Fatalna sytuacja LOT-u – odwołane loty, katastofa wizerunkowa

0

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się strajk części pracowników PLL LOT, który zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy. Polega on na dobrowolnym, powszechnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących pracowników. Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy został wybrany spośród zarządów dwóch reprezentatywnych związków zawodowych: Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) na czele z Moniką Żelazik oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, którego przewodniczącym jest Adam Rzeszot.

Związkowcy domagają się przede wszystkim przywrócenia do pracy przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona z pracy, a także przywrócenia do pracy 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych oraz dymisji prezesa PLL LOT.

Protestujący zapowiadają strajk do skutku, a zarząd nie ustępuje – prezes PLL LOT, Rafał Milczarski powiedział: „Jeśli ktoś chce etatu, to może udać się do innej firmy”.

Problemy wewnętrzne przewoźnika skutkowały natomiast odwołaniem kilkudziesięciu połączeń. Według szacunków spółki ponad 2 tys. pasażerów w sumie już dotknęły utrudnienia z powodu odwołanych rejsów.

Przypomnijmy, że spór zbiorowy w spółce PLL LOT rozpoczął się już w 2013 roku, w związku z postulatem przywrócenia regulaminu wynagrodzeń z 2010 roku, oraz brakiem zgody pracowników na samozatrudnienie – zamiast w oparciu o umowy o pracę. Od 2017 roku konflikt między związkami zawodowymi a władzami spółki stopniowo narastał. Jego eskalacja nastąpiła 18 października br., kiedy ok. godziny 5 rano rozpoczął się strajk.

Z danych LOT wynika, że w sumie w firmie pracuje ok. 1,3 tys. stewardes i 700 pilotów. Spółka zatrudnia około 3 tys. pracowników. PLL LOT należą do Polskiej Grupy Lotniczej, która w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

WIĘCEJ o strajku i kondycji PLL LOT

•••

PLL LOT odwołują w czwartek rejs z Warszawy do Chicago, ponieważ wykonania lotu odmówił kapitan – poinformował PAP Konrad Majszyk. To 11 rejs w sumie odwołany tego dnia przez przewoźnika z powodu trwającego w spółce strajku, który LOT uznaje za nielegalny.

Rejs samolotu dreamliner z Warszawy do Chicago w USA był planowany na godzinę 12.50.

Jak powiedział Majszyk, spółka na bieżąco informuje swoich pasażerów o zmianach w ich rejsach, przebudowuje bilety na inne swoje rejsy lub innych przewoźników lotniczych, tak, aby pasażerowie mogli, jak najszybciej dostać się do swojego miejsca docelowego.

Wcześniej tego dnia spółka poinformowała, że ze względu na brak załóg, które uczestniczą w ósmym dniu strajku, przewoźnik w czwartek odwołał trzy wyloty z Warszawy i siedem przylotów do Polski, w sumie 10 rejsów. Dodano, że ponad 380 rejsów ma się tego dnia odbyć bez zmian.

Czwartek jest ósmym dniem strajku związków zawodowych w PLL LOT. Jego uczestnicy powstrzymują się od pracy, są to stewardesy i piloci.

Spółka tłumaczy, że strajk jest nielegalny, a każdy odwołany rejs to dla LOT olbrzymie koszty.

LOT w czwartkowym komunikacie poinformował, że w trwającej od ubiegłego czwartku (18 października) – zdaniem spółki nielegalnej akcji strajkowej – z powodów problemów z załogą, LOT odwołał 56 na 2346 planowanych operacji. Oznacza to, że w wyniku protestu odwołanych zostało 2,4 proc. rejsów.

Jak podano, w tym czasie, “na pokładach LOT-u do celu podróży dowieźliśmy 183 tys. pasażerów”. “Regularność połączeń w tym czasie wyniosła 95 proc., a punktualność rejsów utrzymała się na poziomie 70 proc.” – dodano.

“Bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych, komfort podróży i zaufanie pasażerów to najważniejsze priorytety LOT-u. Dlatego wczoraj podjęliśmy decyzję o tymczasowej optymalizacji siatki połączeń w ciągu kolejnych dni, która pozwala na efektywne planowanie czasu pracy naszych załóg, a także na poinformowanie podróżujących o zmianach w rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem” – napisano.

Spółka prosi, aby pasażerowie na bieżąco sprawdzali status swoich rejsów na stronie www.lot.com w zakładce www.lot.com/pl/pl/status-lotu.

Informacje dotyczące zaplanowanych rejsów można także pozyskać dzwoniąc na LOT Contact Center pod nr. +48 22 577 77 55 oraz sprawdzając tablice przylotów i odlotów, które w przypadku lotniska w Warszawie są widoczne np. na stronie internetowej www.lotnisko-chopina.pl

Strajk zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy. Protestujący – stewardesy i piloci – dobrowolnie powstrzymują się od pracy. Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy został wybrany spośród zarządów dwóch reprezentatywnych związków zawodowych: Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) na czele z Moniką Żelazik oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, którego przewodniczącym jest Adam Rzeszot.

Związkowcy domagają się przede wszystkim przywrócenia do pracy przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona, a także przywrócenia do pracy 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych oraz dymisji prezesa PLL LOT. (

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.