Co jest zdrowe, a co nie? Komu wierzyć?

0

• Masło czy margaryna? Co wybrać i komu wierzyć?
• Soki czy woda?
• Czy eliminować z diety mleko lub gluten czy to tylko takie mody?
• Czy warto wybrać syrop z agawy zamiast cukru?
• Kawa – pić czy unikać? Jaka w końcu jest prawda?
• Ryby – co ważniejsze: obecności metali ciężkich czy kwasów omega- ?

Dzisiaj chcę zwrócić Twoją uwagę na fakty, które stanowią “nie Twój interes”.

Gigantyczne pieniądze są wydawane po to, abyś w ogóle o tych sprawach nie myślał i się nad nimi nie zastanawiał. Ba, nawet w to nie wierzył.

Oto przykład…
Czy wiesz, że wiele popularnych obecnie produktów uważanych za “zdrowe” to tylko marketingowy wytwór koncernów spożywczych? Prawda jest taka, że nie tylko nie są one zdrowe, ale wręcz szkodzą!

Przykłady można mnożyć: choćby syrop z agawy, wszelkie soki owocowe, produkty “light” i wiele, wiele innych…

Wiele osób jest wiec przekonanych, że odżywia się zdrowo, poświęcają na to znaczną część domowego budżetu – tymczasem to kolejna sztuczka marketingowa, na którą dajemy się nabrać.

Przemysł spożywczy, podobnie jak przemysł farmaceutyczny, ma dziś niewyobrażalną wprost władzę. Dysponuje tak ogromnymi funduszami, że jest w stanie kreować nowe mody i przekonywać do spożywania produktów, które są wręcz bardzo szkodliwe dla zdrowia. Sponsoruje programy telewizyjne, audycje radiowe, czasopisma – zwróć tylko uwagę na towarzyszące im reklamy.

Dlatego nie ufaj temu, o czym słyszysz w telewizji, radiu, ani o czym czytasz w kolorowych czasopismach! 

Koncerny płacą gigantyczne pieniądze, aby media mówiły o ich produktach – i to mówiły dobrze. Kłamliwy marketing zmienił nasze zwyczaje żywieniowe. Jesteśmy kuszeni reklamami przetworzonej żywności, w której nie ma miejsca na surowe warzywa, owoce, ryby czy mięso wolne od hormonów i toksyn.

To proste:
• Producenci cukru chcą sprzedawać jak najwięcej cukru.
• Producenci soli chcą sprzedawać jak najwięcej soli.
• Producenci wędlin chcą sprzedawać jak najwięcej wędlin i produkować je jak najtaniej.

I robią wszystko, abyś to kupował, jadł i żeby weszło Ci to w nawyk. Nikogo przy tym nie obchodzi, jaką cenę zdrowotną za to zapłacisz, ani o ile skróci to Twoje życie.

Niezdrowe odżywianie się jest przyczyną śmierci setek tysięcy Polaków rocznie! Wyniki badań szokują. Niezdrowe odżywianie się jest głównym powodem chorób przewlekłych, które ogromnie przyspieszają datę naszej śmierci. Choroby układu krążenia, otyłość, cukrzyca, zawał serca, wylew, nowotwory – te wszystkie choroby są powiązane ze sposobem odżywiania się. Amerykanie szacują, że niewłaściwy sposób odżywiania się jest odpowiedzialny za ok. 678.000 zgonów ich obywateli rocznie.

Niemcy mówią o ok. 550.000 zgonów co roku w ich kraju. W Polsce nikt o tym głośno nie mówi, ale sytuacja jest identyczna! Wynika to stąd, że zwykle nie rozumiemy wystarczająco jasno powiązania między jakością naszej żywności a jakością naszego zdrowia. Przez całe lata, a nawet dziesięciolecia nie dostarczasz swojemu organizmom potrzebnych składników, aż pewnego dnia uświadamiasz sobie, że dokuczają Ci choroby zwyrodnieniowe, takie jak zapalenie kości i stawów, osteoporoza, choroba Alzheimera, a także choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, w tym nowotwory, oraz neuropsychologiczne. Statystyki pokazują tymczasem bezprecedensowy wzrost liczby osób przewlekle chorych, w tym w populacji polskiej.

W roku 2010 aż 89% wszystkich zgonów w Polsce spowodowanych było chorobami przewlekłymi. Ryzyko, że Ty i członkowie Twojej rodziny umrzecie w wyniku chorób wywołanych nieodpowiednim odżywianiem, jest więc niezmiernie wysokie! A przecież można zminimalizować to ryzyko. To kwestia Twoich codziennych wyborów dokonywanych zarówno w sklepie, jak i w kuchni.

Jakość naszego pożywienia jest coraz gorsza

Jemy coraz mniej owoców, warzyw i świeżych produktów, a coraz więcej mrożonek, żywności z puszek, przekąsek zawierających puste kalorie, a także makaronu, białego pieczywa, ryżu i ziemniaków. 

