada tego kraju w Rijadzie wyraziły “poważne zaniepokojenie” nową falą aresztowań działaczy na rzecz praw obywatelskich w królestwie i wezwały saudyjskie władze do ich natychmiastowego uwolnienia.

Władze Arabii Saudyjskiej uznały to za “rażącą i niedopuszczalną ingerencję” w wewnętrzne sprawy królestwa.

“To niedopuszczalne w stosunkach między dwoma krajami” podkreśliło we oświadczeniu saudyjskie MSZ.

Większość aresztowanych aktywistów prowadziła kampanię na rzecz praw kobiet.

Arabia Saudyjska wydala ambasadora Kanady za “ingerencję w wewnętrzne sprawy”

Arabia Saudyjska podjęła decyzję o wydaleniu ambasadora Kanady w Rijadzie poinformowała w poniedziałek oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA, dodając, że to reakcja na ingerencję Kanady w wewnętrzne sprawy królestwa. Dano mu 24 godziny na opuszczenie kraju.

Ambasada Kanady w Rijadzie

Władze w Rijadzie wezwały także na konsultacje swego ambasadora w Ottawie i zamroziły wszystkie umowy handlowe i inwestycyjne z Kanadą

Arabia Saudyjska jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować. Saudyjka musi również mieć zgodę ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym zabiegom medycznym.

Od 24 czerwca kobietom w Arabii Saudyjskiej po dziesięcioleciach zakazu wolno prowadzić auto. Zniesienie zakazu z inspiracji następcy tronu księcia Mohammada ibn Salmana jest uważane w saudyjskim królestwie za rewolucję.

Saudyjskie linie lotnicze zawieszają połączenia z Toronto

Saudyjskie państwowe linie lotnicze Saudia poinformowały w poniedziałek, że zawieszają połączenia z Toronto w związku z dyplomatycznym konfliktem między Rijadem a Ottawą.

Jak komentuje AP, ten nieoczekiwany konflikt dyplomatyczny z Kanadą wydaje się być zainicjowany przez saudyjskiego następcę tronu księcia Mohammada ibn Salmana. Jest to sygnał, że Rijad nie zaakceptuje w żadnej formie krytyki pochodzącej z zagranicy, zwłaszcza że stawia przede wszystkim na bliskie relacje z prezydentem USA Donaldem Trumpem pisze AP, powołując się na ekspertów.

“Kanada i wszystkie inne kraje muszą zdać sobie sprawę, że nie mogą głosić, iż są bardziej zaniepokojone losem naszych obywateli niż samo królestwo” głosi komunikat saudyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Szefowa kanadyjskiej dyplomacji Chrystia Freeland napisała w oświadczeniu, że Kanada “jest głęboko zaniepokojona wydaleniem przez Arabię Saudyjską kanadyjskiego ambasadora w odpowiedzi na oświadczenia wydane przez Kanadę w obronie aktywistów na rzecz praw człowieka uwięzionych w królestwie”.

Bahrajn po stronie Arabii Saudyjskiej w sporze z Kanadą

W sporze politycznym między Arabią Saudyjską a Kanadą Bahrajn opowiada się po stronie Saudyjczyków i odrzuca próby ingerowania w wewnętrzne sprawy Rijadu ogłosiło w poniedziałek na Twitterze ministerstwo spraw zagranicznych Bahrajnu.

“Królestwo Bahrajnu potwierdza swą całkowitą solidarność z Królestwem Arabii Saudyjskiej wobec wszelkich prób osłabiania jego suwerenności” głosi oświadczenie.


“Neutralna” reakcja USA na spór między Kanadą a Arabią Saudyjską

W reakcji na spór dyplomatyczny między Kanadą a Arabią Saudyjską o zatrzymania działaczy na rzecz praw człowieka, amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie, w którym nazwał oba kraje “bliskimi sojusznikami” USA, wyrażając jednocześnie poparcie dla swobód obywatelskich.

Departament Stanu USA przyznał w rozpowszechnionym we wtorek oświadczeniu, że jest świadomy konfliktu, a “zarówno Kanada jak i Arabia Saudyjska są bliskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych”.

“Jednocześnie Stany Zjednoczone opowiadają się za »szacunkiem dla wolności i swobód«, a rząd saudyjski został poproszony o dodatkowe informacje na temat zatrzymań działaczy” napisano w oświadczeniu. Jak jednak podkreślają media kanadyjskie, Arabia Saudyjska nie jest sojusznikiem USA na mocy żadnego traktatu, podczas gdy Kanada jest członkiem NATO.

Agencja Canadian Press określiła stanowisko USA “neutralnym”. Z kolei zdaniem cytowanego przez “Huffington Post” Rolanda Parisa, profesora Uniwersytetu Ottawy i byłego doradcy premiera Justina Trudeau, reakcja Waszyngtonu de facto daje Rijadowi zielone światło, by kontynuować spór.

