Pierwsza kanadyjska kobieta na pierwszym pionowym banknocie

1

Nowy – pierwszy pionowy! – banknot kanadyjski o wartości 10 dol. zostanie zainaugurowany w kanadyjskim Muzeum Praw Człowieka (Canadian Museum of Human Rights CMHR) w poniedziałek 19 listopada.

Na banknocie po jednej stronie jest ukazana aktywistka ruchu obywatelskiego Viola Desmond – pierwsza Kanadyjka, której podobizna znalazła się na kanadyjskim banknocie. Kanadyjskie Muzeum Praw Człowieka w Winnipeg jest widoczne na drugiej stronie.

Agnes MacPhail, pierwsza kobieta, która zasiadła jako posłanka w parlamencie, została przedstawiona na pamiątkowym banknocie o wartości 10 dolarów, który został wydany na 150. urodziny Kanady w 2017 roku.

Nowy banknot 10-dolarowy to pierwszy pionowy banknot w Kanadzie.

Na banknocie ukazana też jest północna dzielnica i nabrzeże Halifax, gdzie Viola Desmond mieszkała i prowadziła salon kosmetyczny.

Przedstawione jest także pióro orła, które reprezentuje wysiłki na rzecz uznania praw rdzennej ludności.

8 listopada 1946 r. 32-letnia Viola Desmond poszła do kina Roseland w New Glasgow podczas gdy jej samochód był naprawiany. Kiedy odmówiła opuszczenia części dla białych na głównym poziomie kina, Desmond został wyprowadzona przez policję i uwięziona.

W tamych czasach czarnoskórzy widzowie mogli siedzieć tylko na balkonie kina.

Sprzeciw Violi Desmond wsparł ruch na rzecz praw obywatelskich ludzi o innych kolorach skóry i pomógł zmotywować Kanadyjczyków do walki z rasową segregacją w Kanadzie.

Segregacja rasowa została legalnie zakończona w Nowej Szkocji w 1954 roku, częściowo z powodu rozgłosu wywołanego przez sprawę Desmond.

Jest ona często opisywana jako kanadyjska Rosa Parks, chociaż protest Violi Desmond miał miejsce dziewięć lat wcześniej niż Afroamarykanka Parks odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie w Alabamie.

Desmond zmarła w 1965 roku. W 2010 roku Nowa Szkocja wystosowała pośmiertne przeprosiny i wydała ułaskawienie. 

Jej historia jest zaprezentowana w muzeum w galerii Canadian Journeys, gdzie odbędzie się poniedziałkowa uroczystość.

Siostra Desmond, Wanda Robson, która nadal mieszka w Nowej Szkocji, będzie obecna na poniedziałkowej ceremonii i stanie się pierwszą osobą w Kanadzie, która dokona zakupu płacąc nowym banknotem w kiosku utworzonym przez CMHR.

Na poniedziałkowej uroczystości w muzeum w Ottawie wystąpi gubernator Banku Kanady Stephen Poloz.

O KANADYJSKICH POLIMEROWYCH BANKNOTACH i więcej o Violi Desmond

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

1 Comment

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.