Monitorujemy rynek

0

Przyglądając się rynkowi nieruchomości w okolicach Toronto oraz liczbie nieruchomości wystawionych na sprzedaż od roku 2012, zauważymy bardzo interesujący trend. Otóż jest coraz mniej domów wystawianych do sprzedaży.

Wielu klientów decyduje się obecnie na kupno domu daleko od miasta: oczywiście głównie z uwagi na ceny. Otóż przyglądając się niektórym podmiejskim okolicom, trzeba zauważyć, że coraz mniej jest nieruchomości na sprzedaż w cenie poniżej 300 tysięcy dolarów.

Oczywiście ceny dostosowały się do obecnego rynku, nie są już tak wyśrubowane jak rok temu. Niestety podaż nie jest zadowalająca. Zazwyczaj zaspokajała rynek miejscowy, a teraz przybyło wielu chętnych, głównie z bliskich okolic Toronto.

W większości rejonów, liczba domów do sprzedaży pozostała na niezmienionym poziomie w stosunku do lat ubiegłych, z tym, że nastąpiła pewna korekta cen w górę, a więc bardzo ograniczona jest liczba nieruchomości poniżej wspomnianych wcześniej 300 tysięcy. W drugim kwartale bieżącego roku ilość sprzedanych domów w tych okolicach spadła o 42 procent w stosunku do roku ubiegłego. Jeśli chodzi o poziom cen, to w ubiegłym roku cena sprzedaży kształtowała się na poziomie 98 procent w stosunku do ceny wystawionej, natomiast w roku bieżącym wskaźnik ten spadł do niecałych 96 procent.

W drugim kwartale tego roku, średnia liczba dni na rynku wynosiła 28 dni, w stosunku do 21 dni w tym samym okresie roku ubiegłego. Średnia cena sprzedaży również spadła o około 6 procent. Powyższa analiza wykazuje, że sytuacja dla potencjalnych kupujących nieco się poprawiła. Ceny leciutko spadły, a ogólne oczekiwania kupujących oczywiście wzrosły – są oni bardziej wymagający.

Nie jest to sytuacja jednak na tyle komfortowa, żeby przebierać w morzu ofert: jeśli chcemy kupić coś wypatrzonego, z decyzją lepiej się pospieszyć! Pragnę podzielić się również innym, dość ciekawym spostrzeżeniem, jeśli chodzi o nieruchomości wystawione do sprzedaży: otóż tych pozornie zamieszkałych, lecz “pustych” jest coraz więcej!

Wędrując po listingach, wiele wystawionych domów na MLS wykazuje, że nie są zamieszkałe (podaje się “vacant”), jest tych właśnie około 28 procent, co w porównaniu do 17 procent w roku ubiegłym jest sporym wzrostem. Prawdziwa jednak liczba tych niezamieszkałych domów jest jednak na pewno dużo wyższa, gdyż z uwagi na sprawy ubezpieczeniowe, podaje się wiele domów jako zamieszkałe przez właściciela/ sprzedającego; oczywiście często dla celów bezpieczeństwa również.

Jak wiadomo, wielu chińskich inwestorów, którzy kupili nieruchomości, trzyma je puste, nawet niewynajmowane. Wiadomo też, że ze zrozumiałych względów, zawsze część nieruchomości jest pusta: a to ze względu na sprawy spadkowe, również wiele nowych domów dopiero wybudowanych jest jeszcze niezamieszkałych: takie sytuacje powtarzają się z roku na rok.

Jakie mogą być inne motywacje? Wydaje mi się, że wielu sprzedających, nawet po zakupie innego domu oraz przeprowadzce, nie chce obniżyć ceny, czeka na lepszą okazję, widząc że ceny wcale tak nie spadają, a z kolei ich sąsiedzi uzyskali wysokie ceny w okresie gorącym zeszłego roku. Pogodzić się ze znaczną obniżką ceny jest trudno. Jest również inna grupa sprzedających, tzw. “flipperzy”, którzy kupują je w celach zarobkowych, zarabiając na renowacjach, a z kolei jeśli ich wsad w te prace jest spory, trudno o obniżkę ceny.

Niektórzy czekają na lepszy rynek w celu minimalizacji strat. Przypominam ponownie o planowanej nowej inwestycji w pobliżu plazy Wisła, na rogu Burnhamthorpe oraz Rathburn: posiadam otrzymany od dewelopera cennik oraz plany mieszkań: dobre na inwestycje! Doskonała lokalizacja: na granicy z Toronto, blisko wszystkich autostrad. Oczywiście reprezentujemy przy zakupie, a także uzyskaniu pożyczki.

Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Nasze porady oraz wycena jest bezpłatna. Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów!

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcje otrzymują Państwo bilet losujący.

Najbliższe losowanie już 18 listopada w Polskim Centrum Kultury przy Cawthra.

Zajmujemy się również kwestią wynajmu nieruchomości.

We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.