Od czwartku Toronto stolicą filmu – TIFF numer 43.

0

W czwartek rozpoczął się Toronto International Film Festival (TIFF) premierą historycznego dramatu wyprodukowany przez firmę Netflix pt. Outlaw King. Jest to tworzona przez Chrisa Pine’a historia XIV-wiecznego szkockiego bohatera Roberta Bruce’a. Jest to pierwszy film wyprodukowany przez Netflix, który otworzył 43. TIFF.

Wśród wielu filmów znajduje się debiut reżyserski nominowanego do Oscara aktora Bradleya Coopera pt. A Star is Born, w którym występuje on wraz z Lady Gaga.

Również Julia Roberts będzie przedstawiała dwa swoje filmy na festiwalu Ben is Back i film pt. Homecoming.

Festiwal rozpoczął się w czwartek i trwa do 16 września. Bardzo ważnym elementem tegorocznego festiwalu będzie akcja wspierania kobiet w ramach kampanii #MeToo. TIFF w tym roku sformułował bardzo ostry kodeks postępowania i ktokolwiek go naruszy i będą wynikały z tego jakiekolwiek oskarżenia o niewłaściwe zachowanie w sferze seksualnej będzie podlegał poważnym konsekwencjom.

Planowany jest także wiec kobiet pt. Share Her Journey. Dyrektorzy festiwalu Pierce Handling, a także dyrektor artystyczny Cameron Bailey mówią, że dla nich bardzo ważne jest aby kontynuować od samego początku stosowaną zasadę zero tolerancji dla zachowań agresywnych wobec kobiet. Znany producent hollywoodzki, od którego zaczęły się akcje #MeToo i Time’s Up, Harvey Weinstein, wokół którego skandal wybuchł w zeszłym roku, często bywał na festiwalach w Toronto i tam właśnie odbywały się premiery jego słynnych filmów, które uzyskały później Oscary The King’s Speech, The Imitation Game i Lion. Dwa oskarżenia pochodzące od aktorek w stosunku do tego celebryty hollywoodzkiego, jak twierdzą ofiary, dotyczą molestowania seksualnego, które miało miejsce w hotelach w Toronto podczas poprzednich festiwali TIFF.

W tym roku po raz pierwszy uczestnicy, którzy składali podanie o udział lub akredytację na festiwalu, musieli podpisać specjalne zobowiązanie stosowania się do obowiązującego kodeksu etycznego i po raz pierwszy wprowadzono gorącą linię, gdzie ofiary mogą się bezpośrednio zgłaszać z pominięciem organizatorów festiwalu. Ta linia to numer telefonu 1-833-265-9835. W tegorocznym wiecu organizowanym w sobotę pt. Share Her Journey weźmie udział wiele znanych osób świata filmowego, m.in. aktorka Geena Davis.

W tym roku festiwal postawił na różnorodność, także wśród akredytowanych dziennikarzy zwiększając do 200 liczbę nowych dziennikarzy, którzy pochodzą z niewystarczająco reprezentowanych grup. Temat równouprawnienia w przemyśle filmowym będzie przewijał się przez programy, seminaria, dyskusje panelowe i wiele innych programów. Wśród tegorocznych filmów 34 proc. filmów zostało stworzonych przez kobiety, o 1 proc. więcej niż w zeszłym roku. Bardzo byśmy chcieli, powiedział Handling, abyśmy doszli do pełnej równowagi 50 proc. 50 proc., ale do tego potrzebne są nam kobiety, które filmują, robią filmy i wtedy możemy je pokazywać.

Ponadto miasto umożliwia ludziom celebrowanie filmu i podtrzymywanie kontaktów i przez czas trwania festiwalu ok. 30 barów dostało zgodę na to aby pozostać otwartym do godziny 4 rano. Pierwsze projekcje filmowe w centrum Toronto odbyły się po godzinie 17.30 w czwartek. Filmem rozpoczynającym festiwal jest najnowszy dokument Michaela Moore’a “Fahrenheit 11/9” dotyczący administracji Donalda Trumpa.

Na TIFF przyjeżdża śmietanka aktorów, m.in. Julia Roberts, Robert Redford, Nicole Kidman, Natalie Portman, Salma Hayek, Jude Law, Colin Farrell, Viola Davis, Julianne Moore i Hilary Swank, Alec Baldwin, Hugh Jackman, Joaquin Phoenix, Keira Knightley, Jamie Lee Curtis, Patricia Clarkson, Christian Slater, Sienna Miller, Jesse Eisenberg, Michael Shannon, Kristen Stewart i Billy Bob Thornton.

