Kanadyjska minister: porozumienie Kanada-USA “wisi w powietrzu”

0

Minister Spraw Zagranicznych Kanady Chrystia Freeland po zakończeniu kolejnej rundy negocjacji handlowych w Waszyngtonie we wtorek powiedziała, że porozumienie z Stanami Zjednoczonymi w sprawie zmian w Układzie NAFTA “wisi w powietrzu”.

Kanadyjska minister, przed powrotem do Ottawy gdzie złożyła relacje z przebiegu kolejnej rundy negocjacji handlowych w Waszyngtonie premierowi Kanady Justinowi Trudeau, nie chciała zdradzić źródeł swojego optymizmu, co do możliwości rychłego osiągnięcia porozumienia handlowego z Stanami Zjednoczonymi, wyjaśniając, że “nie omawia publicznie negocjacji”.

Dobrej myśli był także prezydent Trump, który powiedział we wtorek, że “negocjacje przebiegają pomyślnie”.

Historyczny Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (North American Free Trade Agreement – NAFTA) został podpisany w roku 1992 pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. Układ był podstawą stworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu od Jukonu na północy kontynentu, do Jukatanu na południu Meksyku.

Trump podczas swojej kampanii wyborczej w roku 2016 ostro krytykował Układ NAFTA wynegocjowany w czasach republikańskiego prezydenta Georga Busha (1989-1993) i podpisany przez demokratycznego prezydenta Billa Clintona jako “najgorszą transakcję w historii”.

Po zaprzysiężeniu na prezydenta, Trump rozpoczął negocjowanie zmian w Układzie NAFTA, które zakończyły się osiągnięciem porozumienia z Meksykiem.

Kanada do tej pory nie osiągnęła z Waszyngtonem porozumienia w sprawie zmian wynegocjowanych w Układzie NAFTA przez USA i Meksyk.

Administracja prezydenta Trumpa w ub. miesiącu formalnie zawiadomiła Kongres, który musi ratyfikować zmiany w Układzie NAFTA, aby weszły one w życie, że zamierza podpisać nowy Układ NAFTA z Meksykiem i – jak powiedział prezydent Trump – “jeśli to możliwe, także z Kanadą” do 30 listopada b.r.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

•••

Premier Justin Trudeau na sesji swojego klubu parlamentarnego, na którą przyjechała z Waszyngtonu minister Freeland, podkreślił, że Kanada nie podpisze żadnego niekorzystnego układu z USA. 

Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland oświadczyła, że zanim ponownie uda się do Waszyngtonu na rozmowy w sprawie Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA), potrzeba więcej pracy na niższym szczeblu – pisze w czwartek Reuters.

Wcześniej agencja ta informowała, że Freeland planuje w czwartek ponownie udać się do amerykańskiej stolicy na kolejne rozmowy z przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem. Jednak ostatecznie kanadyjska minister, która w środę dwukrotnie rozmawiała o NAFTA z premierem Kanady Justinem Trudeau, oświadczyła, że uzgodniła przez telefon z Lighthizerem, iż na razie nie pojedzie do USA.

“Zdecydowaliśmy, że aby odbyć kolejną owocną dyskusję, najlepiej jest dać naszym urzędnikom więcej czasu na rozmowy techniczne” – powiedziała dziennikarzom Freeland w środę wieczorem czasu lokalnego.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.