GM zamyka zakłady w Oshawie

0

Amerykańska firma motoryzacyjna General Motors zamknie zakład produkcyjny w Oshawie wraz z czterema obiektami w USA w ramach globalnej reorganizacji, która pozwoli firmie skupić się na podukcji elektrycznych i autonomicznych pojazdów.

Producent samochodów ogłosił te zmiany w ramach kompleksowej strategii reorganizacji linii produkcyjnej i procesu produkcyjnego, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom branży transportowej. Jest to plan, który według GM zaoszczędzi firmie 6 miliardów dolarów do roku 2020.

GM powiedział także, że zmniejszy on liczbę etatów o 15 procent, co stanowi obcięcie o 25 procent kadry kierowniczej.

Przedstawiciele związku zawodowego Unifor zgromadzili pracowników w poniedziałek po południu, mówiąc, że nie zaakceptują i będą walczyć. “To  hańba i zbrodnia”, powiedział Jerry Diaz, krajowy prezes związku Unifor.

Za pracownikami w Oshawie stanęli też polityce szczebla prowincji i federalnego. Wsólnie racują nad planem pomocy dla dotkniętych decyzją GM ludzi.

Produkcja w fabryce w Oshawie rozpoczęła się 7 listopada 1953 r., a w latach 80. zakład zatrudniał około 23 000 osób.

W 2009 r. GM zamknął montażownię, powołując się na wysokie ceny benzyzny i głęboką recesję spowodowaną kryzysem finansowym. W tym czasie GM zgodził się zatrzymać 16 procent swojej produkcji północnoamerykańskiej w Kanadzie do 2016 r. na mocy wielomiliardowego dofinansowania zarówno przez rząd Ontario, jak i władze federalne.

W 2015 r. zakończono montaż Chevroleta Camaro w Oshawie, a w 2016 r. montaż zarówno Chevroleta Impala, jak i Equinoxa.

GM zamyka także montażownię Detroit-Hamtramck w Detroit i montażownię Lordstown w Warren, Ohio, w 2019 roku. Fabryki GM w White Marsh, Maryland i Warren w stanie Michigan również zostaną zamknięte.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.