Traumy doświadczone w dzieciństwie zostawiają ślady na genach

0

W komórkach mężczyzn, którzy doświadczyli traum w dzieciństwie, naukowcy odkryli wyraźne zmiany w aktywności wielu genów. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób wpływają one na zdrowie, ani czy przenoszą się na następne pokolenie. 

Dzieci, które doświadczyły nadużyć mogą nosić ślady tych wydarzeń w swoich komórkach – twierdzą specjaliści z University of British Columbia (UBC) i Harvard University. Do takich wniosków naukowcy doszli po analizie metylacji w genomach 34 dorosłych mężczyzn.

Metylacja to proces, który reguluje działanie poszczególnych genów – mówiąc w skrócie, włącza je i wyłącza. W ten sposób aktywność genów zmienia się pod wpływem środowiska.

„Metylacja staje się użytecznym narzędziem w kryminalnych śledztwach – na przykład może dostarczyć śledczym informacje na temat przybliżonego wieku osoby, która zostawiła ślady DNA” – opowiada prof. Michael Kobor z UBC.

„Można więc wyobrazić sobie, że odkryte przez nas zależności między metylacją i nadużyciami wobec dzieci, mogą do pewnego stopnia powiedzieć o tym, czy rzeczywiście doszło do takich zdarzeń” – wyjaśnia naukowiec.

Badacze zdecydowali się na badanie genów obecnych w plemnikach ochotników ze względu na możliwość, że doświadczone traumy nie tylko wpłyną na życie ofiar, ale także ich potomstwa.

Niestety, takie doświadczenia zostawiają wyraźne ślady. Naukowcy byli wręcz zaskoczeni skalą różnic. Odkryli zmiany aż w 12 regionach genomu, przy czym w ośmiu z nich ponad 10 proc. genów działało inaczej, a w jednym z rejonów – ponad 29 proc.

Autorzy publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Translational Psychiatry” przyznają, że nie wiedzą jeszcze wielu rzeczy.

Po pierwsze, nie wiadomo, jak znalezione modyfikacje wpływają na zdrowie. Po drugie w czasie zapłodnienia często dochodzi do usuwania metylacji genów, więc nie jest jasne, czy znalezione różnice są przekazywane kolejnemu pokoleniu.

Badanie było też prowadzone na stosunkowo niewielkiej liczbie ochotników, więc potrzebne będzie też sprawdzenie wyników na większej liczbie osób.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.