Zresztą, nawet gdy staramy się, aby w naszej diecie było jak najwięcej świeżych owoców i warzyw, to obecnie w krajach uprzemysłowionych nie mają one takiej samej wartości odżywczej jak dawniej. Między 1950 a 1999 rokiem znacząco spadła zawartość aż sześciu z trzynastu badanych przez naukowców składników odżywczych w warzywach i owocach.

Zawartość minerałów: fosforu, wapnia i żelaza zmniejszyła się od 9 do 16%, białka spadła o 6%. Ryboflawiny było mniej aż o 8%, a kwasu askorbinowego – o 15%. Brytyjskie badania wykazały, że poziomy zawartości wapnia, magnezu, sodu i miedzi w warzywach, a także magnezu, żelaza, miedzi i potasu w owocach znacznie zmalały w 1980 roku w stosunku do 19 0 r.

Dlaczego tak się dzieje?
Zmieniły się bowiem metody uprawy: dziś normą jest stosowanie pestycydów i herbicydów. Nadmiar nawozów zwiększa tempo wzrostu roślin, co powoduje skrócenie czasu wytwarzania przez nie mikroelementów. Intensywne techniki uprawy także wyjaławiają glebę, co zmniejsza ogólną zawartość składników pokarmowych w roślinach. Rolnicy wolą rośliny, które rosną szybciej, dają duże plony i mają piękny wygląd. Ich wydajność jest wysoka, mniejsze są więc koszty, ale zawartość mikroelementów i składników odżywczych w takich roślinach jest niska.

Dopóki nie zmienisz swojego podejścia do odżywiania się, nic się nie zmieni! Aby Twój organizm mógł poprawnie funkcjonować, potrzebujesz:
• składników odżywczych dostarczających energii (węglowodanów pochodzących ze zbóż, tłuszczów zwierzęcych i roślinnych),
• budulca dla Twoich tkanek, czyli białka (znajdującego się w mięsie, rybach, jajkach czy warzywach), którego brak powoduje uczucie głodu,
• tłuszczów, których Twoje ciało nie potrafi syntetyzować (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych),
• aminokwasów, których organizm również nie jest w stanie wytwarzać (tzw. aminokwasów egzogennych),
• a także składników odżywczych, takich jak: minerały (wapń, magnez, siarka), oligoelementy (żelazo, cynk, miedź, mangan, bor, selen, molibden itp.), witaminy (A, B, C, D, E, K) oraz inne bioaktywne mikroelementy, które możesz pozyskać tylko z pożywieniem.

Wszystkie te składniki są niezbędne do tego, aby w Twoim organizmie zaszły tysiące różnych reakcji enzymatycznych, których celem jest regeneracja wszystkich tkanek w układzie pokarmowym, oddechowym, mięśniowo-szkieletowym, sercowo-naczyniowym, nerwowym, odpornościowym, hormonalnym itd. Jednakże Ty sam nie wykryjesz niedoborów tych składników tak szybko, jak braku substancji energetycznych czy białek. Nie odczujesz bowiem wtedy niczego, co przypominałoby głód.

Z czasem niedobór ten spowoduje spowolnienie i rozregulowanie najważniejszych procesów zachodzących w Twoim organizmie, co może przyczynić się do zwiększenia Twojej podatności na stres, przemęczenie i infekcje oraz nasilić wiele objawów, takich jak uczucie niepokoju, bezsenność, osłabienie mięśni, bóle, skurcze mięśni, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tachykardia, zawroty głowy, migreny, złe samopoczucie i depresja. Niestety możesz nigdy nie zorientować się, co jest przyczyną Twoich dolegliwości, gdyż na ogół lekarze nie interpretują opisanych objawów jako wyniku niedoborów żywieniowych.

Niedobory odżywcze grożą Ci śmiertelnymi chorobami
Tymczasem Twoje niedobory odżywcze będą się pogłębiać na przestrzeni lat, aż pewnego dnia stwierdzisz, że cierpisz na którąś z wymienionych chorób: chorobę zwyrodnieniową (artrozę czy osteoporozę), cukrzycę, chorobę układu krążenia, chorobę autoimmunologiczną, np. nowotworową, czy też na zaburzenia neurologiczne takie jak choroba Alzheimera. Jednakże mało kto jest na tyle świadomy, że wiąże stan swojego zdrowia z jakością pożywienia.

Tymczasem to, co jesz, oraz to, jak to pożywienie przygotowujesz, ma ogromnie znaczenie dla Twojego zdrowia. Niestety, muszę przyznać, że dziś bardzo łatwo jest pogubić się w zaleceniach dotyczących żywienia. Nic dziwnego, bo to, co jednego dnia jest uważane za zdrowe, następnego dnia ponoć powinno stanowczo zostać usunięte z talerza.

Koncepcji na temat zdrowego odżywiania jest wiele, a większość błędnych, opartych na celowo rozprowadzanych w internecie plotkach, które mają przynieść duże zyski. “Zdrowe” odżywianie stało się bowiem biznesem. Promowane są różne dziwne diety, które zamiast pomóc, jeszcze bardziej rozregulowują organizm. Przemysł spożywczy dostrzegł swoją szansę w przemycaniu do mediów fałszywych informacji. Najgorsze, że nawet oficjalne zalecenia żywieniowe są – w świetle najnowszych badań – błędne!

