Nieruchomości: refleksje

0

Wszyscy zastanawiają się co dalej z rynkiem: wiele jest bardzo sprzecznych opinii. Napisano sporo różnych artykułów, a także poświęcono temu audycje radiowe i telewizyjne. Jest to bardzo gorący temat, mający znaczący wpływ na ekonomię naszego kraju. W budownictwie widać już pewien zastój, co nie jest dobrym prognostykiem, zwłaszcza dla naszej ekonomii: wiele gałęzi przemysłu oraz zatrudnienie jest związane ściśle z budownictwem.

Wielu ekspertów przychyla się do tego, że nastąpi szybki krach całego rynku.

Ostatnie słabsze tygodnie jeśli chodzi o ruch w interesie według wielu są właśnie początkiem dużego spadku cen. Po przeanalizowaniu wielu danych rynkowych wydaje się to jednak błędne: otóż rynek w Toronto jest nadal bardzo silny. Obecny, słabszy okres oczywiście ma swoje korzenie w niedawnych zapowiedziach rządu ontaryjskiego, lecz także spowodowany jest przez okres wakacyjny. Pewien zastój cenowy jest tylko tymczasowy. Wiele przemawia za tym, że po wakacjach powróci do poprzedniego stanu. Może więc jest w tej chwili dobry okres dla kupujących? Wydaje się, że tak.

Trzeba podkreślić, że ogłoszony 16-punktowy program rządowy, mający schłodzić rynek, ma bardzo niewiele wspólnego z podejściem kupujących do tematu zakupu. W dalszym ciągu niestety niewiele jest ofert sprzedaży, a kupujących ciągle dużo, wielu marzy o swoim własnym domu, a przecież miasto się ciągle rozrasta, nie kurczy, jest duży napływ ludności, a wszak ziemi nie przybywa.

Wydaje mi się więc, że zarówno sprzedający, jak i kupujący otrząsną się z tego chwilowego zastoju widząc, że żadnych zmian na rynku nie ma: nic nie zmieniło się w naszej ekonomii, procent na pożyczki dalej jest niski, a więc pieniądz dość tani.

Prawdopodobnie najbardziej efektownym punktem w całym 16-punktowym programie było wprowadzenie 15-procentowego dodatkowego podatku dla kupujących wywodzących się z zagranicy. Otóż według oficjalnych danych tego rodzaju kupujący stanowili jedynie około 5 procent wszystkich kupujących, choć może dane te nie są zbyt dokładne. W każdym razie nie wydaje się, aby podatek ten wystraszył tego rodzaju kupujących na dłuższą metę: otóż Kanada postrzegana jest jako rynek stabilny, wart inwestycji, poza tym nasz dolar w stosunku do amerykańskiego nie jest zbyt silny, wręcz ciągle słabnie, dzięki poczynaniom liberałów na czele z Trudeau, co powoduje, że inwestycje w tutejszy rynek są opłacalne. Trzeba podkreslić, że tutejszy rząd wprowadził identyczne ograniczenia w postaci podatku, jaki wprowadzono wcześniej w Kolumbii Brytyjskiej, głównie dla Vancouver.

Otóż wprowadzenie tego podatku miało podobny wpływ na tamtejszy rynek: chwilowy zastój. Obecny rynek w Vancouver wraca do poprzedniego stanu, ceny wcale nie poszły w dół. Toronto w dalszym ciągu utrzymuje się na jednym z czołowych miejsc uważanych za najlepsze do życia, a więc tutejszy rynek nieruchomości na pewno będzie aktywny.

Trzeba przypomnieć, że już od prawie dziesięciu lat wielu zarówno ekspertów nieruchomości, czy związnych z bankami, przewidywało, że tutejszy rynek jest na tyle przegrzany, że ceny spadną o 20-30 procent. Na tej podstawie kilku moich klientów sprzedało nieruchomości, oczekując na krach oraz kupno czegoś znacznie lepszego: otóż obecnie stać ich jest na dużo mniej! Istotną sprawą jest podaż: otóż liczba sprzedawanych nieruchomości wcale się nie zwiększyła, nie ma również żadnych oznak, że tak się stanie, a jest to jednak jeden z elementów utrzymywania się cen – dalej są na wysokim poziomie. Jak już podkreśliłem, coraz więcej ludzi przyjeżdża do tego miasta: a więc jeśli nie będzie bardziej istotnych zmian, czy znacznego podwyższenia stóp procentowych, to rynek nieruchomości w Toronto będzie nadal gorący.

Jeśli pozostajemy tu na dłużej oraz nie przeprowadzamy się do Polski, czy na daleką wieś, nie oczekiwałbym, że ceny spadną w sposób znaczący. Natomiast dla tych, którzy mają zamiar wracać do Ojczyzny, obecny rynek jest bardzo przychylny.

W sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości, proszę o kontakt bezpośredni pod numer telefonu: 647-209-3511, lub e-mail: house4usteam@gmail.com. Oferujemy bezpłatną wycenę każdego typu nieruchomości, bez zobowiązań. Zapewniamy również daleko idącą pomoc w uzyskaniu pożyczki hipotecznej. Obecny rynek jest dalej rynkiem sprzedającego, więc ogólnie wiadomo, że w większości wypadków ceny się utrzymują. Przy wystawianiu nieruchomości bardzo ważna jest fachowa, dobra porada: naprawdę zmienia podejście oraz szybkość sprzedaży! Dla tych, którzy zamierzają zamienić mieszkanie na mniejsze, lub myślą np. o powrocie do kraju na emeryturę, czas na sprzedaż nieruchomości w dalszym ciągu jest bardzo dobry

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.