Przeciążenie organizmu zanieczyszczeniami: co robić?

0

Szanowny Czytelniku,

istnieją w organizmie narządy pełniące rolę “śmieciarek”. Ich zadaniem jest odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii i różnego rodzaju wydzielin, które nam szkodzą lub których mamy zbyt dużo. Do głównych narządów pełniących te funkcje należą:
wątroba, ponieważ neutralizuje różne toksyny, w tym alkohol i amoniak (przekształcanie w mocznik), a także pozostałości leków;
nerki, ponieważ filtrują krew, usuwając z niej mocznik, minerały, różnego rodzaju kwasy i pozostałości leków;
jelita, gdyż odprowadzają z organizmu zbędne pozostałości pokarmów oraz martwe komórki naszych narządów wewnętrznych. Masy toksycznych substancji mogą w jelitach zalegać, gnić, a nawet tworzyć twarde “zalepiające” złogi;
skóra, która odprowadza pot i sebum;
płuca, które wydalają dwutlenek węgla oraz lotne związki zawarte we krwi.

Niewydolność tak ważnych dla procesów wydalania narządów, jakimi są nerki i wątroba, prowadzi do samozatrucia organizmu.

Pobudzanie aktywności i oczyszczanie narządów odprowadzających zanieczyszczenia z organizmu
Naturopatia zaleca, aby pobudzać aktywność naszych narządów odprowadzających zanieczyszczenia z organizmu, a także, w miarę możliwości, regularnie je oczyszczać. Po to, aby przeciwdziałać tzw. chorobom z nadmiaru zanieczyszczeń…

Do powstania tych chorób przyczyniają się pozostające w organizmie substancje pochodzenia żywnościowego lub bakteryjnego, które nie zostały wyeliminowane przez system immunologiczny.

Do tego typu chorób zaliczymy osteoporozę, cukrzycę typu 2, hipercholesterolemię, chorobę zwyrodnieniową stawów, dnę moczanową, fibromialgię, spazmofilię, depresję, chorobę Parkinsona, niektóre rodzaje białaczki, niektóre rodzaje raka (piersi, prostaty, okrężnicy/odbytnicy i inne).

W jaki sposób pobudzać i oczyszczać narządy?

Wątroba
Zwiększ produkcję żółci za pomocą odpowiednich roślin leczniczych: ostropestu plamistego, desmodium, karczocha.

Jelita
Oczyść je za pomocą regularnych kuracji polegających na zastosowaniu diety hipotoksycznej (tj. odstawienie produktów z mleka krowiego, cukru, mąki, produktów grillowanych), głodówek, monodiet, lewatyw z użyciem ziołowych naparów.

Nerki
Nie dopuść do powstawania kamieni nerkowych, które mogłyby blokować drogi moczowe. W tym celu spożywaj żywność bogatą w potas (warzywa i owoce, zwłaszcza ziemniaki, awokado, fasolę, banany) oraz w wapń. Osoby, które mają skłonność do kamicy nerkowej, powinny unikać produktów zawierających najwięcej szczawianów: szpinaku, rabarbaru, boćwiny, orzeszków ziemnych, buraków czerwonych, czekolady, herbaty.

Płuca
Należy poprawić krążenie krwi i wymianę gazową w płucach, poprzez uprawianie sportu w niezanieczyszczonym otoczeniu, unikanie różnego rodzaju dymów (papierosów, spalin samochodowych, dymu świec, odświeżaczy powietrza i produktów drażniących, takich jak na przykład chemiczne środki czystości).

Skóra
Wybieraj aktywności powodujące pocenie się (sport, sauna, łaźnia parowa), aby organizm mógł się pozbywać zbędnych substancji w postaci krystaloidów (wraz z potem) i w postaci koloidów (wraz z łojem) przez skórę.

Żywienie przeciwdziałające tzw. chorobom z nadmiaru zanieczyszczeń
Dietą w najwyższym stopniu przeciwdziałającą chorobom z zanieczyszczeń jest dieta hipotoksyczna dr. Seignaleta. Silny efekt wywoła także tzw. aktywna głodówka wodna (tj. głodówka, w trakcie której pije się wodę i herbatki ziołowe oraz wykonuje się ćwiczenia fizyczne) na łonie natury, z dala od miasta, od zanieczyszczeń przemysłowych i ruchu ulicznego.

Jeśli nie czujesz się wystarczająco na siłach na taką zmianę diety, zastosuj przynajmniej dietę o jak najniższym indeksie glikemicznym (IG).

