Publikacja dokumentów świadczących o zbrodniach Armii Czerwonej

0

Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy rozpoczęło w czwartek publikowanie na stronie www.kgbveikla.lt dokumentów świadczących o zbrodniach, w tym morderstwach, gwałtach i rozbojach, popełnionych w tym kraju przez Armię Czerwoną w latach 1944-1953.

Prezentację nieujawnianych dotychczas publicznie dokumentów instytucji władz okupacyjnych rozpoczęto w związku z obchodzoną w tym roku 25. rocznicą wycofania wojsk sowieckich z Litwy.

Pierwsze opublikowane dokumenty opisują m.in. przypadki powszechnego gwałcenia kobiet na zachodzie Litwy w okręgu kłajpedzkim. “Gwałcone były siedemdziesięcioletnie kobiety i czternastoletnie dziewczynki na oczach swych rodziców” – czytamy w komunikacie prasowym Centrum.

Z ujawnionego sprawozdania dla ministra spraw wewnętrznych ZSRS wynika, że w 1947 roku od stycznia do maja sowieccy wojskowi stacjonujący na Litwie popełnili 206 przestępstw, odnotowano m.in. 9 zabójstw, 52 rozboje i 134 grabieże. W dokumentach opisywane są też przypadki strzelania przez pijanych żołnierzy i podpalania gospodarstw domowych.

Ostatni żołnierz sowiecki opuścił Litwę 31 sierpnia 1993 roku. W piątek w Wilnie w związku z tym odbędą się uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz kraju.

Z Wilna
Aleksandra Akińczo

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.