Organizatorzy podkreślają silną reprezentację filmów ze Wschodniej Europy w kategorii współczesnego kina światowego. Wśród nich jest m.in. “Donbas” Siergieja Łoźnicy opowiadający o wojnie we wschodniej Ukrainie. Po jednym z pokazów zaplanowano spotkanie z reżyserem. Polskim akcentem będzie międzynarodowa premiera filmu “Kawki na drodze”, koprodukcji czesko-słoweńsko-polsko-słowackiej w reżyserii Olmo Omerzu.

Wśród dokumentów oczekiwanym filmem jest “Fahrenheit 11/9” Michaela Moore’a o Ameryce za prezydentury Donalda Trumpa. Werner Herzog zaprezentuje w Toronto swój najnowszy film o Michaile Gorbaczowie “Meeting Gorbachev”, wyreżyserowany wspólnie z Andre Singerem. Z kolei Witalij Manski przedstawi dokument “Putin’s Witnesses” (“Świadkowie Putina”).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto jest jedną z ważniejszych imprez filmowych na świecie, uważaną za swoisty barometr przed amerykańskimi Oscarami. To po Cannes najważniejszy światowy festiwal filmowy.

Główna nagroda festiwalu, Grolsch People’s Choice Award, przyznawana jest przez widownię. W ubiegłych latach przypadła filmom “La La Land” i “Trzy bilbordy za Ebbing, Missouri”.

Nagrody w sekcji pokazów specjalnych przyznaje stowarzyszenie krytyków międzynarodowych (FIPRESCI). Paweł Pawlikowski otrzymał tę nagrodę w 2013 r. za “Idę”; na początku 2015 r. film został nagrodzony Oscarem.

Światową premierą filmu “Król wyjęty spod prawa” Davida Mackenzie rozpoczął się w czwartek 43. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto. W ramach imprezy, która potrwa do 16 września, pokazane zostaną 343 filmy z 74 krajów. Polskę reprezentować będzie m.in. najnowszy obraz Pawła Pawlikowskiego “Zimna wojna”.

Aż 138 filmów będzie miało w Toronto swoją premierę światową, 22 międzynarodową, a 72 północnoamerykańską. Wśród potwierdzonych, jak dotąd, gości jest ponad 700 artystów z całego świata, w tym wiele gwiazd holywoodzkich.

W ramach pokazów galowych zaprezentowane zostaną m.in. takie filmy jak: “Beautiful Boy” w reż. Felixa Van Groeningena z Timothee Chalametem i Stevem Carellem w rolach głównych, “Wszyscy wiedzą” Asghara Farhadiego z Penelope Cruz i Javierem Bardemem, “Pierwszy człowiek” Damiena Chazelle’a z Ryanem Goslingiem w roli pierwszego człowieka na K

“High Life” jest koprodukcją niemiecko-francusko-amerykańsko-brytyjsko-polską. Ten dramat science-fiction, w którym główne role grają Robert Pattinson, Juliette Binoche oraz Mia Goth, jest anglojęzycznym debiutem francuskiej reżyserki, autorki takich filmów jak “Czekolada” czy “Piękna praca”. W obsadzie jest również polska aktorka Agata Buzek.

W czwartek ogłoszono, że Claire Denis otrzyma przyznawaną od pięciu lat nagrodę Roger Ebert Golden Thumb Award im. legendarnego amerykańskiego krytyka filmowego. Ceremonia odbędzie się w trakcie festiwalu, 10 września. Nagroda została ufundowana, by uhonorować reżyserów, którzy w swojej pracy hołdują wartościom cenionym przez Rogera Eberta. Jej dotychczasowi laureaci to Martin Scorsese, Ava DuVernay, Agnes Varda i Wim Wenders.

Podczas festiwalu odbędzie się też światowa premiera najnowszego filmu kanadyjskiego reżysera Xaviera Dolana “Życie i śmierć Johna F. Donovana” (The Death and Life of John F. Donovan). Jest to anglojęzyczny debiut Dolana, wywodzącego się z Montrealu we francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dolan zdobył światowe uznanie w 2009 roku swoim pełnometrażowym debiutem reżyserskim “Zabiłem swoją matkę”, do którego również napisał scenariusz i w którym zagrał główną rolę.

“Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego będzie miała w Toronto swoją swoją kanadyjską premierę podczas pokazów specjalnych 14 września.

Polskie filmy na TIFF

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.