Wychowanie narodowe w przedszkolach

0

Wzmocnienie tożsamości narodowej oraz krzewienie kultury chrześcijańskiej będą od września mocniej akcentowane w węgierskich przedszkolach – zwracają w poniedziałek uwagę węgierskie media opozycyjne, powołując się na przyjęte niedawno podstawy programowe.

Zgodnie z nowymi podstawami programowymi nauczania przedszkolnego przedszkole “pomaga dziecku poznać jego węższe i szersze środowisko, które jest podstawą tożsamości narodowej, chrześcijańskich wartości kulturalnych, miłości ojczyzny oraz przywiązania do ziemi rodzinnej i rodziny”. Tekst zmian wprowadzonych do dekretu rządowego o krajowych podstawach programowych nauczania przedszkolnego zamieszczono w opublikowanym 25 lipca Monitorze Węgierskim. Powyższe cele mają być osiągane w przedszkolach m.in. poprzez poznawanie tradycji, podań ludowych, węgierskich legend, a także klasycznych i współczesnych dzieł literackich.

W podstawach programowych zalecono też wzmocnienie kontaktów pomiędzy węgierskimi przedszkolami na Węgrzech i w krajach sąsiednich. “W celu stworzenia przestrzeni edukacyjnej między węgierskojęzycznymi instytucjami Kotliny Panońskiej przedszkole stara się zbudować kontakty z węgierskimi przedszkolami w krajach ościennych i w miarę swoich możliwości podtrzymywać z nimi kontakt profesjonalny” – napisano.

Przedstawicielka Węgierskiego Towarzystwa Pedagogów Anna Bakonyi powiedziała lewicowemu dziennikowi “Nepszava”, że zmiany nie były z towarzystwem konsultowane i jej zdaniem nie są uzasadnione, gdyż kwestie świadomości narodowej były także dotąd obecne w przedszkolach, a bajki i piosenki ludowe już odgrywają istotną rolę w programie. Szefowa oddziału przedszkolnego Związku Zawodowego Pedagogów oceniła zaś, że wartości chrześcijańskie należałoby wpajać przede wszystkim w instytucjach wyznaniowych, a w świeckim przedszkolu w mniejszym stopniu, głównie przy okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Dodała, że nie wie, kto miałby się zajmować w przedszkolu utrzymywaniem kontaktów z przedszkolami z państw ościennych, gdyż kierownictwo i wychowawcy nie mają na to czasu. Parlament Węgier uchwalił w czerwcu poprawkę do konstytucji, w której zapisano m.in., że ochrona konstytucyjnej tożsamości kraju oraz jego chrześcijańskiej kultury jest podstawowym obowiązkiem państwa i wszystkich jego organów.

Po ponownym wyborze na premiera w maju Viktor Orban zapowiedział zastąpienie “tonącej liberalnej demokracji” “XXIwieczną demokracją chrześcijańską, która gwarantuje godność ludzką, wolność i bezpieczeństwo, chroni równość płci, tradycyjny model rodziny, powstrzymuje antysemityzm, chroni naszą kulturę chrześcijańską i daje naszemu narodowi szansę przetrwania i prosperowania”.

Z Budapesztu
Małgorzata Wyrzykowska

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.