Polskie filmy i koprodukcje na TIFF

1

Polskie filmy i koprodukcje współfinansowane przez PISF Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

“Zimna wojna”

W ramach pokazów specjalnych pokazana zostanie nagrodzona w Cannes polsko-brytyjsko-francuska koprodukcja “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Producentem filmu jest Opus Film, firma odpowiedzialna m.in. za produkcję nagrodzonej Oscarem “Idy”.

‘Zimna Wojna (Cold War)’ Dostawca: PAP/EPA.

Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Obecnie film można oglądać w kinach oraz w dystrybucji on demand w Wielkiej Brytanii i Irlandii (dystrybucja Curzon Artificial Eye). Film trafi także do dystrybucji w Kanadzie, we Francji, w Japonii czy Turcji. Amerykański dystrybutor, firma Amazon, zapowiada wprowadzenie filmu w USA pod koniec grudnia.

Scenariusz filmu napisali wspólnie z Pawłem Pawlikowskim Janusz Głowacki i Piotr Borkowski. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy.

“Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w “Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

W “Gazecie” o “Zimniej wojnie”

‘Zimna Wojna (Cold War)’ Dostawca: PAP/EPA.

“High Life”

Pandora Film Produktion Kolejnym filmem współfinansowanym przez PISF Polski Instytut Sztuki Filmowej pokazywanym w Toronto jest niemiecko-francusko-amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja “High Life” w reżyserii Claire Denis. Film zostanie pokazany w sekcji Gala Presentations.
W filmie obok Roberta Pattinsona i Juliette Binoche wystąpiła Agata Buzek. Polska część zdjęć realizowana była w okolicach Białegostoku z udziałem polskiego operatora Tomasza Naumiuka i scenografki Meli Melak. Za charakteryzację podczas całości zdjęć odpowiadał Marcin Rodak.

“High Life” to film w konwencji science-fiction. Grupa więźniów, w zamian za złagodzenie surowych wyroków zgadza się uczestniczyć w niebezpiecznej misji kosmicznej, której celem jest pozyskanie energii czarnej dziury oraz obserwacja procesów biologicznych ludzi przebywających długotrwale w przestrzeni pozaziemskiej. Pomiędzy uczestnikami misji dochodzi do coraz silniejszych napięć.“The River”

Film pokazywany w sekcji Platform jest koprodukcją trzech państw: Kazachstanu, Polski i Norwegii. Produkcja jest współfinansowana przez PISF Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Emir Baigazin. Film pokazywany jest też obecnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Historia rodziny mieszkającej w małej kazachstańskiej wiosce. Pięciu braci żyje pod nieustanną kontrolą ojca. Wszystko się zmienia, gdy chłopcy odkrywają zagrożenia współczesnego świata.

Polskim koproducentem filmów “High Life” i “The River” jest Madants, firma założona przez Klaudię Śmieję i Beatę Rzeźniczek, działająca od 2015 roku. Specjalizuje się w niezależnych koprodukcjach międzynarodowych. Do tej pory firma współprodukowała m.in. grecko-polski film “Litość” w reżyserii Babisa Makridisa, czy portugalskofrancusko-polski film “Porto” w reżyserii Gabe’a Klingera.

“Kawki na drodze”

Współfinansowana przez PISF Polski Instytut Sztuki Filmowej czesko-słoweńsko-polsko-słowacka koprodukcja “Kawki na drodze” w reżyserii Olmo Omerzu zostanie pokazana w sekcji Contemporary World Cinema. Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino. Pokaz w Toronto będzie międzynarodową premierą filmu. Światowa premiera produkcji odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, gdzie film otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię, a także wyróżnienie Jury Ekumenicznego.

Poza producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Za przekład dialogów na polski odpowiada Karolina Błażejczak. Film otrzymał dofinansowanie PISF Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

“Kawki na drodze” to subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbywa się w dniach 6-16 września 2018 roku.

Źródło

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

1 Comment

  1. Gottlieb Oaks on

    Skończyłem czytanie książki historycznej „Słowiańskie dzieje” i mówię pod wrażeniem: stary czy młody Polak, Ruski, czy Niemiec też to powinien przeczytać. Pełny szok, a autor pisze o historii Słowian w tym Polaków, ale to jak. Autor Bogusław Dębek

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.