Tornada blisko Ottawy – obejrzyj

1

Około 30 osób zostało rannych w wyniku przejścia tornada, które nawiedziło w piątek po południu okolice stolicy Kanada Ottawy. Wiatr wiał z predkością 200 km/godz, a 130 tysięcy osób nie miało prądu.

Najbardziej dotkniętym przez żywioł obszarem jest gmina Gatineau, położona na północ od stolicy. Wiatr zniszczył tam dziesiątki domów, uszkodzone zostały setki samochodów, poprzewracane są drzewa. Tornado wysysało z domów i mieszkań nawet wyposażenie – świadkowie mówią, że na zewnątrz znajdowane były m.in. sofy czy lodówki.

This slideshow requires JavaScript.

Według miejscowych służb ratowniczych 30 osób zostało rannych, w tym pięć poważnie. Premier Kanady Justin Trudeau zaapelował na Twitterze do moeszkańców regionu, aby wszyscy pozostali w bezpiecznych miejscach dopóki wiatr i deszcze nie ustaną.

Blisko 150 tys. ludzi było pozbawionych prądu w stolicy Kanady, Ottawie, po przejściu tornada w piątek wieczorem – poinformował w sobotę burmistrz miasta.

“To jedno z dwóch czy trzech najbardziej traumatycznych wydarzeń, jakie kiedykolwiek dotknęły nasze miasto. (…) W całym swoim życiu nie pamiętam niczego podobnego” – powiedział w sobotę burmistrz stolicy Jim Watson, cytowany przez portal CBC News.

This slideshow requires JavaScript.

Siłę tornado, które nawiedziło w piątek po południu okolice Ottawy, w sześciostopniowej skali Fujity (od 0 do 5) określono wstępnie jako 2. Wiatr wiał z prędkością od 180 do 220 km/h.

Najbardziej ucierpiał obszar Dunrobin, położony na zachodnim krańcu miasta. “Wygląda to dosłownie tak, jakby zrzucono bombę” – powiedział Watson, opisując materiał nakręcony z drona, wysłanego przez ratowników medycznych. Kompletnie zniszczonych zostało ponad 40 domów.

Prezes firmy odpowiedzialnej za dostawę prądu w mieście, Hydro Ottawa, powiedział, że zniszczenia sieci elektroenergetycznych wywołane przez piątkowe tornado są gorsze niż te spowodowane przez burzę śnieżną z 1998 roku, czyli jedną z najpoważniejszych w historii Kanady klęsk żywiołowych, która pochłonęła 35 ofiar. Jego zdaniem naprawy potrwają co najmniej kilka dni.

W sumie przerwy w dopływie energii elektrycznej dotyczyły ok. 147 tys. osób w mieście i ok. 2 tys. mieszkańców rejonów wiejskich. W stolicy w ponad 300 miejscach nie działała uliczna sygnalizacja świetlna, a wszystkie szpitale zmuszone były korzystać z awaryjnych generatorów prądu.

Znaczne uszkodzenia odnotowano także w położnej na północ od stolicy gminie Gatineau, znajdującej się na terenie prowincji Quebec. Obrażenia odniosło tam kilka osób, a ok. 39 tys. było w sobotę rano bez prądu.

Silny wiatr w piątek wieczorem spowodował też szkody w obszarze metropolitalnym Toronto. W sobotę rano odciętych od elektryczności było ok. 1000 mieszkańców. Potem front przesunął się nad wschodnie wybrzeże kraju, pozbawiając prądu ponad 5 tys. osób w prowincji Nowy Brunszwik – podało na Twitterze CBC News.

Alicja Minda (PAP)

 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

  1. Blisko Ottawy to moze zbyt daleko powiedziane,dwa tornada w tym samym czasie udezyly w Gatineau i Ottawe te dwa polaczone miasta,to ponad milionowa oglomeracja.Dunrobin to najbardziej poszkodowana czesc miasta.Ale podczas niedzielnego spaceru natknelismy na takie widoki a to juz bardzo blisko centrum miasta https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1938996713075165&id=100008945659049&comment_id=1939160333058803&reply_comment_id=1939270876381082&notif_id=1537795182245717&notif_t=feed_comment

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.