Wynajem nieruchomości

0

Przy wynajmie nieruchomości podpisujemy przeważnie tzw. lease agreement. Jest to formalny, pod względem prawnym kontrakt, podpisany przez obie strony: wlaściciela nieruchomości oraz najemcę. Tak jak inne kontrakty, zawiera odpowiednie klauzule, ktore mają zabezpieczać prawa obu stron tego kontraktu. Nie jest to bowiem zwykly uścisk dłoni: ma on gwarantować obu stronom ich prawa I korzyści. Kontrakt ten powinien być sporządzony na tyle prawidłowo, aby obie strony czuły się pewnie oraz by nie służył wyrządzeniu szkody żadnej ze stron. Otóż całkiem niedawno, odchodzący już rząd ontaryjski wprowadził nowy typ kontraktu na wynajem, tak aby kontrakt ten był ujednolicony, standardowy w calej prowincji, dla wszystkich taki sam.

W sposób bardzo przejrzysty określone jest co można i czego nie można umieścić w umowie wynajmu jak: wysokość najmu, jakie są zasady najmu, prawo obowiazujące w lokalu, prawa oraz obowiązki obu stron. Oczywiście nowa forma umowy jest dostępna w internecie, wszystkie nowe umowy muszą być zawierane w tej formie; w razie jakiejkolwiek dysputy organ Landlord and Tenant Board będzie opierał się na tym kontrakcie.

Wprowadzona zmiana co do kontraktu jest jeszcze stosunkowo nowa, lecz już niektórym najemcom nie podoba się jej formuła. Jako przykład niedawnych dysput pomiędzy stronami można przytoczyć sprawę pewnego kompleksu mieszkaniowego, gdzie skrzyknęli się wynajmujący mieszkania, chcąc powstrzymać płatności z tytułu najmu lokali, z uwagi na planowaną przez właściciela podwyżkę czynszu.

Proponowana podwyżka miała być na poziomie 4,8 procenta, a więc powyżej średniej ustalonej przez rząd: jest to nazywane AGI, czyli Above Guideline Increase. Zgodnie z nowym prawem, chęć wprowadzenia takiej podwyżki musi być odpowiednio udokumentowana oraz zatwierdzona przez organ zajmujący się AGI. Prawo jest w tym zakresie bardzo specyficzne, a właściciel nieruchomości ma bardzo limitowany zakres wprowadzenia podwyżki czynszu. Mogą to być przypadki zwyżki podatku, zwiększenia kosztów bezpieczeństwa, lub też wyraźne zwiększenie kosztów operacji całego budynku. Nowe prawo mówi również o tym, jaka może być maksymalna kwota podwyżki oraz że nie może obowiązywać przez dłużej niż 3 lata z rzędu, co ogranicza możliwości większych podwyżek.

Nowe prawo również ogranicza ujęcie w kosztach zwykłe utrzymanie budynku, ograniczając uznanie wydatków do rzeczywiście dużych oraz znaczących napraw budynku. W obecnej sytuacji, sprawa podwyżek czynszu staje się coraz bardziej emocjonalna dla obu stron, a sytuacje podgrzały właśnie decyzje pani premier Wynne, której administracja wprowadziła to nowe prawo.

Oczywiście, z uwagi na starzejące się budynki, ich właściciele chcą odzyskiwać wszystkie ponoszone nakłady na naprawy itp. Przeciwnicy widzą w tym również chęć pozbycia się obecnych klientów, pod pretekstem napraw, w celu zrobienia renowacji oraz uzyskania dużo większej kwoty za wynajem w obecnie bardzo konkurencyjnym rynku.

Już dzisiaj, po wprowadzeniu nowych zasad wynajmu, wszystkie podwyżki ponad ustalony roczny procent muszą być zaakceptowane przez Landlord and Tenant Board, czyli ciało zajmujące się sprawami najmu lokali, zanim właściciel zażąda spodziewanej podwyżki.

W wielu wypadkach sprawy takie przeciągają się, a właściciele muszą przedstawiać wszystkie dokumenty, wysłuchiwane są argumenty wszystkich zainteresowanych stron, istnieje także możliwość odwołania się od decyzji, co jeszcze bardziej opóźnia jej podjęcie.

Oczywiście ten nowy system wprowadzony został w celu ochrony podnajmujących lokale, większej przejrzystości całego systemu najmu oraz kontroli czynszów. Niestety obie strony w dalszym ciągu uważają, że system ten nie jest sprawiedliwy, a dysputy pomiędzy stronami ciągną się w dalszym ciągu przed niejednym sądem i Landlord and Tenant Board, który ma za zadanie rozwiązywać kwestie sporne.

Wszystkich zainteresowanych pomocą w wynajmie proszę o kontakt. Zajmujemy się całym aspektem wynajmu oraz sporządzeniem umowy.

Jednocześnie przypominam o planowanej nowej inwestycji w pobliżu Plazy Wisła: posiadam cennik oraz plany mieszkań: dobre na inwestycje! Oczywiście reprezentujemy przy zakupie, a także uzyskaniu pożyczki. Jest to bardzo dobra lokalizacja dla planowanej inwestycji, również pod wynajem!

Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości.

Nasze porady oraz wycena jest bezpłatna. Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo bilet losujący. Przypominam, że losowanie już niedługo, bo 18 listopada!

We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209- 3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.