Tymczasem Kanada deklaruje podtrzymanie swojego stanowisko bez względu na konsekwencje. Minister finansów Bill Morneau, zapytany we wtorek podczas konferencji prasowej o koszt sankcji, uchylił się od odpowiedzi, zwracając uwagę na “bardzo silne relacje handlowe” Kanady na całym świecie. “To jest sprawa, co do której wiemy, że musimy kierować się naszymi wartościami” stwierdził.

Sankcje na Kanadę oznaczają m.in. zawieszenie połączeń lotniczych między krajami oraz potencjalne wycofanie z kraju ok. 16 tys. saudyjskich studentów kształcących się na kanadyjskich uczelniach. Ekspert Uniwersytetu Ottawy Kamal Dib w wypowiedzi dla stacji CTV News oszacował wydatki saudyjskich studentów w Kanadzie na ok. 400 mln CAD rocznie.

Zdecydowanie bardziej bolesną konsekwencją sporu byłaby jednak utrata blisko 15-miliardowego kontraktu na dostawy lekkich pojazdów opancerzonych dla saudyjskiej armii, podpisanego w 2014 r. jeszcze przez poprzedni, konserwatywny rząd Stephena Harpera i podtrzymanego przez liberalny rząd Trudeau.

Umowa na dostawy sprzętu wojskowego dla saudyjskiego reżimu jest w Kanadzie przedmiotem kontrowersji, ale Trudeau jak dotąd opierał się naciskom, żeby ją anulować. Kontrakt oznacza bowiem ok. 3 tys. miejsc pracy, z czego ponad 2 tys. w prowincji Ontario, gdzie liberałowie utracili niedawno władzę na rzecz konserwatystów. Tymczasem Trudeau walczy o poparcie przed przyszłorocznymi wyborami federalnymi.

Powstały obawy, że spór może też mieć wpływ na import saudyjskiej ropy naftowej, która stanowi 9 proc. zużywanego w Kanadzie surowca. Dwustronna wymiana handlowa między krajami, według danych Global Affairs Canada, wyniosła w zeszłym roku ok. 4 mld CAD.

Szefowa dyplomacji Kanady Chrystia Freeland powiedziała w poniedziałek, że rząd wciąż czeka na szczegóły odnośnie ogłoszonych przez Rijad sankcji, ale Kanada nie ma zamiaru zmienić swojego stanowiska.Departament Stanu USA wzywa Ottawę i Rijad do rozwiązania konfliktu

Departament Stanu USA wzywa Kanadę i Arabię Saudyjską rozwiązania konfliktu dyplomatycznego powiedziała we wtorek rzeczniczka resortu Heather Nauert.

“Obie strony konfliktu muszą go wspólnie rozwiązać w sposób dyplomatyczny. Nie możemy tego zrobić za nie. Muszą to rozwiązać razem” powiedziała Nauert o narastających od kilku dni napięciach między Arabią Saudyjską a Kanadą.

Bardzo dotkliwa dla Ottawy wydaje się decyzja królestwa o zawieszeniu importu kanadyjskiej pszenicy i jęczmienia. Reuters podaje, powołując się na źródła w rządzie premiera Justina Trudeau, że skłania to Ottawę do zwrócenia się o pomoc w negocjacjach do Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Reuters zastrzega, że kanadyjski resort dyplomacji nie skomentował tych informacji. Rozmówcy agencji powiedzieli, że podzielają pogląd ekspertów zajmujących się Arabią Saudyjską, którzy uznali gwałtowną reakcję Rijadu na krytyczne uwagi Kanadyjczyków za oznakę politycznych walk wewnętrznych, jakie toczą się w królestwie.

AP napisała, że jest to sygnał, iż Rijad nie zaakceptuje w żadnej formie krytyki pochodzącej z zagranicy, zwłaszcza że stawia przede wszystkim na bliskie relacje z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Wcześniej we wtorek rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz poinformowała, że KE nie zamierza wtrącać się w dyplomatyczny kryzys w relacjach między Kanadą i Arabią Saudyjską. “Nie komentujemy spraw relacji bilateralnych” powiedziała.

Dodała, że KE uważa, iż rozwiązanie tego typu sporów powinno odbywać się poprzez dialog, i że jest w kontakcie ze stronami sporu.

Arabia Saudyjska wyklucza mediacje z Kanadą, rozważa dalsze sankcje

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir powiedział w środę, że Rijad nie widzi możliwości mediacji w sporze z Kanadą, dopóki ta nie zmieni swojego stanowiska, oraz że rozważane są dalsze sankcje. “Nie ma pola do żadnych mediacji. Popełniono błąd i błąd ten powinien zostać naprawiony” powiedział ad-Dżubeir podczas środowej konferencji prasowej w Rijadzie. Dodał, że królestwo rozważa “dodatkowe środki” mające ukarać Kanadę.

Według doniesień dziennika “Financial Times” saudyjski bank centralny i fundusze emerytalne poinstruowały zarządzających aktywami, by wyprzedali kanadyjskie akcje, obligacje i gotówkę. Giełda w Toronto odnotowała we wtorek spadki po pokaźnym zleceniu sprzedaży ze strony nieznanego inwestora zagranicznego. Królestwo ogłosiło też wstrzymanie importu kanadyjskiej pszenicy i jęczmienia.

