Kolejna odsłona wojny Ontario z Toronto

0

Po środowej awanturze na Queen’s Park, kiedy przed budynkiem zebrał się tłum przeciwników Bill 5, zmniejszającej liczbę radnych z 47 do 25, a w sali obrad posłów doszło do awantury, obrady posłów ontaryjskch kontynuowane są w czwartek.

Po uchwaleniu ustawy Bill 5 przez parlament prowincji w sierpniu br. kandydat na radnego, prawnik Rocco Achampong postanowił zaskarżyć ją w sądzie. Do złożonego przezeń wniosku wniosku dołączyło miasto Toronto, członkowie grupy Women Win TO (TO to popularny akronim „Toronto, Ontario”), wniosek wsparło też kuratorium oświaty.

Sąd wydał decyzję, że ustawa jest niekonstytucyjna.

Zdaniem sędziego Edward Belobaby, takie orzeczenie jest konieczne ponieważ rząd Ontario poszedł za daleko i przekroczył dopuszczalną granicę. W sytuacji gdy takiego czynu dopuści się demokratycznie wybrany rząd sąd na obowiązek interweniować.

Wprowadzenie takiej zmiany w trakcie trwania kampanii wyborczej byłoby pogwałceniem praw zarówno kandydatów jak i wyborców.

W reakcji na decyzję sądu, że zmiana liczebności Rady Miejskiej Toronto jest niekonstytucyjna, premier Doug Ford postanowił odwołać się od werdyktu, a także zastosować nigdy jeszcze niestosowane przez rząd prowicji Ontario tzw. Nothwithstanding Clause (klauzula derogacyjna), czyli konstytucyjne prawo rządu prowincji do czasowego wymuszenia niekonstytucyjnych rozwiązań. 

Konserwatywny rząd Ontario przedstawił projekt tej ustawy (Bill 5) w lipcu, w ostatnim dniu zgłaszania kandydatów w wyborach municypalnych planowanych na 22 października. Ustawa została przyjęta przez Legislaturę w sierpniu. 

W środę w czasie bardzo burzliwej sesji Legislatury poświęconej ustawie, niektórzy obecni na galerii obserwatorzy i niektórzy posłowie opozycyjnej partii NDP zostali wyprowadzeni z sali obrad. Wobec kilku obseratorów (także starszej kobiety) zastosowano kajdanki.

Obrady posłów kontynuowane są w czwartek. Obecnie ustawa nazwana jest Ustawą 31. Minister sprawiedliwości Ontario Caroline Mulroney powiedziała mediom, że bardzo ważne jest uchwalenie ustawy jak najszybciej aby zdążyć na wybory 22 października.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.