Gdybyś mógł skosztować moich przetworów z pigwy…

0

Szanowny Czytelniku,

w głębi mojego ogrodu rośnie mały, lecz bogato owocujący pigwowiec. To nie my go posadziliśmy, ale zaadoptowaliśmy go.

Każdej jesieni daje nam wiernie piętnaście kilogramów pigw. To więcej niż wystarczy dla całej rodziny i na obdarowanie sąsiadów i przyjaciół: dżem pigwowy, galaretka pigwowa i przede wszystkim przepis, który dotąd pozostawał naszą tajemnicą, ale który zdradzę Ci pod koniec tego artykułu, pod warunkiem, że zachowasz go dla siebie 😉 czyli pigwa w syropie.

Już słyszę, jak puryści żywieniowi krzyczą: Jean-Marc, szpikujesz się cukrem, tą trucizną! I jeszcze innych namawiasz!

No tak, jakby to powiedzieć… Przyznaję, to prawda! Ale cel jest szlachetny.

Pigwa niezastąpiona przeciw grypie żołądkowej
W rzeczywistości, nie jest to przypadek, że pigwa jest tak głęboko zakorzeniona w europejskiej tradycji kulinarnej, pomimo tego, że jest niejadalna na surowo i że jej przygotowanie wymaga tak wiele pracy. Samo jej przekrojenie wymaga siły!

Ale pigwa to znakomity środek przeciwbiegunkowy i antyseptyczny działający w jelitach. To opatrznościowe więc, że dojrzewa jesienią, tuż przed wybuchem epidemii grypy żołądkowej.

Zrób sobie zapasy, zanim będzie za późno!
Zawarte w niej taniny ściągają śluzówkę jelit, co powoduje, że jest bardziej odporna. Pektyny uniemożliwiają toksynom przeniknięcie do krwi. Przeprowadzone na zwierzętach badanie naukowe, opublikowane w sierpniu 2017 r., wykazało zdrowotne działanie pigwy na wrzody żołądka1. Ale to nie wszystko.

Pigwa dobra na tętnice i przeciw nowotworom
Dzięki wysokiej zawartości błonnika, a także pektyn, które w procesie gotowania tworzą żel, pigwa obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. A co jeszcze ważniejsze: zawarte w tym owocu taniny i błonnik zmniejszają zaleganie potencjalnie kancerogennych substancji w jelicie grubym2. Więc bez żadnych kompleksów zjadam wyroby na bazie pigwy.

Tak czy inaczej, jej charakterystyczny i rzeczywiście bardzo słodki smak naturalnie ogranicza spożycie. Pigwą można się delektować w małych ilościach.

O czym musisz koniecznie wiedzieć, zanim zaczniesz robić przetwory z pigwy?

W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na przetwory z pigwy oraz podpowiedzi, że musi być ona jędrna, żółta, z meszkiem, który łatwo schodzi pod wpływem pocierania.

Ale raczej nie znajdziesz jednej ważnej informacji: galaretka czy dżem z pigwy wyjdą, kiedy po przekrojeniu pigwy na pół pestki kleją się do palców. To znak, że owoc zawiera dużo naturalnej pektyny. Jeśli okaże się, że nie ma pektyny, możesz zrobić pigwę w syropie albo pigwę gotowaną, gdyż te przetwory nie muszą żelować.

Przepisy
Galaretki i dżem pigwowy świetnie łączą się z twardymi serami owczymi. Warto też dodać pigwę do musu jabłkowego oraz do ciast i słodko-słonych potraw, np. tadżinu.

Pigwa jest doskonała z dziczyzną, pieczonymi mięsami czy piersią kaczki. Wystarczy pozbawić ją meszku ze skórki, pocierając pod wodą, a następnie gotować na parze przez piętnaście minut. Po tym zabiegu łatwo ją obrać, a następnie pokroić na ćwiartki, aby wyciąć środek i pestki. Zaskoczysz przyjaciół, używając we francuskim deserze Piękna Helena gotowanej pigwy zamiast gruszki. Mój sekretny przepis na pigwy w syropie

Tak jak obiecałem, oto mój sekretny przepis na pigwy w syropie. Choć jest tak prosty, zaskakująco mało osób go zna. Kwaskowaty smak i zwarta konsystencja rozpływająca się w ustach, czynią z tego deseru wykwintną przyjemność.

Składniki:
• 800 g cukru,
• 2 l wody,
• 3 kg pigw i
• sok z cytryny.

Przyrządzanie
• Wybieraj pigwy dobrze dojrzałe, ale bez przebarwień na skórce, obetrzyj je ściereczką, obierz i pokrój na ósemki, po wykrojeniu środka (zachowaj pestki, jeśli robisz także galaretkę lub dżem pigwowy).
• W międzyczasie przygotuj syrop w proporcji 400 g cukru na litr wody. Podgrzej i dodaj sok z cytryny, co zapobiegnie utlenianiu się pigw.
• Wrzuć pokrojone pigwy do syropu, doprowadź do zagotowania, a następnie zmniejsz ogień i pozwól się mieszance gotować przez kilka minut (10-15 min) aż pigwy będą ugotowane lecz niezbyt miękkie (trzeba próbować).
• Wrzuć gotujące się kawałki pigwy do czystych i gorących słojów.
• Zagotuj syrop raz jeszcze, napełnij nim słoje, a następnie zamknij i odstaw je ostrożnie, by się nie poparzyć (najlepiej skorzystaj ze specjalnej rękawicy), odwrócone do góry dnem na ściereczkę, na której ostygną.
• Jeśli masz możliwość, w piekarniku parowym wysterylizuj słoje, ogrzewając je do 85°C przez 25 min.

Możesz je przechowywać przez sześć miesięcy w chłodnym i ciemnym miejscu, otwierając kolejne słoje na deser albo podając z kaczką lub dziczyzną.

Smacznego!
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) Parvan M1, Sajjadi SE2, Minaiyan M3. «Protective Effect of Two Extracts of Cydonia oblonga Miller (Quince) Fruits on Gastric Ulcer Induced by Indomethacin in Rats». Int. J. Prev. Med., 2017 Aug., 24, 8: 58. doi: 10.4103/ ijpvm.IJPVM_124_17. eCollection 2017.

2) https://www.lanutrition.fr/biendans-son-assiette/aliments/fruits/coing/les-atouts-sante-du-coing

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.