10. Ekran – Festiwal Polskich Filmów w Toronto

0

Doroczny Festiwal Polskich Filmów w Toronto rozpocznie się już za kilka tygodni. W listopadzie 2018 roku Festiwal obchodzi dziesiątą rocznicę swojego istnienia. Zainicjowany w 2009 roku przez grupę przyjaciół-pasjonatów polskiego kina, Festiwal stał się jednym z ważnych wydarzeń kulturalnych w Toronto. W ciągu dziesięciu lat zaprezentował ponad sześćdziesiąt filmów fabularnych i przedstawił publiczności w Toronto wiele gwiazd polskiego filmu. Również dziesiąta edycja festiwalu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.

Festiwal rozpoczyna specjalna projekcja Zimnej Wojny w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, która odbędzie się w poniedziałek 5 listopada w Isabel Bader Theatre (93 Charles Street West). Kanadyjska premiera filmu odbyła się w czasie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF); Festiwal Polskich Filmów zaprezentuje Zimną Wojnę zaledwie po raz drugi w Kanadzie. Nie wolno przeoczyć tego wspaniałego filmu, za który Pawlikowski został Złotą Palmą w Cannes i zdobył Złote Lwy podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Polska Komisja Oscarowa wytypowała Zimną Wojnę jako polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Paweł Pawlikowski będzie już po raz drugi reprezentował polskie kino w wyścigu o Oscara w 2019 roku.

Ekipa EKRANU

Oficjalna inauguracja Festiwalu Polskich Filmów odbędzie się we wtorek, 6 listopada, w Hot Docs Ted Rogers Cinema (506 Bloor Street West). Otworzy ją film fabularny Rafała Sokołowskiego 22 Chasers. Rafał, twórca filmowy o polskich korzeniach, po raz kolejny pojawia się na Festiwalu Polskich Filmów w 2012 roku – jego film Seventh Day zdobył nagrodę za Najlepszy Film Krótkometrażowy. 22 Chaser, thriller, którego akcja dzieje się w Toronto, opowiada historię Bena, młodego ojca, kierowcy ciężarówki, walczącego o utrzymanie rodziny. 

Po wieczorze inauguracyjnym, Festiwal powraca do Revue Cinema w Roncesvalles Village, najstarszego kina w Toronto i tradycyjnego centrum festiwalowego. Zostaną tam zaprezentowane najlepsze polskie filmy 2018 roku takie jak dramat wojenny Dywizjon 303 w reżyserii Denisa Delicia i dramat obyczajowy Kler, z Robertem Więckiewiczem, zeszłorocznym gościem Festiwalu, w roli głównej.

This slideshow requires JavaScript.

Podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni kobiety polskiego filmu podpisały petycję #5050by2020 skierowaną do rządu i dotyczącą równości w dostępie do grantów filmowych. Wyjątkowa liczna grupa kobiet otrzymała w tym roku festiwalowe nagrody w Gdyni. W trosce o utrzymanie tego trendu i w ramach wspierania kobiet tworzących kino, Festiwal Polskich Filmów w Toronto zaprezentuje i będzie promował filmy stworzone przez kobiety. Wśród nich nowy film Agnieszki Smoczyńskiej Fuga ze świetną rolą Gabrieli Muskały, Twarz w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, film opowiadający o pierwszym przeszczepie twarzy w Polsce, Nina w reżyserii Olgi Chajdas, historia  nieoczekiwanej miłości między bohaterką a kobietą, która mogłaby urodzić jej dziecko, czy też innowacyjny dramat filmowy My Friend the Polish Girl w reżyserii Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka.

Między 16 a 18 listopada Festiwal Polskich Filmów przeniesie się do Mississaugi, do Ciné Starz (377 Burnhamthorpe Rd E), gdzie ulubione filmy torontońskiej publiczności będą wyświetlane specjalnie dla filmowych fanów z Mississaugi. Polska aktorka, Jola Mrotek, będzie zapowiadać seanse w Mississaudze.

Pełen program Festiwalu zostanie ogłoszony w pierwszej połowie października 2018 roku. Bilety na specjalną projekcję Zimnej Wojny i wieczór inauguracyjny można kupić już dziś na stronie ekran.ca

Organizatorzy Festiwalu “Ekran”

 

 

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.