Mapa kościelnej pedofilii w Polsce. 63 skazanych duchownych, 50 podejrzanych, 259 ofiar

0

Fundacja “Nie lękajcie się” opublikowała mapę, na której oznaczyła miejsca molestowania dzieci przez polskich księży i zakonników. Z zebranych relacji medialnych wynika, że do tej pory skazano 63 duchownych, a co najmniej 50 oskarżono o czyny pedofilne. Do fundacji zgłosiło się prawie 300 ofiar duchownych i pracowników kościoła.

“Ta mapa jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Nie pokazuje skali pedofilii w polskim Kościele” zastrzega Fundacja “Nie lękajcie się”, opiekująca się ofiarami duchownych przestępców seksualnych. “Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół”  dodają twórcy mapy.

Na mapie oznaczono miejscowości, w których dochodziło do przestępstw, o których informowały ogólnopolskie i lokalne media, oraz niektóre miejscowości, z których fundacja otrzymała zgłoszenia od ofiar.

Ta mapa nigdy nie będzie pełna

Mapa została opublikowana 7 października 2018, na stronie fundacji i zaprezentowana m.in. na manifestacji w Warszawie “Ręce precz od dzieci  stop pedofilii w Kościele”. Zorganizowały ją Fundacja „Nie lękajcie się”, Warszawski Strajk Kobiet i Kongres Świeckości. Współorganizatorami byli: Fundacja Wolność od Religii, Polska Laicka, Koalicja Ateistyczna, Świecka Polska i Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego. Tego samego dnia manifestacje przeciwko pedofilii w Kościele odbyły się także w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Świnoujściu, Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim.

Więcej

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.