Nowy plan imigracyjny rządu Kanady

0

Od 1 czerwca 2018 moje biuro znajduje się w Mississaudze na 90 Burnhmthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

W środę 31 października 2018 roku minister imigracji Kanady Ahmed Hussen ogłosił nowy plan rządowy odnośnie przyjmowania imigrantów do Kanady w latach 2019-2021. Minister powiedział, że Kanada ma wielkie znaczenie an światowym rynku jeżeli chodzi o ekonomię, a dzieje się tak również dzięki wzrostowi populacji – co jak wiadomo, jeżeli chodzi o Kanadę, ma miejsce poprzez przyjmowanie do Kanady nowych imigrantów.

I tak, w 2019 roku do Kanady zostanie przyjętych ponad 330 tysięcy osób, w 2020 roku – 341 tysięcy, a w 2021 roku 350 tysięcy. Dla przypomnienia: w bieżącym roku do Kanady zostanie przyjętych w sumie 310 tysięcy nowych imigrantów.

Większość osób imigrujących do Kanady przyjeżdża tu w programach imigracji ekonomicznej – osoby te mówią dobrze i bardzo dobrze po angielsku, oraz posiadają zawody i umiejętności, na które jest tu wielkie zapotrzebowanie, więc nie powinni mieć nowoprzyjezdni (przynajmniej teoretycznie) problemów ze znalezieniem pracy.

Oczywiście nie w każdym regionie Kanady jest taka sama sytuacja. Dalej większość przyjezdnych chce się osiedlać w Ontario, na drugim miejscu znajduje się Kolumbia Brytyjska, a dopiero potem Alberta i Quebec. Pozostałe prowincje i terytoria nie są tak popularne i odczuwają wciąż poważny niedobór w wielu dziedzinach – dlatego konstruowane są programy zachęcające nowych imigrantów do osiedlania się właśnie tam. Czy to działa? Na pewno na krótką metę tak. Na dłuższą… nie aż tak bardzo.

Minister Hussen wypowiedział się również odnośnie przyjmowania do Kanady uchodźców: Kanada nie zamierza wycofać się z przyjmowania tu osób potrzebujących pomocy – wręcz przeciwnie, liczba tych osób przyjmowanych do Kanady powinna się zwiększać, powiedział minister.

W bieżącej chwili Kanada przyjmuje około 43 tysiące uchodźców rocznie, a do 2021 roku liczba ta ma się zwiększyć do prawie 52 tysięcy w skali roku. Oczywiście przeznaczone na to zostały odpowiednie fundusze.

Ponad milion osób przyjedzie do Kanady na stałe w przeciągu następnych trzech lat. Będą musieli gdzieś zamieszkać, będą pracować, robić zakupy, ich dzieci będą chodzić do szkoły – myślę, że zapotrzebowanie na usługi w budownictwie nie ma szans się zmniejszyć, tak samo jak w wielu innych dziedzinach. Inaczej mówiąc: nie grozi nam zastój ekonomiczny. Uważam, że powinniśmy pomagać naszym rodakom w ich wysiłkach imigrowania do Kanady.

Ale też nasi rodacy muszą pomagać sobie samym – tylko bardzo niewielki ułamek wszystkich nowych imigratów to są Polacy. Dlaczego? W większości problem polega na niedostatecznej znajomości języka angielskiego.

Bardzo wiele osób odpada na przedbiegach z tego właśnie powodu. Tak dzieje się w zasadzie od zawsze – a na pewno od ponad 20 lat gdy zajmuję się pomocą w sprawach imigracyjnych i widzę, że jest to problem numer jeden. Nie znaczy to, proszę mnie nie zrozumieć, że nasi rodacy nie mówią po angielsku lub są niedouczeni. Znaczy to, że ci, którzy chcieliby imigrować tu… muszą się solidnie przyłożyć do nauki języka.

Kategorii imigracji do Kanady jest wiele – wiele jest także dróg, które mogą do niej w przyszłości doprowadzić. A więc, Rodacy, wybierajcie Kanadę – potrzebujemy Was tutaj!

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.