Kłopoty z eTA – czas i za wysoka opłata

1

Z przyjemnością informuję, że od 1 czerwca 2018 moje biuro znajduje się w Mississaudze pod adresem 90 Burnhmthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414- 2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Pytanie: Gdy kupowałem bilet lotniczy do Kanady dowiedziałem się, że potrzebuje eTA, albo nie zostanę wpuszczony do samolotu. W tym momencie jestem w trakcie załatwiania eTA, ale nie rozumiem jednej rzeczy: eTA podobono kosztuje 7 dolarów, a tu na stronie internetowej mam polecenie zapłaty 36 dolarów. To ile w końcu kosztuje eTA?

Odpowiedź: eTA definitywnie kosztuje 7 dolarów kanadyjskich. Ale nie jest Pan pierwszy, który mówi mi, że jakaś strona internetowa pobiera opłaty 4-5 razy wieksze. Na pewno nie jest to oficjalna strona internetowa kanadyjskiego departamentu imigracyjnego. Słyszałam o wielu takich przypadkach i w każdym z nich pobierane opłaty były stosunkowo niewielkie, jak w pytaniu opisanym powyżej. Ale jednak nie było to 7 dolarów, a o 20-30 czy nawet 40 więcej. Co mogę poradzić?

To, że warto koszystać z oficjalnej strony internetowej departamenu imigracyjnego Kanady starając się o eTA. Tam kosztuje ona tylko 7 dolarów. Link: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply.html

Warto zwrócić uwagę, że wyjaśnienia co po kolei zrobić można tam uzyskać również po polsku (oraz w wielu innych językach). Za 7 dolarów.

Pytanie: Starając się o eTA dla siebie i dla rodziny (męża i córki) zrozumiałam, że w ciągu kilku minut powinniśmy otrzymać email z numerem eTA. Tak się stało w przypadku naszej małoletniej córki. Mąż otrzymał swoją kilka godzin później. Natomiast ja czekam na e-mail już od prawie tygodnia i powiem szczerze – bardzo się denerwuję. Co mam teraz robić? Czy mogę zadzwonić do ambasady kanadyjskiej w Warszawie? A może mogę gdzieś napisać?
Odpowiedź: Wprawdzie rzeczywiście większość e-maili z pozytywnymi decyzjami przychodzi w ciągu nawet minut po złożeniu podania (czyli po wypełnieniu kwestionariusza online i uiszczeniu opłaty), to jednak mały procent tych podań rozpatrywanych jest dłużej. Czasami kilka godzin, dzień, kilka dni, a nawet dłużej. Musimy sobie zdawać sprawę, że eTA jest rozpatrywana przez… komputer. Złożone podanie przechodzi wstępną weryfikację (komputerową) i jeśli nie napotka na tzw. czerwone flagi, to następuje (również komputerowa) decyzja pozytywna i jednocześnie zostanie wysłany e-mail z przyznanym numerem eTA. Natomiast jeśli pojawi się “coś” – informacja, która wymaga sprawdzenia, to może to potrwać dłużej, ponieważ takie podanie przekazane może zostać do konkretnego urzędnika w celu weryfikacji.

Czasem weryfikacja trwa dłużej, nawet może trwać wiele dni, ale potem wszystko okazuje się w porządku i osoba otrzymuje oczekiwany e-mail. Jednakże zdarzają się także takie przypadki, że sytuacja danej osoby wymaga dalszego wyjaśnienia.

Wtedy takie sprawdzanie może potrwać o wiele dłużej. Może rozwiązać się, czyli po dłuższym okresie oczekiwania (sprawdzania), osoba otrzyma eTA, a może również otrzymać polecenie załadowania wyjaśnień lub dokumentów, o które Immigration prosi. Nie mogę podać bardziej konkretnych przypadków, ponieważ każdy ma inną sytuację.

Natomiast jeżeli osoba nie była nigdy aresztowana, skazana, wydalona z Kanady, poszukiwana listem gończym… to prawdopodobnie decyzja o eTA przyjdzie… nieco spóźniona. Warto dlatego wstrzymać się z robieniem planów, a w szczególności z zakupem biletów lotniczych dopóki e-mail z numerem eTA nie znajdzie się w naszej skrzynce mailowej.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawżonek sponsoranymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

1 Comment

  1. Krzysztof z Krakowa on

    Nieopatrznie skontaktowałem się z tak zwaną firmą zewnętrzną i dopiero przy próbie dokonania przelewu ujrzałem kwotę w małej ramce i aź mnie zamurowało: 65 dolarów USA. Całe szczęście, ze dzienny limit na karcie był niźszy i nie zadziałało.
    Później poszło wspaniale przez stronę rządową po ok.20 minutach akceptacja.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.