Co naprawdę jest zdrowe? Komu wierzyć?
Dlatego postanowiłem zebrać wszystkie pozyskane przez mój zespół wyniki badań dotyczących zdrowego odżywiania się i przekazać je moim Czytelnikom w formie bardzo prostych, konkretnych wskazówek oraz gotowych przepisów i inspiracji. Tak właśnie powstał nowy miesięcznik “Jedz na Zdrowie”.

Co miesiąc przeczytasz w nim między innymi:
• jakie są plusy i minusy różnych diet,
• o czym przemysł spożywczy nie chce, abyś wiedział,
• jakie składniki zawsze warto mieć w kuchni i jak je przechowywać,
• które “modne” zdrowe produkty warto naprawdę jeść, a które mają tylko dobry marketing,
• jakie produkty mają znaczne właściwości zdrowotne i kiedy szczególnie warto włączyć je do swoich posiłków – oraz jak to zrobić, aby było smacznie,
• jakie ziołowe herbatki, napary lub nalewki warto mieć w swojej apteczce i jak je samodzielnie przyrządzić,
• jakie sposoby przyrządzania potraw są najzdrowsze,
• w jakiej formie spożywać zdrowe produkty, które nie mają szczególnie dobrego smaku tak, aby jeść je chętnie i z przyjemnością,
• jak wykorzystać zdrowe pożywienie, aby odmłodzić swój organizm i sprawić, aby lepiej funkcjonował.

Co miesiąc otrzymasz również kilka sprawdzonych i zdrowych przepisów, które warto przetestować i włączyć do swojego menu. Jeśli to Ty odpowiadasz w swojej rodzinie za przygotowywanie jedzenia, pomyśl jak wiele możesz zrobić dobrego dla zdrowia swojego i najbliższych. Wystarczy, że zaczniesz stopniowo wprowadzać do Waszych posiłków zasady i produkty, o których przeczytasz w miesięczniku “Jedz na Zdrowie” oraz wyeliminujesz szkodliwe substancje, których pełno jest w dostępnych w sprzedaży produktach. Nadszedł właściwy czas, żeby odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem! Nowy miesięcznik “Jedz na Zdrowie” jest pełen przepisów na zdrowe potrawy, porad ekspertów na temat odżywiania się, diet i ich rzeczywistego wpływu na zdrowie.

Jeśli więc chcesz uniknąć kłamliwych informacji i mitów rozprzestrzenianych przez żądny zysków przemysł spożywczy, to jest to miesięcznik dla Ciebie.

Z najnowszego numeru dowiesz się między innymi:
• Nie taki zdrowy jak o nim mówią – czyli jaka jest prawda o nabiale;
• Jakie jest najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą zrezygnować ze słodkiego smaku potraw;
• Jak nie dać się oszukać: uwaga na pseudodietetyczny syrop do słodzenia, w rzeczywistości podnoszący poziom stężenia glukozy we krwi;
• Jakie zakupy (nie) wyjdą Ci na zdrowie;
• Co jest najlepsze na suchość jamy ustnej;
• Wyśmienite danie, które zwalcza stan zapalny;
• Co pomaga wziąć głęboki oddech;
• Moc jałowca. Kilka praktycznych zastosowań;
• 5 sekretów diety, dzięki którym zapewnisz sobie właściwy poziom żelaza;
• Co naprawdę kryje się w pudełku Pringles;
• Ta kolorowa dieta ma właściwości przeciwzapalne;
• Sekrety mięty;
• Te popularne kwiaty chronią wątrobę!

Miesięcznik “Jedz na Zdrowie” jest wartościowym źródłem wiedzy i inspiracji dla osób, które chcą odżywiać się naprawdę zdrowo, aby zminimalizować ryzyko niedoborów żywieniowych, a przez nie zapadnięcia na choroby przewlekłe. Znajdziesz w nim również przepisy na pyszne potrawy spowalniające proces starzenia. Badania na temat współczesnego żywienia pokazały bowiem, że wiele pokarmów przyczynia się do starzenia organizmu, wywołując różne reakcje szkodliwe dla komórek i organów (w szczególności tętnic i mózgu).

Z każdego numerze miesięcznika “Jedz na Zdrowie” otrzymasz znacznie więcej informacji i inspiracji na temat odpowiedniego, zdrowego odżywiania niż gdybyś co miesiąc odwiedzał dietetyka. Masz przy tym pełną gwarancję zwrotu pieniędzy: w każdej chwili, gdybyś chciał z jakichkolwiek przyczyn przerwać prenumeratę, możesz to zrobić, zgłaszając informację o tym e-mailem na kontakt@pocztazdrowia.pl. Zwrócimy Ci pieniądze za wszystkie niewysłane jeszcze numery.

Oczywiście przed ostatecznym dokonaniem zapłaty będziesz mógł sprawdzić i zatwierdzić wszelkie warunki tej prenumeraty.

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.