Oszustwa “na Revenue Canada”

0

Bardzo trzeba uważać na oszustów, którzy starają się wyciągnąć od ludzi pieniądze telefonując i z pogróżkami informując, że rozmówcy są winni urzędowi podatkowemu (CRA) zaległe podatki. Domagają się natychmiastowego uregulowania pod zagrożeniem aresztu, uwięzienia i różnych innych konsekwencji. W przypadku imigrantów grożą także deportacją.

Sprawa polega na ta tym aby ludzie reagowali jak najszybciej bez zastanowienia. Oszuści oferują możliwość tzw. uregulowania zaległych długów poprzez przekaz, karty sklepowe, karty kredytowe, które mają na nich zdeponowane kwoty pieniędzy lub bitcoiny.

Jest to bardzo popularny obecnie sposób oszukiwania ludzi. Według statystyk w zeszłym roku agencja zajmująca się działalnością przeciwko oszustom Canadian Anti-Fraud Centre (CAFC), która jest federalną agencją wspólnie zarządzaną przez policję RCMP, OPP i Competition Bureau, poinformowała, że zgłoszonych skarg było 10 tys. i 688 osób zostało oszukanych na kwotę ponad 2,7 mln. Natomiast w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku statystyki są wyższe niż za cały rok 2017. Już obecnie ludzie zostali oszukani na kwotę ponad 3,6 mln dol. Oczywiście rzeczywiste liczby są znacznie wyższe ponieważ według rozeznania specjalistów tylko około 5 proc. takich oszustów jest zgłaszane do CAFC.

CAFC udało się dotrzeć do źródła tych telefonów, które pochodziły z Indii dokonano kilkudziesięciu aresztowań i proceder się lekko zatrzymał ale od tego czasu telefony znowu stały się częstsze.

Jednym z typowych sposobów wyciągania pieniędzy jest zmuszanie ludzi do przekazania oszustom tzw. gifts cards, przeważnie firmy iTunes, które następnie oszuści sprzedają za niższe ceny, np. kartę za 100 dol. sprzedają za 80 dol. Dlatego firmy, które prowadzą sprzedaż takich kart, wywieszają ogłoszenia i ostrzeżenia przed tego rodzaju oszustwami. Zdarza się, że zgłaszają na policję przypadki, kiedy ktoś chce kupić większą ilość kart, spodziewając się, że jest to osoba znajdująca się w szponach oszustów.

Tak było w przypadku mieszkańca Brampton, który chciał kupić 42 karty iTunes na raz i właściciel sklepu wezwał policję, która rzeczywiście wyjaśniła, iż były to karty dla oszustów.

Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę:

• Należy pamiętać, że CRA czyli urząd podatkowy nigdy nie kontaktuje się telefonicznie z klientami lecz używa listów poleconych.

• Można samemu sprawdzić czy się zalega z jakimiś podatkami.

• Nie należy nigdy podawać personalnych informacji, kiedy ktoś do nas dzwoni.

• CRA nigdy nie życzyłaby sobie płatności poprzez karty iTunes czy bitcoiny.

• Należy konieczne zgłaszać przypadki takich telefonów.

• Jeżeli podało się swoje personalne dane należy skontaktować się z agencjami Equifax i Transunion, czyli agencjami kredytowymi aby odnotowały, że dana osoba mogła paść ofiarą oszusta.

• Jeżeli się podało jakiekolwiek informacje bankowe takiej osobie należy natychmiast skontaktować się z bankiem.

• Jeżeli podejrzewamy, że staliśmy się ofiarą oszustów należy poinformować Canadian AntiFraud Centre pod numerem 1 888 495 8501.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.