Specjalna wysłanniczka ONZ o Polsce

0

Ani minister kultury Piotr Gliński, ani szef dyplomacji Jacek Czaputowicz, nie znaleźli czasu aby spotkać się ze specjalną wysłanniczką ONZ, Karimą Bennoune. Wysoki polski urzędnik odpowiedzialny za kwestie równości stwierdził, że obraża ona naród polski, poruszając kwestię mowy nienawiści i przemocy motywowanej uprzedzeniami. Przedstawiamy jej uwagi po wizycie.

Zapytana przez OKO.press o najważniejsze zalecenie po 12-dniowej wizycie w Polsce, Karima Bennoune, specjalna sprawozdawczyni Narodów Zjednoczonych ds. praw kulturalnych, odpowiedziała:

„Kluczowy powinien być brak akceptacji ze strony władz dla mowy nienawiści wobec mniejszości. Jeśli [przedstawiciele władzy]nazywają uczestników marszu równości sodomitami, to jaką wiadomość wysyłają do opinii publicznej?”

Sprecyzowała, że nie chodzi tylko o przekaz, ale również o praktyczne działania, które będą zapobiegać rozpowszechnianiu nienawiści. „Konieczne jest również opracowanie przez Rząd RP skutecznych sposobów reagowania na akty nienawiści, gdyż obecnie takie sposoby nie istnieją. Na zjawisko to należy reagować natychmiast m.in. poprzez pociąganie do odpowiedzialności urzędników posługujących się mową nienawiści” – napisała we wstępnych wnioskach po pobycie w Polsce. W walkę z przestępstwami z nienawiści zaangażowało się społeczeństwo obywatelskie, a nie władze – zauważyła Bennoune.

„Poważny niepokój budzi wzrost znaczenia i agresywności w Polsce skrajnie prawicowych ugrupowań nacjonalistycznych, a także grup i mediów fundamentalistów chrześcijańskich rozpowszechniających poglądy dyskryminujące i wykluczające.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.