Powierzchnie wybredne i inteligentne

0

“Inteligentne” powierzchnie odpychające tylko to, co niepożądane, mogą poprawić bezpieczeństwo implantów oraz precyzję badań diagnostycznych – informuje pismo „ACS Nano”. 

Przypominające właściwościami kwiaty i liście lotosu, odpychające wszelkie zanieczyszczenia sztuczne powłoki znane są już od roku 2011. Pokrywa się nimi na przykład ekrany smartfonów czy przednie szyby pojazdów, znajdują też zastosowanie w miejscach, gdzie przetwarzana jest żywność.

Opracowana przez naukowców z McMaster University nanopowłoka odpycha bakterie, wirusy i żywe komórki, jednak dzięki odpowiedniej modyfikacji wiąże się z tkankami. Pokryte tego rodzaju powłoką protezy naczyń, zastawki serca czy sztuczne stawy mogą integrować się z tkankami bez ryzyka infekcji czy powstania zakrzepu. Na przykład zastawka serca powinna odpychać krwinki, ale musi być mocno związane z sercem.

Nowa technologia powinna też znacznie zmniejszyć odsetek fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych wyników badań medycznych, eliminując wpływ innych niż poszukiwane czynników obecnych we krwi czy moczu. Dzięki temu można by wykrywać na przykład tylko określone bakterie czy wyłącznie komórki nowotworowe.(PAP)

 Paweł Wernicki

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.