Nawet niewielki wysiłek fizyczny poprawia pamięć

1

Już minimalny poziom aktywności fizycznej wpływa na natychmiastowe zwiększenie łączności pomiędzy fragmentami mózgu odpowiedzialnymi za powstawanie i przechowywanie śladów pamięciowych – czytamy na łamach “PNAS”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie (Japonia) oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (USA) dowiedli, że już 10-minutowa sesja łagodnych ćwiczeń fizycznych, typu joga, tai chi czy spacer wystarcza, by polepszyć funkcjonowanie ludzkiej pamięci.

Badacze za pomocą obrazowania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) ustalili, że krótki i delikatny wysiłek fizyczny powoduje natychmiastową poprawę jakości połączeń pomiędzy zakrętem zębatym hipokampa a strukturami kory mózgowej, regulującymi przetwarzanie informacji pamięciowych.

“Hipokamp jest niezbędny do tworzenia nowych wspomnień i stanowi jeden z pierwszych regionów mózgu, który ulega degeneracji wraz z wiekiem – zwłaszcza przy chorobie Alzheimera. Poprawa funkcjonowania hipokampa daje nadzieję na poprawę pamięci w codziennych sytuacjach” – komentuje jeden ze specjalistów, prof. Michael Yassa.

Neuronaukowcy wykazali, iż wzrost łączności między wspomnianymi regionami mózgu pozwala przewidywać wzrost zdolności przywoływania zapamiętanych informacji. W najbliższej przyszłości badacze planują sprawdzić, jak niewielki wysiłek fizyczny wpływa na funkcjonowanie poznawcze osób starszych, które są szczególnie podatne na uszkodzenia pamięci.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.