“Zeszyty Literackie” kończą działalność

0

W grudniu 2018 roku ukaże się ostatni 144. numer kwartalnika „Zeszyty Literackie” – zapowiedziało na Facebooku kierownictwo redakcji. Pismo, w którym publikowali najważniejsi polscy autorzy, ukazuje się od 1982 roku.

Informację o końcu “Zeszytów Literackich” podała redakcja kwartalnika na profilu na Facebooku: “Drodzy Przyjaciele, pierwszy numer +Zeszytów Literackich+ wydaliśmy w Paryżu w 1982 roku. Najbliższy grudniowy numer 144. będzie ostatni. Wszystkich, którzy chcieliby się z nami pożegnać, prosimy o nadsyłanie listów do redakcji pocztą lub emailem (…) Dziękujemy, że towarzyszyliście nam i współtworzyliście +Zeszyty Literackie+, nadając sens naszej pracy”.

Powodem decyzji o zaprzestaniu wydawania pisma są problemy finansowe. Partnerem strategicznym pisma do ubiegłego roku była Agora, która rok temu wycofała się w finansowania tytułu. Redakcja szukała wsparcia z innych źródeł – wiosną tego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dopiero po odwołaniu, przyznało “Zeszytom” dotację na 2018 r. – 90 tys. zł na działalność w 2018 roku. W 2015 roku tytuł dostał z resortu dotację w wysokości 450 tys. zł na trzy lata.

Pierwszy numer pisma, którego twórcą i redaktorem naczelnym jest Barbara Toruńczyk, ukazał się w 1982 r. w Paryżu. Celem wydawnictwa było promowanie literatury powstałej na emigracji oraz scalenie literatury emigracyjnej i krajowej. Herbert napisał o “ZL”: “najlepsze polskie pismo literackie – tak twierdzę z ręką na sercu, i powtórzę to, jeśli zajdzie potrzeba, przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie”.

Na łamach “Zeszytów Literackich” ukazywały się teksty m.in. Stanisława Barańczaka, Josifa Brodskiego, Adama Zagajewskiego, Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta. Znak graficzny pisma zaprojektował Jan Lebenstein. W latach 80. “Zeszyty Literackie” ukazywały się w Paryżu, w 1990 roku redakcję przeniesiono do Warszawy.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.