Dzięki zastosowaniu diety o niskim indeksie glikemicznym znacznie zmniejszają się objawy trądziku, czyli typowej choroby z nadmiaru zanieczyszczeń w organizmie (w naturopatii trądzik zaliczany jest do chorób “z zalepienia”, z nagromadzenia wydzielin).

Przeprowadzono randomizowane badanie, w którym uczestniczyło 43 nastolatków i osób dorosłych cierpiących na trądzik. Po 3 miesiącach, w grupie uczestników stosujących dietę o niskim IG odnotowano znaczne zmniejszenie trądziku oraz spadek masy ciała średnio o 3 kg1.

Dieta o niskim IG polega po prostu na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. A jest ich dużo. Chodzi o wszystkie produkty, które po spożyciu nie przekształcają się zbyt szybko w glukozę, dlatego nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi w trakcie posiłku. W Internecie dostępne są różne tabele zestawiające różne produkty żywnościowe według ich IG2.

System klasyfikacji IG może wydawać się zaskakujący, ponieważ nie jest oczywisty. Ze zdziwieniem dowiemy się przykładowo, że piwo (IG = 110) dużo szybciej podnosi poziom glukozy we krwi niż gofry z cukrem (IG = 75). A brioszki (słodkie pieczywo drożdżowe, IG = 70) znajdują się w tej klasyfikacji na lepszej pozycji niż mąka ryżowa (IG = 95) i gotowany seler korzeniowy (IG = 85).

Sezonowe oczyszczanie
Oprócz stosowania diety o niskim IG, warto pamiętać o jesiennym lub wiosennym oczyszczaniu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie przestrzegają dokładnie diety.

Oczyszczanie to “wielkie sprzątanie”. W dawnych czasach lekarze zlecali je pacjentom, aby “oczyścić krew”3.

Ja polecam kurację na bazie soku z brzozy plus specjalnie dobraną żywność o działaniu oczyszczającym:

Sałatka oczyszczająca
• zielona sałata lub klasyczny mix sałat (100 g),
• 40 g mniszka lekarskiego,
• 20 g czosnku niedźwiedziego,
• 20 g podagrycznika,
• 10 g pokrzywy,
• 10 g babki lancetowatej.

Rośliny te należy zbierać z dala od miejsc zanieczyszczonych. Wybierz najmłodsze listki, dobrze je umyj, namocz na 30 minut w wodzie z octem (dezynfekcja) i grubo posiekaj.

Zupa oczyszczająca
Przygotuj ją na bazie kopru włoskiego, selera naciowego, czosnku i cebuli.

Zwróć uwagę, jak ważne jest znaczenie “gemmoterapii” w tej kuracji.

Gemmoterapia jest leczeniem, w którym wykorzystuje się najmłodsze tkanki roślin w trakcie ich wzrostu, tj. pączki roślin, korzonki, młode pędy.

Dr Pol Henry wysunął teorię, wedle której tkanki roślin w fazie wzrostu zawierają całą energię informacyjną roślin. Zgodnie z tą teorią, pączki roślin mają szczególnie silne działanie i posiadają jednocześnie właściwości lecznicze owoców, kwiatów i liści danej rośliny.

Kurację oczyszczającą najlepiej zaczynać w okresie równonocy jesiennej (22–23 września) i równonocy jesiennej (19–21 marca). Czas trwania kuracji wynosi 710 dni.

Bonus
Zdrowe narządy, o których mowa z tym artykule, nie tylko przeciwdziałają chorobom z nadmiaru zanieczyszczeń organizmu, ale także zapewniają:
• więcej energii, mniej zmęczenia i lęków;
• miękką skórę, bujne włosy, gładkie paznokcie;
• lepszą odporność;
• lepsze wchłanianie pożywienia;
• mniej problemów z poceniem się, wzdęciami i nieświeżym oddechem;
• lepszy sen;
• lepszą aktywność seksualną.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:
1) Smith RN, A low glycemicload diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled-trial, Am J Clin Nutr, 2007 Jul.

2) W tym zestawieniu produkty oznaczone na zielono warto jeść. Na produkty oznaczone kolorem pomarańczowym można sobie pozwolić od czasu do czasu. A tych oznaczonych na czerwono należy unikać. https://www.elveapharma.com/wp-content/uploads/2017/02/indices-glycemiques.pdf

3) C. Bernard, Princ. Méd. Exp., 1878, p. 74.

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.