100 najlepszych zdjęć na 100-lecie niepodległości Polski

0

Można już bezpłatnie pobrać album “100×100” – jedyną w swoim rodzaju publikacjęwydaną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj, której zawartość wybrali internauci. Na 195 stronach znajdują się unikatowe archiwalne fotografie Polski XX-lecia międzywojennego.

Od 12 lutego do 22 kwietnia, przez 10 tygodni, na facebookowym profilu Narodowego Archiwum Cyfrowego prezentowana była nowa galeria złożona z około 25 zdjęć z zasobów NAC, które liczą prawie 16 mln fotografii. Internauci na każdą fotografię z okresu II RP oddawali swoje głosy (LIBERTYN.eu pisał o tym w marcu), a te, które zyskały najwięcej polubień, wybrano do finałowej 100-tki.

To archiwalne fotografie krajobrazów, architektury i rozbudowujących się miast, kadry z życia codziennego Polaków, udokumentowany na kliszach postęp naukowy, rozwój przemysłu, kultury i sportu, a wśród nich polityczne i wojskowe obrazy, które przypominają historię odzyskania niepodległości. Wśród bohaterów są Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie, Arkady Fiedler, Hanka Ordonówna, Wojciech Kossak i inni. – Zdjęcia są różne, ale zależało nam na tym, aby wszystkie pokazywały radosną stronę odzyskania niepodległości. Chcieliśmy ukazać rzeczy, które były dumą II RP i które mogą sprawić, że my także będziemy dumni z odzyskania niepodległości – podkreślili pomysłodawcy akcji z NAC.

Teraz cała 100-tka znalazła się w albumie “100×100”, który jest – jak podkreślają autorzy – “wyrazem wspólnego, radosnego świętowania” oraz szansy, by “ludzie mogli skorzystać z dziedzictwa narodowego, które jest w magazynach Narodowego Archiwum Cyfrowego”. Publikację podzielono na 10 rozdziałów: Życie codzienne, Krajobraz, Kultura, Przemysł, Sport, Polityka, Obyczaje, Dzieci i młodzież, Wojsko oraz Nauka. Zdjęcia opatrzono rozbudowanymi komentarzami, a do niektórych fotografii dołączono rewersy, na których można przeczytać odręczne adnotacje z dwudziestolecia międzywojennego. Dodatkowo każdy z rozdziałów poprzedzony jest tekstem wprowadzającym napisanym przez pracowników NAC, a całość dopełnia tekst autorstwa Danuty Jackiewicz o roli fotografii w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.

Album jest dostępny w formie bezpłatnego ebooka: www.nac.gov.pl/…/upl…/2018/11/2018_08-100×100-album-maly.pdf.

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.