Prezenty świata dla Polski na jej święto – obejrzyj i posłuchaj

2

Nasze polskie 100-lecie to okazja do miłych gestów ze strony innych krajów.

• Krzywa Wieża w Pizie i piramidy w Egipcie rozbłysną barwami polskiej flagi

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Krzywa Wieża w Pizie zostanie 16 listopada oświetlona na biało-czerwono. O tej rocznicowej inicjatywie poinformowała w piątek ambasada RP we Włoszech w komunikacie przekazanym PAP.

Placówka dyplomatyczna RP podała, że jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie zostanie oświetlony barwami polskiej flagi na cztery godziny począwszy od 19.00.

Zasługi w uratowaniu wieży ma urodzony w Polsce profesor politechniki w Turynie Michele Jamiolkowski, który kierował zespołem naukowców, autorów projektu wzmocnienia konstrukcji i zatrzymania jej przechyłu.

Oświetlenie Krzywej Wieży to jedna z serii inicjatyw obchodów stulecia niepodległości, w ramach których różne budynki i zabytki na świecie zostaną oświetlone na biało-czerwono. Bedą to między innymi piramidy w Egipcie, figura Chrystusa w Rio de Janeiro oraz koło panoramiczne na bulwarze w Santa Monica w Kalifornii – wyjaśniono w nocie. 

Oświetlenie na biało-czerwowo pojawi się także na CN Tower w Toronto.

• Lokomotywy Kolei Litewskich wykonały hymn Polski

Siedem lokomotyw Kolei Litewskich (LG) wykonało hymn Polski. W ten sposób państwowa spółka złożyła życzenia Polsce z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości – poinformowały w piątek LG.

“W tym ważnym dniu składamy najlepsze życzenia wszystkim Polakom” – napisał w komunikacie Mantas Bartuszka, dyrektor generalny spółki LG. W komunikacie podkreśla się, że “Koleje Litewskie są mocno związane z Polską”.

“Mamy tu wielu partnerów i klientów, którzy poznali nas jako spółkę nowoczesną i gotową do niestandardowych rozwiązań. Od niedawna łączy nas też Rail Baltica (połączenie kolejowe – PAP). Znaleźliśmy więc sposób, by w naszych życzeniach mocno wybrzmiała kolejowa nuta” – czytamy.

Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu siedmiu lokomotyw zabrzmiał pod batutą maestro Zbigniewa Lewickiego, koncertmistrza Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej.

This slideshow requires JavaScript.

“Cieszę się, że w ten niecodzienny sposób mogę również złożyć życzenia Polsce” – powiedział Lewicki. Podkreślił, że jest litewskim Polakiem i “to święto jest dla niego ważne”.

Mówiąc o przygotowaniach, które trwały ponad miesiąc, koncertmistrz wskazał, że “proces nie był łatwy i wymagał skupienia całego zespołu”.

Według słów dyrektora spółki “najwięcej wysiłku wymagał dobór lokomotyw”.

“Spośród wszystkich posiadanych pociągów pasażerskich i towarowych musieliśmy wybrać lokomotywy mające dźwięki o różnych tonacjach. To naprawdę trudne zadanie, ale końcowy efekt zadziwił nas wszystkich. Chyba nikt w Kolejach Litewskich do tej pory nie zdawał sobie sprawy, ile różnych dźwięków i tonacji mają lokomotywy” – podkreśla Bartuszka.

Był to drugi utwór, który wykonały lokomotywy LG. W lutym tego roku, z okazji setnej rocznicy niepodległości Litwy, lokomotywy i maszyniści pod batutą maestro Donatasa Katkusa wykonały hymn tego państwa.

 

• We Włoszech festiwal kultury polskiej w stulecie niepodległości

Tegoroczna 16. edycja festiwalu kultury polskiej w Rzymie, Corso Polonia, zbiega się w czasie z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Przegląd rozpocznie w sobotę koncert kwintetu Wojtka Mazolewskiego w prestiżowym rzymskim klubie Casa del Jazz.

Organizatorem festiwalu jest Instytut Polski w Rzymie.

Kwintet Wojtka Mazolewskiego, który w ostatnich latach wystąpił w ponad 20 krajach świata, podczas sobotniego koncertu po raz pierwszy we Włoszech zaprezentuje muzykę z albumu “Polka” z 2014 roku.

Kolejne wydarzenie tegorocznego Corso Polonia to monodram Joanny Lewickiej o Zofii Stryjeńskiej w wykonaniu Doroty Landowskiej. Spektakl “Stryjeńska Let’s dance, Zofia!” zostanie zaprezentowany 13 listopada w siedzibie Instytutu Polskiego nad Tybrem.

Tego samego dnia w sali kinowej centrum sztuki Palazzo delle Esposizioni odbędzie się projekcja filmu “Matka Królów” Janusza Zaorskiego z 1987 roku.

15 listopada w galerii sztuki europejskiej Cafe Europe w Wiecznym Mieście odbędzie się wernisaż wystawy prac “Między mediami” trojga artystów: Kingi Łapot-Dzierwy, Roberta Małoszowskiego i Kamila Basia.

Dzień później w Instytucie Polskim prelekcję wygłosi dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan.

17 listopada w Aula Magna uniwersytetu Roma Tre wystąpi światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka wraz z zespołem Camerata Vistula.

Weekend 17-18 listopada dedykowany będzie dzieciom, dla których w Instytucie wystawiony zostanie spektakl Violetty Rogai i Chiary Gurgone na temat stulecia polskiej niepodległości.

Również w trakcie Corso Polonia 19 listopada zaprezentowane zostanie nowe włoskiego tłumaczenie “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, które ukazało się 8 listopada nakładem wydawnictwa Marsilio z Wenecji. Autorem przekładu pod włoskim tytułem “Messer Taddeo” jest uznany polonista i popularyzator literatury polskiej Silvano De Fanti. Fragmenty poematu odczyta aktor David Riondino. Wyświetlona zostanie też ekranizacja “Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1999 roku.

Tegoroczną edycję przeglądu kultury zakończy 21 listopada koncert “Polska. Podróż w czasie w rytmie mazurka” w wykonaniu pianisty Michele Sgangi.

W trakcie festiwalu w siedzibie Instytutu Polskiego przy via Vittoria Colonna można będzie zobaczyć wystawę plakatów, przygotowaną na stulecie niepodległości. Rzymska ekspozycja obejmuje lata 1914-1921.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

2 Comments

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.