Multimedialne “Ławki Niepodległości”

0
MON rozstrzygnęło ogłoszony w kwietniu konkurs ofert na budowę multimedialnych “Ławek Niepodległości”. Okolicznościowy mebel stanie w każdym województwie – poinformował resort obrony.

Komisja konkursowa przeanalizowała 262 oferty. Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, przedstawiły zgłoszenia, proponując lokalizację, plan budowy, wysokość wkładu własnego oraz propozycję nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzyma 136 samorządów.

“Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska”

– powiedziała cytowana w komunikacie MON przewodnicząca komisji konkursowej, dyrektor Centrum Operacyjnego MON Agnieszka Glapiak.

Jak podało MON, samorządy planują postawić “Ławki Niepodległości” w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców: na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

Ławki mają się odznaczać walorami edukacyjnymi i praktycznymi. Siedząc na ławce będzie można posłuchać Marszu Pierwszej Brygady, przemówienia Józefa Piłsudskiego i innych nagrań. Pomniki będą miały fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, zostaną wyposażone w ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot sieci bezprzewodowej. Projekt “Ławki Niepodległości” pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Będzie ona podświetlana diodami elektroluminescencyjnymi.

„Program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. Inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna – będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu”

– podkreśliło MON. „Ławki Niepodległości” powinny powstać do 28 grudnia br. I

Projekt multimedialnych “Ławek Niepodległości” został ogłoszony przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka 20 kwietnia. Konkurs związany z upamiętnieniem stulecia odzyskania niepodległości zastąpił program “Kolumn Niepodległości”.

Ławki mają być dostosowane do miejsca i być nośnikami treści o charakterze regionalnym, dlatego oprócz fragmentów Marszu Pierwszej Brygady i depeszy Piłsudskiego notyfikującej powstanie państwa polskiego, urządzenia mają odtwarzać nagrania dotyczące Armii Hallera, powstania wielkopolskiego czy powstań śląskich. MON zapowiadało, że ławki będą pogrupowane w szlaki tematyczne.

W październiku ub.r. MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza rozpisało konkurs na “Kolumny Niepodległości”. Jego założeniem było wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn. Na początku stycznia resort zapowiedział, że program “Kolumny Niepodległości” będzie nadal realizowany, mimo że w konkursie nie udało się wyłonić projektu spełniającego wszystkie kryteria. Do konkursu zgłoszono siedem prac; dwie nie spełniły wymagań. MON postanowiło zmienić formę uczczenia rocznicy. Według mediów koszt jednej ławki to ok. 30 tys. zł.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.