Kanadyjska sława z polskimi korzeniami

1

Basia Bułat, wybitna kanadyjska wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka, grająca i śpiewająca utwory w stylu alternatywnego folku, urodziła się w polskiej rodzinie w London w Ontario.

W ubiegłym roku z okazji 150. rocznicy powstania Kanady przez kilka miesięcy Muzeum Emigracji w Gdyni prezentowało wystawę o losach Polonii w Kanadzie “Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”, na której wśród najwybitniejszych Kanadyjczyków polskiego pochodzenia, obok światowej sławy pianisty Jana Lisieckiego, kompozytorki i wokalistki Oli Turkiewicz, rzeźbiarza Wojciecha Strahla, czy pierwszego w historii ministra stanu ds. wielokulturowości Stanleya Haidasza, prezentowano właśnie wokalistkę Basię Bułat.

Nominowana do nagrody Juno, finalistka prestiżowej nagrody Polaris Music Prize, Basia Bułat często pojawia się solo w ogromnych salach koncertowych, zachwycając swoją grą na ciekawych instrumentach takich jak autoharp lub lub charango, a przede wszystkim swoim potężnym głosem. Jej utwory były adaptowane do wykonania przez orkiestry symfoniczne, a ją samą zaproszono do udziału w prestiżowych koncertach dla upamiętnienia Leonarda Cohena i The Band.

Koncertowała kilka razy w Polsce w Krakowie, Warszawie (w 2011 roku na Torwarze) i Poznaniu.

Pierwsza płyta Basi Bułat, “Oh My Darling”, nagrana w 2006 roku w studio Bilermana, znanego kanadyjskiego producenta i byłego perkusisty zespołu Arcade Fire, miała być po prostu pamiątką ze wspólnych wakacji z przyjaciółmi-muzykami w London i Montrealu, ale utorowała jej międzynarodową karierę. W 2007 r. album “Oh My Darling” został wydany przez legendarną brytyjską wytwórnię Rough Trade Records. Singiel “Snakes & Ladders” uzyskał stałe miejsce na radiowych playlistach, a w 2008 r. album “Oh My Darling” został nominowany do prestiżowej kanadyjskiej nagrody Polaris Music Prize.

Zaczęły się trasy koncertowe w Kanadzie, USA, Australii i Europie, występy ze znanymi muzykami formatu Julie Doiron, St. Vincent i Final Fantasy, a w 2010 roku Basia Bułat wydała drugi album “Heart of My Own”, świetnie przyjęty w Kanadzie i USA.

Dzisiaj ma na swoim koncie cztery płyty.

Czwarty studyjny album Basi Bułat “Good Advice” (2016) powstał w Kentucky we współpracy z producentem Jimem Jamesem (wokalistą My Morning Jacket). “Od pierwszego brzmienia organów piszczałkowych na nowym albumie Basi Bułat ‘Good Advice’, słuchacze wiedzą, że czeka ich wyjątkowa przygoda indie-folkpop” mówi Scott J. Herman z ThankFolkForThat.com.

This slideshow requires JavaScript.

“‘Good Advice’ to ważny punkt w karierze Bułat. W przeszłości szybko została skategoryzowana jako ‘folk’, podczas gdy wyraźnie była czymś więcej dlatego właśnie James był idealnym producentem tego albumu. Choć Basia Bułat znalazła nowe brzmienie, elementy folkowe, do których przywykła, w żadnym wypadku nie zniknęły. Dźwięk wciąż jest niebanalny, a nawet trochę egzotyczny jest odbiciem muzycznego wychowania i gustów Bułat” (Aesthetic Magazine Toronto, 2016).

“Z elektryzującym głosem i tekstami jak srebrne groty strzał” (materiały promocyjne koncertu), indie-pop-folkowa wokalistka Basia Bułat stała się jednym z najbardziej widocznych talentów Kanady! Od premiery swojego debiutu w 2007 roku dzieliła scenę z takimi artystami jak Arcade Fire, The National, Nick Cave i Bad Seeds, Daniel Lanois, St Vincent, Sufjan Stevens, Destroyer i Andrew Bird.

Oprac. Małgorzata P. Bonikowska

9 listopada, Living Arts Centre w Mississaudze.

Bilety: www.livingartscentre i 905-306-6000.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

1 Comment

  1. Katarzyna Kotowska on

    Idziemy!!! Kiedyś o niej słyszałam, ale teraz już wiem, że to moja muzyka. Dziękuję za ten artykuł!

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.