Rząd Ontario ogłasza zmiany, m.i. ulgi podatkowe

0

W swoim wystąpieniu w czwartek minister finansów Ontario Vic Fedeli ogłosił nowe ulgi podatkowe dla osób o niskich dochodach, zniesienie kontroli czynszów w nowych lokalach i budynkach mieszkalnych, zlikwidowanie instytucji komisarza ds. środowiska, komisarza ds. języka francuskiego i ontaryjskiego rzecznika ds. dzieci i młodzieży. Zmiany w przepisach podatkowych wchodzą w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Rząd zapowiada obniżenie składek na Workplace Safety and Insurance Board (WSIB), co ma oszczędzić pracodawcom 1,45 mld dol. w 2019 roku.

Rząd zapowiedział plan przejęcie przez prowincję kosztów utrzymania TTC, nie podając jednak żadnych terminów.

Rząd ma także przekazać władzom Toronto 25 milionów dolarów w ciągu czterech lat na walkę z bronią palną i gangami.

Rząd obecnie prognozuje deficyt na 14,5 miliarda dolarów, ale nie określa terminu zbilansowania budżetu.

Oto tłumaczenie dostarczonego przez rząd Ontario omówienia 155-stronicowego dokumentu “A Plan for the People”:

“Kilka miesięcy temu nasz rząd podzielił się nową wizją Ontario. Ta wizja jest jasna włożyć więcej pieniędzy do kieszeni ludzi, uporządkować bałagan w energetyce, skrócić czas oczekiwania na usługi medyczne w szpitalach, tworzyć i chronić miejsca pracy, a także przywróć odpowiedzialność i zaufanie do rządu. To pięć filarów naszego programu rządowego Plan for the People, a w ostatnim raporcie Ontario Economic Outlook 2018 i analizie fiskalnej przedstawiliśmy nasze postępy w jego realizacji. Kilka tygodni temu nasz rząd opublikował raport Niezależnej Komisji ds. Kontroli Finansowej i wyniki naszej szczegółowej analizy. Ontario odziedziczyło po poprzednim rządzie deficyt strukturalny w wysokości 15 miliardów dolarów.

Ponadto odziedziczyliśmy 347 miliardów dolarów długu netto, najwyższe zadłużenie subnarodowe na świecie. W rezultacie rząd przewiduje 12,5 miliarda dolarów płatności w ramach odsetek na obsługę tego długu, co będzie kosztować prowincję ponad 1,4 miliona dolarów na godzinę lub 900 dolarów za każdego mężczyznę, kobietę i dziecko w tym roku.

Aby odwrócić ten trend i naprawić ten bałagan finansowy, nasz rząd postawił Ontario na nowej drodze, która przywróci nam zdrowie fiskalne, zachowa kluczowe usługi i zapewni bardzo potrzebne ulgi podatkowe dla ciężko pracujących osób i rodzin. To naprawdę wyważone podejście do rządzenia.

Od momentu objęcia urzędu w czerwcu nasz rząd wygenerował 3,2 miliarda dolarów oszczędności, zapewnił 2,7 miliarda dolarów ulg podatkowych, a w ciągu kilku tygodni zmniejszyliśmy nasz deficyt o około 500 milionów dolarów. Deficyt wynosi teraz 14,5 miliarda dolarów. To dobry postęp, ale zdecydowanie więcej należy zrobić.

W naszym 2018 Ontario Economic Outlook and Fiscal Review zobowiązujemy się przywrócić równowagę fiskalną z określeniem precyzyjnego harmonogramu, który jest rozsądny i pragmatyczny. Zobowiązaliśmy się również do wprowadzenia znaczącej strategii redukcji długu i obniżenia koszów życia.

Jednym ze sposobów spełnienia tego zobowiązania jest jedna z najznaczniejszych obniżek podatków w skali pokolenia dla osób o niskich dochodach. Ta ulgą podatkową Low-income Individuals and Families Tax Credit (LIFT w skrócie), który zapewni ulgę podatkową w wysokości do 850 dol. na osobę i do 1700 dol. na parę. Dzięki temu kredytowi zdecydowana większość osób o dochodzie podlegającym opodatkowaniu w wysokości 30 000 dol. lub niższym nie płaciłaby w ogóle podatku od dochodu w Ontario.

Innym sposobem, w jaki nasz rząd pomaga osobom i rodzinom, jest nasz nowy plan mieszkaniowy o nazwie Housing Supply Action Plan. Dostępność mieszkań w Ontario nie nadąża za popytem, co podnosi stale ceny nieruchomości. Nasz rząd opracowuje strategię, która rozszerzy podaż domów i nieruchomości do wynajmu, jednocześnie ochraniając kontrolę czynszów dla obecnych najemców. Uwalniając nowe lokale do wynajmu z kontroli czynszów, dajemy deweloperom silną zachętę do budowania większej liczby mieszkań na wynajem.

Jesteśmy rządem, który szanuje rodziny i konsumentów. Właśnie dlatego realizujemy obietnicę z kampanii wyborczej że rozszerzymy sprzedaż piwa i wina do lokalnych sklepów typu “corner-store”, supermarketów i jeszcze większej niż obecnie liczby sklepów spożywczych. Godziny sprzedaży zostaną również zrównane dla wszystkich sprzedawców, aby umożliwić im sprzedaż alkoholu od godziny 9:00 do 23:00, siedem dni w tygodniu, aby dorośli mieli większy wybór i większą wygodę.

Nasz rząd tworzy warunki, w którym każdy może założyć firmę, rozwinąć działalność gospodarczą i stworzyć dobrze płatne miejsca pracy. Otwieramy Ontario dla prywatnego biznesu. W tym celu ograniczymy biurokrację rządową o 25 procent do 2022 r., Zakończymy kosztowne umowy dotyczące zielonej energii i dokonamy przeglądu cen energii elektrycznej dla przemysłu oraz poprawimy system praktyk i staży w zawodach praktycznych.

Co więcej, nasz rząd proponuje, aby nie stosować tego samego co rząd federalny, który w budżecie na rok 2018 eliminuje stawkę podatku od małych przedsiębiorstw. Jeżeli nasz plan zostanie przegłosowany i zostanie przyjęty, zaoszczędzi on około 7900 małych firm w Ontario do 40 000 dol. rocznie. To pieniądze, które mogą wykorzystać na rozwój swojej firmy lub zatrudnienie większej liczby pracowników. Mimo że nasz rząd ma przed sobą wiele trudnych decyzji, robimy, co w naszej mocy, aby obniżyć koszt życia Ontaryjczyków, wspierać firmy z Ontario i dążyć do dyscypliny fiskalnej z korzyścią dla przyszłych pokoleń.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.