Saudyjska państwowa agencja prasowa SPA poinformowała w środę, że Rijad wstrzymał leczenie swoich obywateli w Kanadzie i rozpoczął przygotowania, by sprowadzić do kraju tych, którzy przebywają w kanadyjskich szpitalach.

Wcześniej saudyjski minister edukacji ogłosił zawieszenie programów wymiany studenckiej i przekierowanie saudyjskich studentów z Kanady do innych krajów.

Niejasny jest los blisko 15miliardowego kontraktu na dostawy lekkich pojazdów opancerzonych dla saudyjskiej armii, podpisanego w 2014 r. jeszcze przez poprzedni, konserwatywny rząd Stephena Harpera i podtrzymanego przez liberalny rząd Justina Trudeau. Umowa ta jest w Kanadzie przedmiotem kontrowersji, zwłaszcza po doniesieniach mediów, że sprzęt kanadyjski wykorzystywany jest w Jemenie.

Trudeau: prowadzimy rozmowy z Rijadem w celu rozwiązania sporu

Kanada prowadzi rozmowy z Arabią Saudyjską w celu rozwiązania sporu dyplomatycznego, ale nie zmieni swojego stanowiska w kwestii praw człowieka powiedział w środę szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau.

“Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z królestwem Arabii Saudyjskiej w celu rozwiązania tego sporu” powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej w Montrealu.

“Nie chcemy mieć złych relacji z Arabią Saudyjską,” krajem o “znaczeniu światowym, który poczynił postępy w wielu ważnych sprawach, ale będziemy nadal opowiadać się jasno i zdecydowanie w kwestii praw człowieka w kraju i za granicą” dodał.

Jak poinformował Trudeau, szefowa kanadyjskiej dyplomacji Chrystia Freeland przeprowadziła we wtorek “długą rozmowę” telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej i rozmowy na szczeblu dyplomatycznym są kontynuowane.

Zapytany, czy Ottawa gotowa jest przeprosić Rijad za swoją wypowiedź, Trudeau powtórzył, że jego rząd będzie zawsze bronił praw człowieka oraz “kanadyjskich i światowych wartości”, bo tego oczekują obywatele.

Premier Kanady odrzucił padające w mediach zarzuty ekspertów, że sporowi z Arabią Saudyjską winna jest po części dyplomacja prowadzona za pomocą Twittera.

“Będziemy nadal korzystać z pełnej palety dostępnych nam środków komunikacji (…). Jesteśmy obecni na Twitterze, na Facebooku, jak i na konferencjach prasowych, i wydaje mi się, że ludzie rozumieją, że musimy korzystać z jak największej liczby narzędzi, by przedostać się z naszym przesłaniem w dzisiejszym świecie” oświadczył.

W piątkowym wpisie na Twitterze kanadyjskie MSZ wyraziło “poważne zaniepokojenie” zatrzymaniami działaczek na rzecz praw kobiet Samar Badawi i Nassimy al-Sadah, i wezwało Arabię Saudyjską do ich “natychmiastowego uwolnienia”.

Samar Badawi, zatrzymana przez reżim w ubiegłym tygodniu, jest siostrą saudyjskiego dysydenta i blogera Raifa Badawiego, uwięzionego w 2012 roku pod zarzutem apostazji i “obrazy islamu kanałami elektronicznymi”. Jego żona i ich troje dzieci od 2015 r. przebywają w Quebecu, a na początku tego roku otrzymali obywatelstwo kanadyjskie.

Arabia Saudyjska: Spór z Kanadą nie wpłynie na eksport ropy do tego kraju

Spór dyplomatyczny z Kanadą nie będzie miał wpływu na dostawy saudyjskiej ropy do tego kraju, zgodnie z wieloletnią zasadą oddzielania handlu ropą od polityki poinformował w czwartek minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih.

“Obecny kryzys dyplomatyczny pomiędzy Arabią Saudyjską a Kanadą w żaden sposób nie wpłynie na relacje Saudi Aramco (państwowego koncernu paliwowego PAP) z klientami w Kanadzie” zapewnił minister w oświadczeniu.

Minister przypomniał, że Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy naftowej na świecie, ma “ugruntowaną, wieloletnią politykę”, zgodnie z którą dostawy ropy nie podlegają wpływom świata polityki.

Kanada jest piątym na świecie producentem ropy naftowej i jej eksporterem netto, ale z uwagi na regionalny charakter rynku rafineryjnego, część potrzebnych zasobów importuje. W 2014 r. Arabia Saudyjska była drugim po USA największym dostawcą ropy do Kanady, odpowiadającym za 11,2 proc. całego importu tego surowca.

Cała wymiana handlowa między oboma krajami wyniosła w ubiegłym roku 4 mld dolarów kanadyjskich. Kanadyjski eksport do Arabii Saudyjskiej stanowił zaledwie 0,2 proc. całkowitej wartości eksportu tego kraju.

Na podst. PAP i doniesień agencyjnych

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.