RAPORT NFZ: Polacy umierają od smogu

0

Pierwszy tego typu raport NFZ nie pozostawia złudzeń. Zeszłoroczny styczeń okazał się w Polsce katastrofalny – o ile w pierwszym miesiącu 2016 roku zmarły 33 tysiące osób, rok później śmiertelność sięgnęła aż 44 tysięcy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma złudzeń, że za niemal 25-procentowym wzrostem śmiertelności Polaków w okresie zimowym stoi „skokowe pogorszenie jakości powietrza”.

Zimą 2017 roku smog utrzymywał się nad wieloma polskimi miastami. Dla przykładu, w samym Rybniku norma stężenia pyłów zawieszonych PM10 została przekroczona o 3 tysiące mikrogramów. Choć za dopuszczalną normę stężenia ołowiu, amoniaku, benzo(a)pirenu, rtęci i siarki uznaje się 50 mikrogramów na metr sześcienny, w Śląskich miastach miejscami sięgała ona 1563 mikrogramów. Znacznie wzrosła też średnia krajowa wskaźników zanieczyszczeń powietrza. Lekarze alarmowali, aby nie wychodzić z domów, w szkołach odwoływano lekcje, a w niektórych miastach proponowano darmowe przejazdy transportem miejskim.

Więcej

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.